Kornfeil při spanilé jízdě překonal 14 soupeřů, v Austinu dojel sedmý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 22. 4. 2018 21:51
Český jezdec potvrdil, že je závodní typ. Po nevydařené kvalifikaci se prodral polem soupeřů kupředu.
Jakub Kornfeil v boxech v americkém Austinu.
Jakub Kornfeil v boxech v americkém Austinu. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr - Rony Lekl

AustinJakub Kornfeil dojel sedmý v závodě třídy Moto3 Velké ceny Ameriky silničních motocyklů v Austinu. Závodník na KTM se posunul o 14 míst, protože se kvalifikoval až na 21. pozici. Karel Abraham v MotoGP odstoupil a nebodoval.

"Posun z jednadvacátého místa na sedmé je skvělý. Musím ale říct, že to fakt viselo na vlásku a několik momentů mě mohlo poslat do druhé desítky nebo na zem bez mrknutí oka," glosoval Kornfeil svůj výkon.

Český jezdec, jež do Grand Prix vyrazil až ze ze sedmé řady, využil zmatků krátce po startu a poskočil do top 10. Od té chvíli se držel ve vedoucí skupině, již vedl jeho týmový kolega Marco Bezzecchi.

Dvanáct kol před koncem se Kornfeil propadl na 13. pozici. Tam se nezdržel dlouho a začal znovu výsledkovou listinou stoupat vzhůru.

"Díky časům srovnatelným s klukama vepředu jsem se tam brzy docvakl. Jenže pak přišlo sedmé kolo a klasika, která by se ukázala dřív nebo později - pneumatiky. Od sedmého kola byl zadek úplně v pytli. Několikrát jsem měl na mále. Zato přední pneumatika byla výborná, takže tím se to jakž takž vyrovnalo," popsal své problémy český závodník, který byl osm kol před šachovnicovou vlajkou znovu v první desítce.

V závěru se dokázal udržet svých soupeřů a cílovou čáru proťal na sedmé pozici. Z vítězství se radoval Jorge Martin ze Španělska, český jezdec v barvách stáje Redox PrüstelGP za ním zaostal o 5,4 vteřiny.

"V posledním kole jsem dvě zatáčky před koncem vyjel mimo ideální stopu a taky za obrubníky a tím bylo zalíčeno. Každopádně dnešek je pohádka se šťastným koncem a já chci moc poděkovat týmu za nastavení motorky," dodal Kornfeil po úspěšném závod.

V MotoGP se obhájce titulu Marc Marquez dostal z druhé startovní řady hned v první zatáčce do vedení a to nepustil až do konce závodu. Španěl tak vyhrál svůj šestý závod na trati v Austinu za sebou a také triumfoval v posledních deseti podnicích v USA bez ohledu na to, kde se jely.

Druhý za továrním jezdcem Hondy skončil Maverick Viňales na tovární Yamaze, třetí byl Andrea Iannone se Suzuki. Ital se poprvé postavil na stupně vítězů jako pilot japonské značky. Do čela šampionátu se dostal v neděli pátý Andrea Dovizioso s Ducati.

Ve třídě Moto2 si pro druhý letošní triumf dojel Ital Francesco Bagnaia, který se tak vrátil do čela průběžné klasifikace.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto3: 1. Martín (Šp./Honda) 39:12,869, 2. Bastianini (It./Honda) -1,451, 3. Bezzecchi -4,112, 4. Migno (oba It./KTM) -4,172, 5. Di Giannantonio (It./Honda) -4,186, 6. Öttl (Něm./KTM) -4,374, 7. Kornfeil (ČR/KTM) -5,452.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Martín 55, 2. Canet (Šp./Honda) 48, 3. Bezzecchi 43, 4. Di Giannantonio 37, 5. Bastianini 33, 6. Dalla Porta (It./Honda) 25, …10. Kornfeil 18.

Moto2: 1. Bagnaia (It./Kalex) 39:30,016, 2. A. Márquez (Šp./Kalex) -2,464, 3. Oliveira (Portug./KTM) -3,704, 4. Mir (Šp./Kalex) -5,376, 5. Lecuona (Šp./KTM) -6,867, 6. Binder (JAR/KTM) -6,876.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Bagnaia 57, 2. Pasini (It./Kalex) 47, 3. A. Márquez 47, 4. Oliveira 43, 5. Baldassarri (It./Kalex) 39, 6. Vierge (Šp./Kalex) 28.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:52,002, 2. Viňales (Šp./Yamaha) -3,560, 3. Iannone (It./Suzuki) -6,704, 4. Rossi (It./Yamaha) -9,587, 5. Dovizioso (It./Ducati) -13,570, 6. Zarco (Fr./Yamaha) -14,231, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Dovisioso 46, 2. M. Márquez 45, 3. Viňales 41, 4. Crutchlow (Brit./Honda) 38, 5. Zarco 38, 6. Iannone 31, …Abraham 1.