Španělé vládnou MotoGP i bez Marqueze. Mir si ve Valencii pojistil titul

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2020 14:43
Španěl Joan Mir ukončil čtyřleté kralování krajana Marca Marqueze v elitní motocyklové kategorii MotoGP. Jezdec na Suzuki skončil v nedělní Velké ceně Valencie sedmý, což mu před posledním podnikem sezony stačí na jistotu titulu.

Obhájce titulu Marc Marquez nastoupil pouze do úvodního závodu v Kataru. Tam se zlomil pažní kost a stále se léčí.

Velkou cenu Valencie sice po těsném souboji s Jackem Millerem vyhrál Franco Morbidelli na Yamaze, ale Ital na Mira ztrácí už nedohnatelných 29 bodů. Před závěrečnou Velkou cenu Portugalska jsou bez šance i zbývající aspiranti na titul.

Druhý jezdec Suzukii Alex Rins obsadil ve Valencii čtvrté místo, Andrea Dovizioso na Ducati byl osmý, tovární jezdec Yamahy Maverick Viňalses dojel desátý a Francouz Fabio Quartararo dokonce spadl.

Značka Suzuki slaví titul po dvacetileté pauze. V roce 2000 v jejím sedle vyhrál v MotoGP Kenny Roberst junior. Naopak Španělé potvrzují svoje panování v elitní kategorii, její šampion pochází z Pyrenejského poloostrova nepřetržitě od roku 2012. Na trůnu se dosud střídali Jorge Lorenzo a Marc Marquez.

"Pořád tomu nemůžu uvěřit. Nemám slov, protože jsem právě dosáhl toho, o co jsem usiloval celý svůj sportovní život. Teď se nemůžu smát ani brečet, jsou to silné emoce. Jsem fakt moc šťastný. Potřebuju nějaký čas,, abych si konečně uvědomil, čeho jsem dokázal," hledal  23letý rodák z Mallorky těžko slova.

Další tituly zůstávají nerozhodnuté

Italský jezdec Tony Arbolino vyhrál ve Valencii v nejslabší třídě Moto3 a po prvním vítězství v sezoně zdramatizoval boj o titul.

K němu má nadále nejblíže Španěl Albert Arenas, který dojel na domácí trati čtvrtý a před nejbližším soupeřem Aiem Ogurou z Japonska zvýšil náskok na osm bodů. Arbolino ztrácí další tři, nikdo jiný ve hře o celkové prvenství za týden při finále v Portugalsku nebude.

Filip Salač do předposledního závodu sezony nenastoupil kvůli zranění z pátečního tréninku. Po pádu skončil v nemocnici se silně naraženými žebry a tekutinou v plicích. Před závěrečnou Velkou cenou Portugalska zůstal s 30 body jednadvacátý.

Dvacetiletý Arbolino vyhrál potřetí v kariéře, letos se dočkal po třech druhých místech a jednom třetím. Na stupně vítězů jej doprovodili Španělé Sergio García a Raúl Fernández, kteří navázali na pódiové umístění po týdnu, kdy se ve Valencii jela Velká cena Evropy.

Rozhodnuto není ani v Moto2, ale Ital Enea Bastianini si i šestým místem upevnil vedoucí pozici. Jeho největší soupeř Sam Lowes z Británie startoval po pádu v tréninku se sebezapřením kvůli zranění zápěstí, jako 14. V cíli získal jen dva body a jeho ztráta se prohloubila na 14 bodů.

Při druhém triumfu Španěla Jorgeho Martína v sezoně se ve hře o titul udrželi i další dva Italové Luca Marini a Marco Bezzecchi, kteří v závodě nechali Bastianiniho za sebou. Za vítězstvím ve Španělsku mířil jejich krajan Fabio Di Gianantonio, v posledním kole ale upadl.

Velká cena Valencie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Arbolino (It./Honda) 38:17,462, 2. García (Šp./Honda) -1,142, 3. Fernández -1,297, 4. Arenas (oba Šp./KTM) -2,825, 5. D. Binder (JAR/KTM) -2,999, 6. Öncü (Tur./KTM) -3,208.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 15 závodů): 1. Arenas 170, 2. Ogura (Jap./Honda) 162, 3. Arbolino 159, 4. Masiá (Šp./Honda) 140, 5. Vietti (It./KTM) 137, 6. Fernández 134, …21. Salač (ČR/Honda) 30.

Moto2: 1. Martín 40:02,225, 2. Garzó (oba Šp./Kalex) -0,072, 3. Bezzecchi (It./Kalex) -0,204, 4. Schrotter (Něm./Kalex) -0,689, 5. Marini -0,812, 6. Bastianini (oba It./Kalex) -2,329.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 15 závodů): 1. Bastianini 194, 2. Lowes (Brit./Kalex) 180, 3. Marini 176, 4. Bezzecchi 171, 5. Martín 150, 6. Gardner (Austr./Kalex) 110.

MotoGP: 1. Morbidelli (It./Yamaha) 41:22,478, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,093, 3. P. Espargaró (Šp./KTM) -3,006, 4. Rins (Šp./Suzuki) -3,697, 5. B. Binder (JAR/KTM) -4,127, 6. Oliveira (Portug./KTM) -7,272.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 14 závodů): 1. Mir (Šp./Suzuki) 171, 2. Morbidelli 142, 3. Rins 138, 4. Viňales (Šp./Yamaha) 127, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 125, 6. Dovizioso (It./Ducati) 125.