V Moto2 vyděsil šílený pád. V Rakousku měl obrovské štěstí i Rossi

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 16. 8. 2020 15:03
Hafizh Syahrin z Malajsie měl v závodě Moto2 v rámci Velké ceny Rakouska silničních motocyklů na Red Bull Ringu těžký pád, který naštěstí neodnesl žádným vážným zraněním. Ve třídě MotoGP létaly kolem Valentina Rossiho rozbité motorky. Filip Salač v Moto3 nedokončil, když kolo před cílem zajel do boxů. Nebodoval tak už potřetí za sebou.

Krátce po startu Velké ceny Moto2 "vypadl" dosavadní lídr MS Enea Bastianini ze své motorky. Ležící stroj schovaný za horizontem v plné rychlosti trefil Syahrin.

Malajsijský závodník letěl dlouhé metry vzduchem, ale naštěstí zůstal i po takovém karambolu při vědomí. Závodník byl okamžitě převezen do mobilní kliniky v areálu rakouského okruhu. Podle prvních informací od vedení šampionátu neutrpěl žádná vážná zranění. Při incidentu spadli i další závodníci, ti ovšem odešli z místa havárie po svých.

Po úpravě trati se jezdci vydali na zkrácený závod na 13 kol. V něm byl nejrychlejší španělský závodník Jorge Martin. Šampion nejnižší kubatury z roku 2018 v Moto2 vyhrál poprvé. Druhý dojel Ital Luca Marini, jenž se tak vyšvihl do čela průběžného pořadí.

Také v MotoGP se děly věci. Franco Morbidelli při souboji kolo na kola zezadu ťuknul do Johanna Zarca a obě jejich motorky se doslova rozpadly na prvočinitele. Zatímco Ital skončil na nosítkách, jeho francouzský soupeř Zarco vyvázl bez zranění.

Obrovské štěstí měl Valentino Rossi. Jen kousek vedle populárního "Doktora" prolétly obě zničené motorky.

Ve zkrácené Grand Prix pokračovala na Red Bull Ringu dominance Ducati, vyhrál Ital Andrea Dovizioso. Ten tak výrazně ztenčil náskok lídra seriálu Fabia Quartarara. Rossi i přes všechny peripetie obsadil pátou příčku.

V kategorii Moto3 po startu z páté řady se Salač propadl až na hranici druhé a třetí desítky. Pak pro jezdce v sedle Hondy pokračovalo stejné trápení jako týden předtím v Brně, které vyvrcholilo odstoupením v předposledním okruhu nedělního podniku.

Jezdec týmu Rivacold Snipers tak opět nedokázal navázat na osmé místo v úvodním podniku sezony v Kataru. Od té doby Salač, který se během koronavirové pauzy podrobil operaci nohy, dvě Velké ceny nedokončil a v domácí Grand Prix obsadil 25. pozici.

Pro vítězství si v Rakousku dojel lídr šampionátu Albert Arenas na KTM, který slavil třetí letošní triumf. Další pozice se hned po závodě hodně měnily podle toho, jak jezdci dostávali tresty za zkrácení tratě v poslední zatáčce. Nakonec se ze stupňů vítězů radovali Arenasův krajan ze Španělska Masia a Brit McPhee.

Světový šampionát pokračuje už za týden opět na Red Bull Ringu, kde se pojede Velká cena Štýrska.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 37:25,323, 2. Masiá (Šp./Honda) -0,049, 3. McPhee (Brit./Honda) -0,447, 4. Ogura (Jap./Honda) -0,121, 5. Vietti (It./KTM) -0,292, 6. D. Binder (JAR/KTM) -0,275, …Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Pozn.: Ogura a Vietti byli byl zařazeni o jedno místo dozadu, Binder o dvě.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Arenas 95, 2. McPhee 67, 3. Ogura 65, 4. Suzuki (Jap./Honda) 50, 5. Fernández (Šp./KTM) 43, 6. Vietti 41, …20. Salač 8.

Moto2: 1. J. Martín (Šp./Kalex) 19:24,723, 2. Marini (It./Kalex) -2,195, 3. Schrötter (Něm./Kalex) -4,782, 4. Lowes (Brit./Kalex) -7,249, 5. Vierge (Šp./Kalex) -7,325, 6. Bezzecchi (It./Kalex) -7,771.

Průběžné pořadí MS (po 5 závodech): 1. Marini 78, 2. Bastianini (It./Kalex) 73, 3. J. Martín 59, 4. Lowes 59, 5. Nagašima (Jap./Kalex) 55, 6. Canet (Šp./Speed Up) 43.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 28:20,853, 2. Mir (Šp./Suzuki) -1,377, 3. Miller (Austr./Ducati) -1,549, 4. B. Binder (JAR/KTM) -5,526, 5. Rossi (It./Yamaha) -5,837, 6. Nakagami (Jap./Honda) -6,403.

Průběžné pořadí MS (po 4 závodech): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 67, 2. Dovizioso 56, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 48, 4. B. Binder 41, 5. Rossi 38, 6. Nakagami 37.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy