Abraham obsadil v kvalifikaci ve Valencii 18. místo, Marquez z pole position sahá po titulu

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 11. 2017 16:08
Z dvojice českých jezdců se v kvalifikaci na GP Valencie více dařilo Karlu Abrahamovi, Jakub Kornfeil na Peugeotu obsadil až 25. místo.
Karel Abraham na Ducati třídy MotoGP.
Karel Abraham na Ducati třídy MotoGP. | Foto: teamaspar.com

Valencie - Karel Abraham obsadil 18. pozici v kvalifikaci třídy MotoGP na Velkou cenu Valencie, poslední letošní závou sezony světového šampionátu silničních motocyklů. Jakub Kornfeil odstartuje v Moto3 z deváté řady. Jezdec v sedle Peugeotu obsadil 25. místo a potvrdil tak, že jeho motocykl v této sezoně na konkurenci nestačil.

Abraham na Ducati skončil osmý v první části kvalifikace elitní třídy a unikl mu tak postup do druhé fáze. Tam byl nejrychlejší lídr šampionátu Marc Marquez, který získal 45. pole position kariéry. Jeho vyzyvatel Andrea Dovizioso s Ducati obsadil až devátou pozici. 

Marquez vyhrál kvalifikaci ve Valencii i přes pád:

V první řadě továrního jezdce Hondy doplní Johann Zarco na Yamaze a Andrea Iannone v sedle Ducati. 24letý Marquez má k titulu velmi blízko, v neděli mu stačí dojet  na 11. pozici a má svůj celkově už šestý titul v kapse.

Také v Moto2 se vítěz jmenuje Marquez. Nejlepší čas zajel Marcův mladší bratr Alex, který o 65 tisícin vteřiny porazil letošního šampiona Franca Morbidelliho.

Pro devátou pole position nejslabší třídy v sezoně si časem 1:38,428 dojel Jorge Martin. Na Španěla v sedle Hondy Kornfeil ztratil přes dvě vteřiny.

Kvalifikace na Velkou cenu Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Martín 1:38,428, 2. Mir (oba Šp./Honda) -0,445, 3. Rodrigo (Arg./KTM) -0,548, …25. Kornfeil (ČR/Peugeot) -2,093.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 1:35,050, 2. Morbidelli -0,065, 3. Pasini (oba It./Kalex) -0,105.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:29,897, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,349, 3. Iannone (It./Suzuki) -0,502, …18. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do 2. části kvalifikace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy