Salač byl kousek od životního triumfu, v deštivém Thajsku dojel druhý

rav rav
Aktualizováno 2. 10. 2022 11:41
Filip Salač obsadil ve zkráceném deštivém závodě Moto2 v Thajsku výborné druhé místo.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Thajska 2022
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC Thajska 2022 | Foto: Gresini Racing

Kvůli dešti byl závod třídy Moto2 zkrácen o jednu třetinu na 16 kol a start byl o pět minut odložen.

Po startu z dvanácté pozice se českému jezdci podařil výborný začátek závodu, když se posunul na třetí pozici a v dalším průběhu se neustále držel v boji o místa na stupních vítězů.

Náročné podmínky přinesly celou řadu pádů. K zemi šel i jasný lídr závodu, domácí jezdec Somkiat Čantra. Mezitím se Salač v pátém kole prodral na druhou pozici a zanedlouho se český jezdec dokonce ujal vedení. Navíc svým pronásledovatelům začal odjíždět.

Na konci osmého kola ho ale předjel Ital Tony Arbolino, načež byl závod přerušen. K plánovanému restartu už kvůli lijáku a časovému tlaku nedošlo a rozdělovaly se jen poloviční body. Salač tak mohl vystoupat na druhý nejvyšší stupínek, což je jeho nejlepší výsledek v Moto2, a vyrovnal druhé místo z loňského Le Mans v Moto3.

"První pódium v motodvojkách… Nečekal jsem, že se letos hned v první sezoně budu schopný dostat na bednu. Díky za podporu všem, díky kterým jsem se na ten druhý stupínek podíval," radoval se Salač v tiskové právě.

V závodě MotoGP si Fabio Quartararo zkomplikoval obhajobu titulu. Francouz  skončil až 17., zatímco jeho nejbližší rival Francesco Bagnaia byl třetí.

Tím Ital v barvách Ducati stáhl náskok továrního jezdce Yamahy na pouhé dva body. Třetí Aleix Espargaro s Aprilií ztrácí na lídra dvacet bodů. Do konce sezony chybějí poslední tři Velké ceny.

V Buriramu vyhrál Miguel Oliveira z Portugalska s KTM před Australanem Jackem Millerem na Ducati.

Velká cena Thajska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Buriramu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 37:52,331, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,524, 3. Rossi (It./Honda) -2,804, 4. Nepa (It./KTM) -9,414, 5. Guevara (Šp./Gas Gas) -9,527, 6. Moreira (Braz./KTM) -9,971.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Guevara 265, 2. Foggia 216, 3. García (Šp./GasGas) 209, 4. Sasaki 194, 5. Masiá (Šp./KTM) 163, 6. Öncü (Tur./KTM) 154.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 15:10,854, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,251, 3. Canet (Šp./Kalex) 3,112, 4. Dixon (Brit./Kalex) -3,268, 5. López (Šp./Boscoscuro) -4,137, 6. Ogura (Jap./Kalex) -5,715.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández (Šp./Kalex) 238,5, 2. Ogura 237, 3. Canet 185, 4. Vietti (It./Kalex) 165, 5. Arbolino 150,5, 6. Acosta (Šp./Kalex) 132, …20. Salač 37.

MotoGP: 1. Oliveira (Portug./KTM) 41:44,503, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,730, 3. Bagnaia (It./Ducati) -1,968, 4. Zarco (Fr./Ducati) -2,490, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -2,958, 6. Bastianini (It./Ducati) -13,257.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 219, 2. Bagnaia 217, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 199, 4. Bastianini 180, 5. Miller 179, 6. B. Binder (JAR/KTM) 154.