Salač v Jerezu na body nedosáhl, v MotoGP se favorit Marquez zranil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 7. 2020 16:17
Filip Salač v nedělní Velké ceně Španělska silničních motocyklů třídy Moto3 nebodoval, závod v Jerezu po pádu nedokončil.
Filip Salač.
Filip Salač. | Foto: MotoGP.com

Salač zůstal po startu ze čtrnácté pozice v polovině druhé desítky a v prvních kolech se držel na 16. místě. Sedmnáct kol před šachovnicovým praporem se jezdec v sedle Hondy probil do bodované patnáctky a držel kontakt se špičkou.

Jenže pak český závodník po pádu v druhé zatáčce neudržel tempo svých soupeřů. Sice chvíli pokračoval ve třetí desítce, ale nakonec závod nedokončil. Nenavázal tak na osmé místo z úvodního podniku sezony v Losailu.

Závod nejslabší třídy byl tradičně plný tvrdých soubojů, hned v první zatáčce spadli tři jezdci.

Pro vítězství si stejně jako v Kataru dojel domácí jezdec Albert Arenas na KTM, který si tak upevnil suverénní vedení v šampionátu.

Ve třídě Moto2 triumfoval Ital Luca Marini. Vítěz z Losailu Tecuta Nagašima z Japonska si druhým místem pojistil první první příčku průběžné klasifikace.

Na rozdíl od dvou předchozích tříd absolvovali závodníci MotoGP svoji letošní premiéru. Do čela závodu se brzy dostal Marc Marquez, ale obhájce titulu jen tak tak ustál pád, vyjel mimo trať a propadl se na chvost závodního pole.

Tovární jezdec Hondy se brzy vrátil do top 10. Když se už dostal na virtuální stupně vítězů, čtyři kola před koncem ho v té samé zatáčce, kde už měl problémy, "vykopla" motorka ze sedla. 27letý Španěl definitivně skončil mimo hru.

Navíc Marquez skončil v sanitce a zamířil na ošetřovnu. Tam se potvrdilo podezření na zlomeninu pravé pažní kosti. Marquez v pondělí odletí z Jerezu vrtulníkem do nemocnice v Barceloně, kde ho další den čeká operace, kterou  provede zkušený doktor Xavierem Mir. Start v dalším podniku sezony je tak ohrožený.

"Někdy věci nedopadnou tak, jak by člověk očekával, ale nejdůležitější je vrátit se a pokračovat. Čeká mě teď operace, ale slibuju, že se vrátím, jak nejrychleji to bude možné, a ještě silnější," vzkázal na twitteru Márquez. Vedel něj se při závodním víkendu v Jerezuu zranili také jeho krajan Alex Rins a Brit Cal Crutchlow.

Po prvním Marquezově zaváhání jel v čele Maverick Viňales na Yamaze, jehož ovšem po jezdecké chybě 16 kol před koncem předjeli Fabio Quartararo (Yamaha) a Jack Miller (Ducati). V čele tak byli dva jezdci na satelitních motorkách.

Quartararo si brzy vytvořil v čele dvouvteřinový náskok a dojel si pro svůj první triumf v MotoGP. Francie tak mohla slavit svého prvního vítěze v závodě elitní třídy světového šampionátu od roku 1999, kdy ve Valencii vyhrál Regis Laconi v tehdejší kubatuře do 500 ccm. Druhý skončil Viňales a třetí dojel Andrea Dovizioso na Ducati.

Ve své premiéře ve Světovém poháru elektrických motocyklů MotoE skončil Jakub Kornfeil těsně za body. Na 16. pozici ztratil přes 21 vteřin na vítězného Erica Granada z Brazílie.

Šampionát pokračuje příští víkend znovu v Jerezu, tentokrát jako Grand Prix Andalusie.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 39:26,256, 2. Ogura (Jap./Honda) -0,340, 3. Arbolino (It./Honda) -0,369, 4. Migno -0,546, 5. Vietti (oba It./KTM) -0,634, 6. Fernández (Šp./KTM) -0,682, …12. Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 2 závodech): 1. Arenas 50 b., 2. Ogura 36, 3. McPhee (Brit./Honda) 20, 4. Masiá (Šp./Honda) 19, 5. Suzuki (Jap./Honda), 6. Rodrigo (Arg./Honda) 19, …Salač 8.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 39:23,297, 2. Nagašima (Jap./Kalex) -1,271, 3. Martín (Šp./Kalex) -4,838, 4. Lowes (Brit./Kalex) -6,200, 5. Canet (Šp./Speed Up) -10,794, 6. Syahrin (Malaj./Speed Up) -15,578.

Průběžné pořadí MS (po 2 závodech): 1. Nakašima 45, 2. Baldassarri (It./Kalex) 28, 3. Marini 25, 4. Bastianini (It./Kalex) 23, 5. Gardner (Austr./Kalex) 20, 6. Canet 19.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 42:15,156, 2. Viňales (Šp./Yamaha) -4,603, 3. Dovizioso (It./Ducati) -5,946, 4. Miller (Austr./Ducati) -6,668, 5. Morbidelli (It./Yamaha) -6,844, 6. P. Espargaró (Šp./KTM) -6,938.

Světový pohár MotoE: 1. Granado (Braz.) 10:55,542, 2. Ferrari (It.) -3,044, 3. Aegerter (Švýc.) -3,299, …16. Kornfeil (ČR) -21,385.