Závod Moto3 v Jerezu rozhodl velký pád v poslední zatáčce, Salačovi pomohl na body

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 2. 5. 2021 14:52
Český motocyklový jezdec Filip Salač obsadil po úpravě pořadí 12. místo v závodě Moto3 v rámci Velké ceny Španělska silničních motocyklů. Na body se dostal až v poledních stovkách metrů díky velkému pádu v čele Grand Prix.

Po nejlepší kvalifikaci sezony se Salač po startu ztratil. Na chvíli dokonce vypadl z první dvacítky. "Do závodu jsme nic neměnili, měl jsem dobrý start, ale v prvním sektoru jsem měl kontakt se soupeřem a málem jsem spadl. To mě rozhodilo a předjelo mě hodně soupeřů, až jsem se propadl na jednadvacátou pozici.," vysvětlil.

Pak sice nasadil svoji tradiční stíhací jízdu, ale do hlavní skupiny se už dotáhnout nedokázal. "Pak jsem se snažil jít dopředu, ale měl jsem opět problém. Stejně jako v loňském roce, když je zatáčka na jedničku, kde se hodně brzdí, nemohu zastavit motorku kvůli tomu, že jede strašně smykem," dodal rodák z Mladé Boleslavy.

Pomohl mu pád v boji o vedení, takže se náhle vyhoupl na 13. příčku. Na té proťal i cílovou čáru, a po potrestání jednoho ze soupeřů se posunul o místo vpřed. Jezdec Rivacold Snipers Teamu tak zajel svůj letošní nejlepší výsledek, zatím byl nejlépe dvakrát třináctý.

O zmatek ve finiši se postaral Turek Deniz Öncü, který v samém závěru Grand Prix sestřelil další dva soupeře v boji o vítězství. Jeho oběťmi se stali Jaume Masia a Darryn Binder, doposud druhý a třetí muž MS.

Pro třetí triumf v řadě si dojel nováček Pedro Acosta na KTM před Romanem Fenatim z Itálie a svým krajanem Jeremy Alcobou.

Nedělní vítěz si ziskem 25 bodů upevnil suverénní vedení v šampionátu. Před Italem Niccolem Antonellim vede o plných 51 bodů. Salač je s deseti na 18. příčce.

V královské třídě MotoGP dlouho sváděli boje o vedení Jack Miller na Ducati a lídr mistrovství světa Fabio Quartararo s Yamahou. Jenže druhý jmenovaný v závěrečné třetí Grand Prix výrazně zpomalil a jeho propad výsledkovou listinou se zastavil až na 12. místě.

Australan Miller  si tak bez problémů dojel pro druhé vítězství v MotoGP v kariéře. Druhý skončil jeho týmový kolega Francesco Bagnaia. Ital se tak o dva body dostal do čela před Quartarara, byť v královské třídě ještě nezvítězil.

Premiérové vítězství v Moto2 v Jerezu získal Fabio Di Giannantonio z Itálie. V celkovém pořadí se v čele udržel Australan Rémy Gardner, který vede o tři body před britským závodníkem Samem Lowesem.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 39:22,266, 2. Fenati (It./Husqvarna) -0,417, 3. Alcoba (Šp./Honda) -0,527, 4. Migno (It./Honda) -0,548, 5. Sasaki (Jap./KTM) -0,971, 6. Tatay (Šp./KTM) -0,997, …12. Salač (ČR/Honda) -4,389.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 22 závodů): 1. Acosta 95 b., 2. Antonelli (It./KTM) 44, 3. Migno (It./Honda) 42, 4. Fenati 40, 5. Masiá (Šp./KTM) 39, 6. D. Binder (JAR/Honda) 36, …18. Salač 10.

Moto2: 1. Di Giannantonio 39:07,396, 2. Bezzecchi (oba It./Kalex) -1,722, 3. Lowes (Brit./Kalex) -2,229, 4. Gardner (Austr./KTM) -3,019, 5. Fernández -8,571, 6. Vierge (oba Šp./Kalex) -12,181.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 22 závodů): 1. Gardner 69, 2. Lowes 66, 3. Fernández 63, 4. Bezzecchi 56, 5. Di Giannantonio 52, 6. Roberts (USA/Kalex) 31.

MotoGP: 1. Miller (Austr./Ducati) 41:05,602, 2. Bagnaia (It./Ducati) -1,912, 3. Morbidelli (It./Yamaha) -2,516, 4. Nakagami (Jap./Honda) -3,206, 5. Mir (Šp./Suzuki) -4,256, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -5,164.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Bagnaia 66, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) 64, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 50, 4. Mir 49, 5. Zarco (Fr./Ducati) 48, 6. Miller 39.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy