Kornfeil splnil přání fanoušků, v Brně dojel třetí. Bitvu MotoGP ovládli jezdci Ducati

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 5. 8. 2018 14:48
Jakub Kornfeil se stal čtvrtým Čechem, který doma vystoupal na stupně vítězů. Od vítězství ho na Masarykově okruhu dělily tři desetiny vteřiny.
Jakub Kornfeil slaví třetí místo v závodě Moto3 v Brně
Jakub Kornfeil slaví třetí místo v závodě Moto3 v Brně | Foto: Reuters

Brno - Jakub Kornfeil dojel po velkém boji třetí v závodě třídy Moto3 v rámci Velké ceny České republiky v MS silničních motocyklů. Filip Salač, který jel na divokou kartu, byl v nejslabší třídě čtyřiadvacátý. Karel Abraham v MotoGP obsadil 18. příčku.

Vítěz kvalifikace v nedělní Grand Prix několikrát vedl, ale nakonec byli nad jeho síly vítězný Ital Fabio Di Giannantonio a Španěl Aaron Canet. Přesto ochozy na Masarykově okruhu šílely radostí. Naposledy byl český jezdec doma na stupních vítězů v roce 2007.

Nejlepším tuzemským výsledkem na domácí půdě tak zůstává druhé místo Bohumila Staši v závodě kubatury do 350 ccm v roce 1971. Ten byl už o dva roky dříve třetí v "půllitrech". Doma se na "bednu" postavil také legendární František Šťastný (3. ve 350 - 1968) a naposledy před 11 lety ve třídě do 125 ccm Lukáš Pešek (3.).

Po krátkém zaváhání přišla česká radost

Kornfeil výborně odstartoval a v prvních kolech si držel v čele téměř dvouvteřinový náskok. Pak ale začal zvolňovat a propadl se dokonce až na osmou příčku.

Český jezdec znovu potvrdil, jaký je bojovník. V závěrečné fázi Velké ceny se vrátil do bitvy o vedení, na čele se střídal s Di Giannantoniem. Drobná chyba ve Schwantzově zatáčce v posledním okruhu ho nakonec stála šanci na vítězství.

Od prvního českého domácího triumfu ho na cílové čáře dělily tři desetiny vteřiny. Na stupně vítězů závodu světového šampionátu se postavil počtvrté v kariéře. "Ztrácel jsem trochu koncentraci, protože mně hodně ve vedru vysychalo v puse. Mohl jsem vyhrát, ale i třetí místo si užívám," řekl Kornfeil v televizním interview.

Teprve 16letý Salač, pro něhož to byl debut v MS, za vítězem zaostal o 41,5 vteřiny. "Po warm upu jsme nastavili příliš tvrdě motorku, což byla chyba. Navíc jsme přímo na startu měnili palivovou mapu motoru. Od začátku mi klouzala zadní guma, takže jsem se soustředil hlavně na to, abych před českými diváky nespadl," řekl zklamaný Salač pro ČTK. "Čekal jsme od závodu víc," přiznal.

V celkovém pořadí seriálu se Kornfeil se 77 body posunul na šestou příčku. Při neúčasti zraněného Jorge Martina se do čela dostal v neděli pátý Ital Marco Bezzecchi. Kornfeilova týmového parťáka ze stáje Redox Prüstel GP dělí od španělského rivala pouhé tři body.

Hvězdy MotoGP korunovaly podařený den dramatem

Závod MotoGP byl dramatickým představením v režii Ducati. Vyhrál Andrea Dovizioso před týmovém kolegou Jorge Lorenzem, třetí byl lídr seriálu Marc Marquez na Hondě.

Italská značka vyhrála v Brně teprve potřetí, naposledy se to povedlo Casey Stonerovi v roce 2007. Pro vítězného Doviziosa to byla po sérii druhých míst premiéra na nejvyšším stupínku na Masarykově okruhu.

"Tak výborný výsledek jsem nečekal," pochvaloval si Dovizioso v televizním rozhovoru. "Všichni jsme bojovali se zadními pneumatikami a myslel jsem si, že jsem na rozdíl od soupeřů už na jejich limitu. Byl to hodně šťastný závod pro tým i značku Ducati," radoval se.

Do vedení se sice po startu dostal Valentino Rossi, ale jeho Yamaha brzy přestala stačit na nejbližší soupeře a populární "Doktor" čtvrtý. Za ním dojel těsně senzační předloňský vítěz z Brna, Brit Cal Crutchlow.

Abraham na dva roky staré Ducati sice statečně bojoval, ale stále se držel kolem 18. příčky, kterou také zaujal v cíli.

Ve třídě Moto2 si po souboji kolo na kolo dojel pro vítězství Miguel Oliveira. Druhý byl Luca Marini z Itálie a třetí byl jeho krajan Francesco Bagnaia. Vítězný Portugalec se zároveň posunul do čela šampionátu.

Na závody v Brně dorazilo od pátku do neděle celkem 187 348 fanoušků, což je méně než loni. Rekord padl v roce 2015, to si do areálu Masarykova okruhu našlo cestu 248 434 diváků.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. Di Giannantonio (It./Honda) 39:09,124, 2. Canet (Šp./Honda) -0,112, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -0,339, 4. Bastianini (It./Honda) -0,560, 5. Rodrigo (Arg./KTM) -0,771, 6. Bezzecchi (It./KTM) -0,896, …24. Salač (ČR/KTM) -41,511.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Bezzecchi 133, 2. Martín (Šp./Honda) 130, 3. Di Giannantonio 116, 4. Canet 112, 5. Bastianini 97, 6. Kornfeil 77.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:22,324, 2. Marini -0,070, 3. Bagnaia -0,525, 4. Baldassarri (všichni It./Kalex) -0,745, 5. Vierge (Šp./Kalex) -3,362, 6. Binder (JAR/KTM) -3,643.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Oliveira 166, 2. Bagnaia 164, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) 113, 4. Baldassarri 106, 5. Binder 101, 6. Mir (Šp./Kalex) 95.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 41:07,728, 2. Lorenzo (Šp./Ducati) -0,178, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,368, 4. Rossi (It./Yamaha) -2,902, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -2,958, 6. Petrucci (It./Ducati) -3,768, …18. Abraham (ČR/Ducati) -41,172.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. M. Márquez 181, 2. Rossi 132, 3. Dovizioso 113, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 109, 5. Lorenzo 105, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 97, …23. Abraham 4.