Brněnská senzace. Kornfeil vyhrál před českými fanoušky kvalifikaci Moto3

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 4. 8. 2018 15:55
Jakub Kornfeil si před domácími fanoušky dojel na Masarykově okruhu pro první pole position v kariéře. Kvalifikaci na závod MS silničních motocyklů před ním z tuzemských závodníků vyhrál jen Lukáš Pešek.
Jakub Kornfeil slaví vítězství v kvalifikaci Moto3 v Brně.
Jakub Kornfeil slaví vítězství v kvalifikaci Moto3 v Brně. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Brno - Jakub Kornfeil vyhrál v kvalifikaci na Velkou cenu České republiky třídy Moto3. Po zisku první pole position v kariéře tak do nedělního závodu MS silničních motocyklů odstartuje z první řady, po boku bude mít Brita Johna McPhee a Španěla Marcise Ramireze.

Šestnáctiletý Filip Salač, který nastupuje na divokou kartu, obsadil v kvalifikaci poslední 26. místo. Karel Abraham v MotoGP byl o tři příčky lepší.

Kornfeil v sedle stroje značky KTM zaútočil na nejlepší čas v samotném závěru kvalifikace 2:07,981. Český závodník tak byl o téměř půl vteřiny rychlejší než McPhee. Salač na svého krajana ztratil 3,1 vteřiny.

"Neuvěřitelné se stalo skutečným, 154. Velká cena a poprvé v životě (jsem) na pole position. Neuvěřitelné pocity… Ještě k tomu doma, před zraky tisíců, desetitisíců a možná i statisíců fanoušků. Moc to zatím nedokážu popsat a možná mi to dojde až za chvíli," cituje ČTK Kornfeila, který byl letos již jednou druhý v Le Mans.

Zatím naposledy stál český závodník na pole position v roce 2007, tehdy to byl Lukáš Pešek v závodě třídy do 125 ccm v Misanu. Na jeho kontě jsou i zbývající dvě vyhrané české kvalifikace, žádnému jinému závodníkovi z Česka či Československa se v historii už podobný kousek nepovedl.

Abraham v závěru první části kvalifikace MotoGP spadl, takže si nevylepšil svůj čas a nakonec spadl na 23. pozici celkového pořadí. Na startu se tak domácí jezdec sedlající Ducati postaví do osmé řady.

Pole position vybojoval ve vyrovnaném souboji značek Andrea Dovisioso na Ducati před Valentinem Rossim s Yamahou a lídrem šampionátu, továrním jezdcem Hondy Marcem Marquezem.

Kvalifikaci Moto2 vyhrál Luca Marini z Itálie před Alexem Marquezem a svým krajanem Mattiou Pasinim.Také Marini, podobně jako Kornfeil, získal svoji první pole position v MS. V této třídě jako jediné letos v Brně nestartuje český jezdec.

V neděli se ráno jedou tréninky a od 11:00 závody o body v MS. Dění z celé neděle v Brně můžete sledovat v našem online přenosu.

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. Kornfeil (ČR/KTM) 2:07,981, 2. McPhee (Brit./KTM) -0,419, 3. Ramírez (Šp./KTM) -0,445, …26. Salač (ČR/KTM) -3,138.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 2:02,244, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) -0,115, 3. Pasini (It./Kalex) -0,173.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 1:54,689, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,267, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,272, …23. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do 2. části kvalifikace.