Nejlepší kvalifikace Salačovi na body nestačila, v MotoGP poprvé slavil Morbidelli

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 9. 2020 14:44
Filip Salač obsadil 20. místo v nedělní Velké ceně San Marina silničních motocyklů třídy Moto3. Nenavázal tak na letošní nejlepší kvalifikační pozici ani na body z předchozí GP Štýrska.
Filip Salač v boxech týmu Moto3 Rivacold Snipers Team
Filip Salač v boxech týmu Moto3 Rivacold Snipers Team | Foto: Rivacold Snipers Team

Český jezdec po startu z desáté pozice, což byl jeho letošní nejlepší kvalifikační výsledek, ztratil, a vypadl dokonce z top 15.

Už v prvních stovkách metrů došlo k první hromadné nehodě, při níž šli k zemi hned tři aspiranti na vítězství.

Salač se sice snažil probít kupředu, ale stále se pohyboval kolem osmnácté příčky. Jezdec v sedle Hondy měl sice slušné tempo, ale ve skupině se mu nedařilo předjíždět. Naopak se deset kol před cílem ocitl až ve třetí desítce. V  cíli byl nakonec po pádu jednoho ze soupeřů klasifikován dvacátý.

Pro první letošní triumf si dojel Brit John McPhee před dvojicí Japonců Ai Ogura a Tacuki Suzuki. Protože letos podruhé spadl lídr seriálu Alberto Arenas, Ogura se za něj dotáhl na rozdíl pouhých pěti bodů. Průběžně třetí McPhee zaostává o 14 bodů. Salačovi s 12 body patří devatenáctá pozice.

Po bojích v elitní kubatuře MotoGP se mohlo radovat deset tisíc domácích fanoušků, kteří mohli na tribuny okruhu v Misanu. Pro první vítězství v této kategorii si dojel domácí Franco Morbidelli na Yamaze.

Druhý jel dlouho Valentino Rossi, ale další domácí jezdec v sedle japonského stroje v závěru Velké ceny o své 200. stupně vítězů přišel. Nejprve ho překonal Francesco Bagnaia na Ducati, jenž se vrátil po zranění. Pak na 41letého veterána zaútočil Joan Mir na Suzuki a Rossi skončil těsně čtvrtý.

Po pádu lídra šampionátu Fabia Quartarara se pořadí v čele výrazně vyrovnalo. Na první pozici Francouze vystřídal Andrea Doviziozo, byť italský tovární pilot Ducati skončil až sedmý.

V čistě italské bitvě Moto2 porazil Luca Marini týmového kolegu Marca Bezzecchiho. Třetí skončil Enea Bastianini.

Ten tak na lídra šampionátu Mariniho ztrácí už 17 bodů. Vzhledem k tomu, že Jorge Martín zůstal doma s pozitivním testem na covid-19, poskočil před něj na třetí pozici Bezzecchi.

V závodě Světového poháru eklektických motorek MotoE Jakub Kornfeil dojel šestnáctý. Nedosáhl tak na druhou letošní bodovanou pozici a zůstal v průběžném pořadí se čtyřmi body osmnáctý.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu (Itálie):

Moto3: 1. McPhee (Brit./Honda) 39:48,952, 2. Ogura -0,037, 3. Suzuki (oba Jap./Honda) -0,232, 4. Alcoba (Šp./Honda) -0,393, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,490, 6. Arbolino (It./Honda) -0,543… 20. Salač (ČR/Honda) -11,835.

Průběžné pořadí MS (po 7 závodech): 1. Arenas (Šp./KTM) 106, 2. Ogura 101, 3. McPhee 92, 4. Suzuki 75, 5. Arbolino 70, 6. Vietti (It./KTM) 66… 19. Salač 12.

Moto2: 1. Marini 40:41,774, 2. Bezzecchi -0,799, 3. Bastianini (všichni It./Kalex) -0,897, 4. Vierge -2,177, 5. Fernández (oba Šp./Kalex) -8,307, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -9,046.

Průběžné pořadí MS (po 7 závodech): 1. Marini 112, 2. Bastianini 95, 3. Bezzecchi 85, 4. J. Martín (Šp./Kalex) 79, 5. Nagašima (Jap./Kalex) 68, 6. Lowes (Brit./Kalex) 67.

MotoGP: 1. Morbidelli (It./Yamaha) 42:02,272, 2. Bagnaia (It./Ducati) -2,217, 3. Mir (Šp./Suzuki) -2,290, 4. Rossi (It./Yamaha) -2,643, 5. Rins (Šp./Suzuki) -4,044, 6. M. Viňales (Šp./Yamaha) -5,383.

Průběžné pořadí MS (po 6 závodech): 1. Dovizioso (It./Ducati) 76, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) 70, 3. Miller (Austr./Ducati) 64, 4. Mir 60, 5. M. Viňales 58, 6. Rossi 58.

Světový pohár MotoE: 1. Ferrari (It.) 12:14,331, 2. Simeon (Šp.) -0,213, 3. Aegerter (Švýc.) -0,372… 16. Kornfeil (ČR) -11,795.

Průběžné pořadí (po 3 závodech): 1. Aegerter 57, 2. Ferrari 45, 3. Torres (Šp.) 43… 18. Kornfeil 4.