Salače na Red Bull Ringu zradilo řazení, při stíhací jízdě spadl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 21. 8. 2022 14:43
Filip Salač po pádu nedokončil Velkou cenu Rakouska silničních motocyklů třídy Moto2 a popáté v této sezoně nebodoval.

Salač stál na startu na 14. místě a první metry Grand Prix se mu nevydařily. V úvodním kole ztratil kvůli problémům s převodovkou devět míst, takže musela začít jeho téměř tradiční stíhací jízda.

Ve třetině závodu se probil do nejlepší dvacítky a začal se blížit bodovanému umístění. Jenže všechno bylo marné, ve 12. kole v předposlední zatáčce spadl.

Za havárií byly trable s převodovkou. "Nepovedlo se mi podřadit na třetí rychlostní stupeň a motorka mi uklouzla. Je to zklamání, měli jsme tady na nejlepší desítku," řekl Salač v rozhovoru pro stanici Nova Sport.

Pro vítězství si v souboji jezdců Idemitsu Honda Teamu Asia dojel Japonec Ai Ogura před Somkiatem Chantrou z Thajska. Pro třetí místo si dosprintoval Brit Jake Dixon.

Japonec se nedělním triumfem dostal do čela šampionátu o jediný bod před Augusto Fernandezem. Španěl na Red Bull Ringu dojel pátý.

V MotoGP si dojel pro vítězný hattrick Francesco Bagnaia. Ital s Ducati v Rakousku navázal na předchozí triumfy v Assenu a Silverstonu. Druhý dojel lídr seriálu Fabio Quartararo na Yamaze a třetí skončil Jack Miller na druhé tovární Ducati.

Quartararův největší soupeř v boji o titul, Fabio Quartararo, obsadil šesté místo a jeho ztráta tak opět narostla. Navíc se k němu výrazně přiblížil Bagnaia, který zaostává jen o 12 bodů.

V nejnižší kubatuře Moto3 dokázal Ajumu Sasaki triumfovat, i když dostal dva průjezdy trestnou zatáčkou. Japonec porazil o 64 tisícin sekundy krajana Tacukiho Suzukiho, třetí byl teprve 16letý Španěl David Muñoz.

V souboji o titul mezi oběma španělskými jezdci GasGasu si udržel těsné vedení Sergio García, který má před Izanem Guevarou náskok pět bodů.

Jezdci si na Red Bull Ringu premiérově vyzkoušeli upravenou druhou zatáčku, která dostala pro motocyklové závody novou šikanu. Upravená trať má zabránit divokým nehodám na rovince po první zatáčce, kde byl mírný horizont a hrozilo, že dojde ke zranění o spadlou motorku.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 39:03,516, 2. Suzuki (Jap./Honda) -0,064, 3. Muňoz (Šp./KTM) -0,292, 4. Öncü (Tur./KTM) -0,344, 5. García (Šp./GasGas) -2,453, 6. Moreira (Braz./KTM) -2,636.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. García 193 b., 2. Guevara (Šp./GasGas) 188, 3. Foggia (It./Honda) 144, 4. Sasaki 138, 5. Masiá (Šp./KTM) 127, 6. Öncü 127.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Kalex) 39:30,070, 2. Čantra (Thaj./Kalex) -0,173, 3. Dixon (Brit./Kalex) -7,854, 4. Acosta -7,960, 5. Augusto Fernández -8,037, 6. Canet (všichni Šp./Kalex) -9,401, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Ogura 183, 2. Augusto Fernández 182, 3. Vietti (It./Kalex) 156, 4. Canet 137, 5. Roberts (USA/Kalex) 108, 6. Arbolino (It./Kalex) 108, …20. Salač 21.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 42:14,886, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,492, 3. Miller (Austr./Ducati) -2,163, 4. Marini (It./Ducati) -8,348, 5. Zarco (Fr./Ducati) -8,821, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -11,287.

Průběžné pořadí (po 13 z 20 závodů): 1. Quartararo 200, 2. A. Espargaró 168, 3. Bagnaia 156, 4. Zarco 125, 5. Miller 123, 6. Bastianini (It./Ducati) 118.