Salač dojel na Red Bull Ringu dvanáctý, bláznivý závod MotoGP vyhrál Binder

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 15. 8. 2021 14:42
Filip Salač obsadil 12. místo ve třídě Moto3 v rámci Velké ceny Rakouska silničních motocyklů. O jednu pozici si tak pohoršil proti Grand Prix Štýrska, která se na Red Bull Ringu jela o týden dříve.
Filip Salač na KTM týmu PrüstelGP ve  Velké ceně Rakouska třídy Moto3 2021
Filip Salač na KTM týmu PrüstelGP ve Velké ceně Rakouska třídy Moto3 2021 | Foto: CarXpert Prüstel GP

Salač se po startu ze šesté řady snažil probít do bodované patnáctky. K tomu mu ve třetím kole dokonce pomohlo v tu chvíli nejlepší kolo závodu. Český jezdec se brzy na body dostal. Po třetině závodu se vyšvihl na chvíli i do top 10.

O pozici v nejlepší desítce jezdec týmu PrüstelGP bojoval až do cíle. To se mu ale nepovedlo a obsadil nakonec 12. pozici. Tím si proti předchozí Grand Prix Štýrska o místo pohoršil.

Pro třetí letošní vítězství si dojel Španěl Sergio Garcia, který tak snížil náskok jasného lídra Pedra Acosty na 41 bodů. Další jezdec z Pyrenejského poloostrova byl v neděli čtvrtý a celkově má 196 bodů, Salač je se 44 šestnáctý.

Neuvěřitelný finiš elitní třídy

Závod elitní kategorie MotoGP se v posledních kolech změnil v deštivou ruletu. Pět jezdců z vedoucí skupiny se čtyři kola před koncem rozhodlo kvůli začínajícímu dešti zajet do boxů vyměnit motorku s gumami bez vzorku za stroj s "mokrými" gumami. Ovšem za nimi jedoucí Brad Binder na KTM vsadil na riziko.

I i když se v posledním kole se jen tak tak držel na trati, Jihoafričan vybojoval pro rakouskou značku triumf na domácí půdě a pro sebe druhé vítězství v MotoGP i přes třísekundový trest za vyjetí z trati.

"Bylo to fakt divoký. Když začalo pršet, rychle jsem si spočítal, co můžu získat, nebo ztratit. Pak mi ale totálně vychladly brzdy, takže jsem neměl skoro čím brzdit a ani pneumatiky neměly žádnou přilnavost. Ale byl do domácí závod pro KTM, takže jsem rád, že ta ruleta vyšla," uvedl 26letý jezdec.

Ještě na začátku závěrečného okruhu se na virtuálních stupních vítězů držel Valentino Rossi. Populární Ital ale na 200. pódium nakonec nedosáhl a propadl se na osmé místo. V posledních stovkách metrů ale zafinišovali jezdci s vyměněnými motocykly. Druhý dojel Francesco Bagnia na Ducati a třetí Jorge Martin na stroji stejné značky.

Ital Fabio Quartararo s Yamahou si sedmým místem upevnil se 181 body pozici lídra seriálu. Na druhé místo poskočil Bagnaia, který se o něj ovšem musí dělit s obhájcem titulu Joanem Misrem se Suzuki (oba 134 bodů).

Výrazně se zdramatizoval boj o vedení v kategorii Moto2. Raul Fernandez ze Španělska vyhrál a jeho týmový kolega v barvách Red Bull KTM Ajo a rival v jedné osobě Remy Gardner proťal cílovou čáru na sedmém místě. To znamená, že Australanův náskok se zmenšil na 19 bodů.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. García (Šp:/GasGas) 37:10,345, 2. Öncü (Tur./KTM) -0,027, 3. Foggia (It./Honda) -0,346, 4. Acosta (Šp./KTM) -0,394, 5. Fenati (It./Husqvarna) -0,462, 6. Masiá (Šp./KTM) -0,794, …12. Salač (ČR/KTM) -14,716.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Acosta 196, 2. García 155, 3. Fenati 107, 4. Foggia 102, 5. Masiá 95, 6. D. Binder (JAR/Honda) 86, …16. Salač 44.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 37:19,890, 2. Ogura (Jap./Kalex) -0,845, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -2,747, 4. Lowes (Brit./Kalex) -4,412, 5. Čantra (Thaj./Kalex) -8,850, 6. Vietti (It./Kalex) -8,782.

Pozn.: Vietti přišel kvůli vyjetí z trati o jedno místo.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Gardner (Austr./Kalex) 206, 2. R. Fernández 187, 3. Bezzecchi (It./Kalex) 159, 4. Lowes 114, 5. Canet (Šp./Boscoscuro) 83, 6. A. Fernández 82.

MotoGP: 1. B. Binder (JAR/KTM) 40:46,928, 2. Bagnaia (It./Ducati) -9,991, 3. Martín (Šp./Ducati) -11,570, 4. Mir (Šp./Suzuki) -12,623, 5. Marini (It./Ducati) -14,831, 6. Lecuona (Šp./KTM) -14,952.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 19 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 181, 2. Bagnaia 134, 3. Mir 134, 4. Zarco (Fr./Ducati) 132, 5. Miller (Austr./Ducati) 105, 6. B. Binder 98.