Abraham v Assenu zabojoval, bylo z toho sedmé místo. Lépe nedojel od konce roku 2012

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 25. 6. 2017 15:20
Karel Abraham v Assenu využil začínajícího deště a popové od GP Valencie vyrovnal své nejlepší umístění v elitní třídě MotoGP.
Karel Abraham na motocyklu Ducati.
Karel Abraham na motocyklu Ducati. | Foto: Pull&Bear Aspar Team

Assen - Karel Abraham si v závodě MotoGP v rámci Velké ceny Nizozemska silničních motocyklů dojel pro nejlepší výsledek za poslední čtyři sezony, když obsadil sedmé místo. Jakub Kornfeil dojel ve třídě Moto3 na nebodované 17. pozici.

Český jezdec na Ducati se podruhé od letošního návratu do elitní třídy dokázal probít do elitní desítky. Na sedmém místě, což je v této kategorii jeho maximum,  dojel naposledy v GP Valencie 2012.

Brněnský rodák sice po startu začínal až na přelomu druhé a třetí desítky, ale s tím, jak začalo v Assenu lehce pršet, dokázal se postupně posunovat kupředu.

Závěrečný skok o dvě pozice

Do karet mu hrálo i několik pádů a špatná strategie několika soupeřů, kteří vyměnili motorku za stroj s pneumatikami do mokra. Ty ale nebyly rychlejší a mezi jinými i držitel pole position Johann Zarco výrazně ztratil.

Závěrečný souboj Abraham vybojoval v posledních zatáčkách závodu, kdy se dostal před Lorise Baze i Andreu Iannoneho na sedmou pozici.

Pro desáté vítězství na nizozemské trati si dojel Valentino Rossi na Yamaze. Za stupně vítězů do doprovodili Danilo Petrucci (Ducati) a Marc Marquez (Honda). Rossiho týmový kolega Maverick Viňales spadl, a tak se do čela průběžného pořadí dostal Andrea Dovizioso s Ducatiu. Tem byl v neděli pátý.

Peugeot na soupeře nestačil

Na osychající trati se Kornfeil po startu závodu Moto3 ze čtvrté startovní řady propadl až do třetí desítky průběžného pořadí. Pak se sice začal prodírat kupředu, ale do první bodované patnáctky se nedostal. Na jeho kontě tak zůstává stále jen pět bodů z Le Mans.

Pro vítězství si dojel Španěl Aron Canet na Hondě, ale největší pozornost na sebe upoutal domácí Bo Bendsneyder. Ten těsně před cílovou čárou upadl a proťal ji dříve jeho motocykl KTM.

Pád Bo Bendsneydera před cílem:

Závod kategorie Moto2, jimž nizozemský závodní den netradičně končil, ovládl lídr seriálu Franco Morbidelli startující z pole position.

Aktualizujeme…

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Canet (Šp./Honda) 38:20,364, 2. Fenati (It./Honda) -0,035, 3. McPhee (Brit./Honda) -0,117, 4. Martín (Šp./Honda) -0,310, 5. Danilo (Fr./Honda) -0,532, 6. Ramírez (Šp./KTM) -0,594, …17. Kornfeil (ČR/Peugeot) -16,344.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Mir (Šp./Honda) 140, 2. Canet 110, 3. Fenati 108, 4. Martín 89, 5. McPhee 83, 6. Di Giannantonio (It./Honda) 80, …24. Kornfeil 5.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:41,149, 2. Petrucci (It./Ducati) -0,063, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -5,201, 4. Crutchlow (Brit./Honda) -5,243, 5. Dovizioso (It./Ducati) -5,327, 6. Miller (Austr./Honda) -23,390, 7. Abraham (ČR/Ducati) -36,982.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Dovizioso 115, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) 111, 3. Rossi 108, 4. M. Márquez 104, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 87, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 77, …19. Abraham 20.

Moto2: 1. Morbidelli (It./Kalex) 39:39,120, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,158, 3. Nakagami (Jap./Honda) -0,630, 4. Pasini (It./Kalex) -0,394, 5. Oliveira (Portug./KTM) -0,657, 6. Á. Márquez (Šp./Kalex) -2,774.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Morbidelli 148, 2. Lüthi 136, 3. Á. Márquez 113, 4. Oliveira 94, 5. Pasini (It./Kalex) 82, 6. Nakagami 62.