Salač dojel letos poprvé v první desítce, v MotoGP přišla po kolizi lídrů omluva

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 26. 6. 2022 14:42
Filip Salač dojel desátý v nedělní Velké ceně Nizozemska silničních motocyklů Moto2, a vybojoval tak v této kategorii životní výsledek.
Filip Salač (12) na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing před Ajem Ogurou při VC Nizozemska 2022 | Foto: Reuters

Salač po startu ze čtvrté řady v prvním kole opět mírně ztratil a začal bojovat o pozice na konci bodované patnáctky. Pak nastal jeho tradiční postup výsledovkou listinu kupředu.

Dvanáct kol před koncem se dostal těsně za vysněnou desítku. Do ní se mu nakonec podařilo proniknout, cílovou čáru proťal se ztrátou 7,7 sekundy za vítězným Augustem Fernandezem ze Španělska.

Ten se zároveň dostal do čela hodnocení Moto2 po bok Itala Celestina Viettiho, s nímž nasbíral společně 146 bodů. V cíli z toho měl španělský závodník takovou radost, že málem přejel svého týmového bosse Akiho Aja.

Závod elitní kategorie MotoGP přinesl hned v úvodu velké drama - kolizi obou hlavních uchazečů o titul. Lídr Fabio Quartararo spadl a vzal s sebou i Aleixe Espargara.

Oba jezdci pokračovali ve snaze získat aspoň nějaké body, ale Francouz Quartararo snahu přehnal a po druhém pádu v Grand Prix definitivně skončil.

Jeho španělský rival jel na své Aprilii co to dalo, a postupně se probil na čtvrtou pozici. Náskok továrního jezdce Yamahy tím snížil o třináct bodů, nyní činí 21 bodů.

Quartararo neztratil smyl pro sportovní čest. Hned po závodě spěchal do boxů Aprilie, aby se Espargarovi omluvil.

Pro třetí letošní vítězství si v Assenu dojel Francesco Bagnaia na tovární Ducati. Druhý skončil letošní nováček, další Ital na Ducati Marco Bezzecchi, třetí posici obsadil Maverick Viňales s Aprilií.

Moc nechybělo a v nejnižší kubatuře se měnilo jméno průběžného lídra. Zatímco Sergio Garcia se pohyboval v půlce první desítky, jeho vyzyvatel Izan Guevara bojoval o vítězství.

To ale nakonec v dramatickém finiši před Španělem ubránil Ajumu Sasami z Japonska. Série pádů soupeřů výrazně pomohla Garciovi, který proťal cílovou čáru na třetím místě a udržel si tak stále tříbodové vedení.

Po Assenu začnou pro jezdce a týmy měsíční prázdniny. Šampionát pokračuje až 7. srpna v britském Silverstonu.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 37:28,371, 2. Guevara (Šp./GasGas) -0,314, 3. García (Šp./GasGas) -0,392, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,399, 5. Artigas (Šp./CFMoto) -0,661, 6. Holgado (Šp./KTM) -11,540.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. García 182 b., 2. Guevara 179, 3. Foggia (It./Honda) 115, 4. Sasaki 113, 5. Masiá (Šp./KTM) 107, 6. Öncü (Tur./KTM) 98.

Moto2: 1. A. Fernández (Šp./Kalex) 39:07,133, 2. Ogura (Jap./Kalex) -0,66, 3. Dixon (Brit./GasGas) -0,725, 4. Vietti (It./Kalex) -0,758, 5. Bendsneyder (Niz./Kalex) -1,485, 6. A. López (Šp./Speed Up) -5,417, …10. Salač (ČR/Kalex) -7,691.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Vietti 146, 2. A. Fernández 146, 3. Ogura 145, 4. Canet (Šp./Kalex) 116, 5. Arbolino (It./Kalex) 104, 6. Roberts (USA/Kalex) 97, …21. Salač 14.

MotoGP: 1. Bagnaia 40:25,205, 2. Bezzecchi (oba It./Ducati) -0,444, 3. M. Viňales -1,209, 4. A. Espargaró (oba Šp./Aprilia) -2,585, 5. B. Binder (JAR/KTM) -2,721, 6. Miller (Austr.//Ducati) -3,045.

Průběžné pořadí (po 11 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 172, 2. A. Espargaró 151, 3. Zarco (Fr./Ducati) 114, 4. Bagnaia 106, 5. Bastianini (It./Ducati) 105, 6. B. Binder 93.