Místo boje o vítězství nula, Salač závod vzdal. Márquez v MotoGP oslavil velký návrat

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 20. 6. 2021 15:24
Český motocyklový závodník Filip Salač nedokázal v nedělní Velké ceně Německa třídy Moto3 proměnit vítězství v kvalifikaci v dobrý výsledek a s pomalou motorkou nakonec zajel do boxů.

Už od startu, na němž byl poprvé v kariéře v mistrovství světa na pole position,  Salač proti soupeřům ztrácel. V úvodním kole byl čtvrtý, ale tím se jeho propad nezastavil. Motorka českého jezdce byla v porovnání se soupeři viditelně pomalejší, což znamenalo další ztrátu místa po místě.

Brzy jezdec Rivacold Snipers Teamu vypadl z první desítky. V desátém kole dokonce jeho místo chybělo i v bodované patnáctce. Trápení pokračovalo a rodák z Mladé Boleslavi nakonec raději zajel v 15. okruhu do boxů a závod vzdal.

V závodě plném pádů vyhrál suverénní lídr šampionátu Pedro Acosta ze Španělska, druhý dojel Japonec Kajto Toba také na KTM a třetí byl Dennis Foggia z Itálie s Hondou.

Nováček Acosta nyní vede už o 54 bodů, jeho největší rival a krajan Sergio Garcia dojel v neděli šestý. Salač má na svém kontě 35 bodů a je průběžně třináctý.

Márquez se vrátil do formy

V MotoGP se brzy po startu dostal do čela osminásobný mistr světa Marc Márquez. Španěl, který kvůli zranění přišel o prakticky celou loňskou sezonu a začátek té letošní, byl v čele závodu elitní třídy po pauze dlouhé 336 dní.

Tovární jezdec Hondy soupeřům brzy ujel o více než vteřinu a potvrdil, že na Sachsenringu skutečně umí závodit. Od roku 2010 na německé trati bez ohledu na kubaturu nikdy neprohrál.

Jediný, kdo s ním dokázal držet tempo, byl Portugalec Miguel Oliveira. Závodník s KTM proťal cílovou čáru se ztrátou více než 1,5 vteřiny.

V boji o titul si vylepšil pozici první muž aktuálního pořadí mistrovství světa Fabio Quartararo. Francouzský jezdec s Yamahou skončil třetí, zatímco jeho pronásledovatel Johann Zarco z týmu Ducati obsadil v německé Grand Prix osmou pozici.

V kategorii Moto2 si podobně jako v nejnižší kubatuře dojel pro vítězství lídr seriálu. Třetí letošní triumf totiž vybojoval Australan Remy Gardner. Jeho rival v boji o titul a zároveň týmový kolega Raul Fernandez po kontaktu s jedním ze soupeřů spadl a ztrácí 36 bodů.

Druhý dojel se ztrátou plných šesti sekund Aron Canet ze Španělska a na stupně vítězů vystoupal i Ital Marco Bezzecchi.

Šampionát pokračuje 27. června v nizozemském Assenu, pak závodníky i členy týmů čeká měsíční pauza.

Velká cena Německa, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sachsenringu:

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 39:38,791, 2. Toba (Jap./KTM) -0,130, 3. Foggia (It./Honda) -0,259, 4. Alcoba (Šp./Honda) -0,206, 5. Migno (It./Honda) -0,459, 6. Antonelli (It./KTM) -0,728, …Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Pozn.: Alcoba byl kvůli vyjetí z trati zařazen o jedno místo dozadu.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Acosta 150 b., 2. García (Šp./GasGas) 90, 3. Masiá (Šp./KTM) 72, 4. Antonelli 65, 5. Fenati (It./Husqvarna) 64, 6. Foggia 64, …13. Salač 35.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:39,191, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -6,518, 3. Bezzecchi -7,030. 4. Di Giannantonio (oba It./Kalex) -8,145, 5. Lowes (Brit./Kalex) -9,888, 6. Schrötter (Něm./Kalex) -10,000.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Gardner 164, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) 128, 3. Bezzecchi 117. 4. Lowes 86. 5. Di Giannantonio 73, 6. Schrötter 59.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:07,243, 2. Oliveira (Portug./KTM) -1,610, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -6,772, 4. D. Binder (JAR/KTM) -7,922, 5. Bagnaia (It./Ducati) -8,591, 6. Miller (Austr./Ducati) -9,086.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Quartararo 131, 2. Zarco (Fr./Ducati) 109, 3. Miller 100, 4. Bagnaia 99, 5. Mir (Šp./Suzuki) 85, 6. Viňales (Šp./Yamaha) 75.

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.