Češi v Malajsii nebodovali. Morbidelli je šampionem Moto2, v MotoGP má Dovizioso stále naději

Aktualizováno 29. 10. 2017 8:47
V Sepangu byl korunován druhý letoší mistr světa silničních motocyklů. Francovi Morbidellimu stačilo dojet na třetím místě, jeho největší rival Thomas Lüthi nestartoval kvůli zranění utrpěném v kvalifikaci.
Franco Morbidelli slaví titul mistra světa Moto2 pro sezonu 2017.
Franco Morbidelli slaví titul mistra světa Moto2 pro sezonu 2017. | Foto: MarcVDS

Sepang - Jakub Kornfeil potřinácté v letošní sezoně Moto3 v rámci mistrovství světa silničních motocyklů nebodoval. V nedělní Velké ceně Malajsie obsadil 21. pozici. Karel Abraham v MotoGP po pádu závod nedokončil.

V Sepangu padlo rozhodnutí o letošním šampionovi Moto2. 22letému Francovi Morbidellimu stačilo k zisku titulu dojet třetí. V MotoGP byl blízko korunovaci Marc Marquez, ale po čtvrtém místě a vítězství soka Andrey Doviziosa se šampionát rozhodne až v posledním závodě sezony ve Valencii.

Situaci Morbidellimu usnadnilo to, že jeho poslední rival Švýcar Thomas Lüthi, kvůli zranění utrpěnému v kvalifikaci do závodu nenastoupil a tím byl rodák z Říma tak byl šampionem prakticky už na startovním roštu.

"Je mi moc líto Toma a jsem moc šťastný za sebe. Letos to byla skvělá sezona a byla prostě neuvěřitelná," neubránil se Ital v cíli dojetí. Právě Morbidelli a Lüthi se příští rok sejdou v týmu MotoGP Marc VDS.

Svému chráněnci k titulu gratuloval také Valentino Rossi , který byl před osmi lety zatím posledním Italem, který získal titul mistra světa silničních motocyklů.

V Malajsii byli nad síly Morbidelliho na Kalexu jen dva jezdci s šasi KTM: Miguel Oliveira a Brad Binder.

V MotoGP to dlouho vypadlo, že si Marquez startující až ze třetí řady přece jen zajistí titul. Zvlášť po Španělově skvělém startu, kdy se dostal i před Doviziosa. Italský jezdec na Ducati ovšem na mokré trati zabral a postupně se z páté příčky prodíral dopředu. Když se v závěru ujal vedení před týmovým kolegou Jorgem Lorenzem, bylo rozhodnuto. Za dvojicí na Ducati dojel třetí překvapivý držitel pole position Johann Zarco s Yamahou.

Marquez má před Doviziosem stále slušný náskok 21 bodů. K mání je ještě 25 bodů, takže mu k titulu za čtrnáct dní stačí dojet  jedenáctý. Honda už nyní vyhrála Pohár konstruktérů.

Kornfeil se po startu závodu nejslabší třídy propadl až na chvost výsledkové listiny a při stíhací jízdě to na výkonnostně slabším Peugeotu na víc než 21. pozici nestačilo. Od bodů českého závodníka dělilo téměř 19 vteřin.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Mir 40:14,545, 2. Martín (oba Šp./Honda) -0,724, 3. Bastianini (It./Honda) -0,763, 4. Loi (Belg./Honda) -6,868, 5. McPhee (Brit./Honda) -11,051, 6. Migno (It./KTM) -11,090, …21. Kornfeil (ČR/Peugeot) -40,772.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Mir 321, 2. Fenati (It./Honda) 235, 3. Canet (Šp./Honda) 192, 4. Martín 171, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 153, 6. Bastianini 130, …22. Kornfeil 26.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 40:28,955, 2. Binder (JAR/KTM) -2,387, 3. Morbidelli -6,878, 4. Pasini-21,774, 5. Bagnaia (všichni It./Kalex) -22,086, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -23,410.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Morbidelli 288, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 216, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) 190, 5. Bagnaia 161, 6. Pasini 148.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 44:51,497, 2. Lorenzo (Šp./Ducati) -0,743, 3. Zarco (Fr./Yamaha) -9,738, 4. M. Márquez -17,763, 5. Pedrosa (oba Šp./Honda) -29,144, 6. Petrucci (It./Ducati) -30,380, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. M. Márquez 282, 2. Dovizioso 261, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 226, 4. Rossi (It./Yamaha) 197, 5. Pedrosa 185, 6. Zarco 154, …19. Abraham 30.