Salače trápila rychlost motorky, přesto se posunul o deset míst. MotoGP vládl Viňales

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 28. 3. 2021 19:51
Filip Salač obsadil v úvodním závodě sezony třídy Moto3 v katarském Losailu 13. místo. Český závodník si tak proti kvalifikaci polepšil o deset pozic, ale nenavázal na loňskou osmou příčku.
Filip Salač na Hondě při VC Kataru třídy Moto3
Filip Salač na Hondě při VC Kataru třídy Moto3 | Foto: Snipers Team

Salač po startu ze 23. místa znamenajícího osmou řadu rychle postoupil o pět pozic. Ve třetím kole se probil do bodované patnáctky.

V té době došlo k velkému pádu na špici, který odnesl také týmový kolega českého jezdce Andrea Migno. Pro Salače ale smůla rivalů znamenala posun na hranici nejlepší desítky. Co bylo ještě důležitější, držel se úspěšně vedoucí skupiny.

Rodák z Mladé Boleslavi nepolevoval ve snaze o co nejlepší výsledek. Ve skupině, kde se pořadí přelévalo jako mořské vlny, dokázal chvílemi poskočit až na sedmé místo.

V dalším postupu jezdci stáje Rivacold Snipers Team bránila nižší maximální rychlost jeho Hondy, takže prohrával souboje na cílové rovince. "Ztrácel jsem trochu na rovinkách, každopádně doháněl jsem to v zatáčkách, myslím si, že mi tento závod hodně dal. Rychlost jsem měl, mohl jsem jezdce předjíždět i venkem, což se často nestává. Musíme zapracovat na výkonu motorky. Nevím, proč se to děje," uvedl 19letý motocyklista.

Pět kol před koncem se závodník s číslem 12 odhodlal k razantnímu útoku. Byl dokonce pátý, ale pak následoval zase propad výsledkovou listinou.

Salač dokonce vypadl z top 10 a v konečném hodnocení si připsal tři body za 13. pozici. V Losailu tak neobhájil tak loňské osmé místo  Přesto byl optimistický: "Máme za sebou dobrý den. Hodnotil bych to pozitivně."

Pro vítězství si dojel Španěl Jaume Masia na KTM před dalším jezdcem stáje Red Bull KTM Ajo, šestnáctiletým nováčkem MS a krajanem Pedrem Acostou. Třetí skončil vítěz kvalifikace Darryn Binder z JAR.

I když úvod závodu MotoGP patřil jezdcům v sedle Ducati, do čela se nakonec vyšvihl Maverick Viňales. Španěl za řidítky Yamahy se v čele udržel až do cíle. Až v poslední zatáčce prohrál boj o stupně vítězů obhájce titul Joan Mir na Suzuki, před něj se dostali Johann Zarco a Francesco Bagnaia s Ducati.

Ve třídě Moto2 začal sezonu nejlépe Brit Sam Lowes, který ve světovém šampionátu triumfoval posedmé. Druhý skončil Remy Gardner z Austrálie a třetí byl Ital Fabio di Giannantonio.

Šampionát pokračuje už následující víkend znovu v Losailu, který bude hostit Velkou cenu Dauhá.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Losailu:

Moto3: 1. Masiá 38:29,620, 2. Acosta (oba Šp./KTM) -0,042, 3. D. Binder (JAR/Honda) -0,094, 4. García (Šp./Gas Gas) -0,435, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,880, 6. Antonelli (It./KTM) -0,899, …13. Salač (ČR/Honda) -2,345.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 40:03,123, 2. Gardner (Austr./Kalex) -2,260, 3. Di Giannantonio -5,228, 4. Bezzecchi (oba It./Kalex) -5,241, 5. Fernández (Šp./Kalex) -6,145, 6. Roberts (USA) -6,786.

MotoGP: 1 . M. Viňales (Šp./Yamaha) 42:28,663, 2. Zarco (Fr./Ducati) -1,092, 3. Bagnaia (It./Ducati) -1,129, 4. Mir (Šp./Suzuki) -1,222, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) -3,030, 6. Rins (Šp./Suzuki) -3,357.