Kornfeil v Kataru po boji o stupně vítězů dojel devátý, Abraham v MotoGP získal bod

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 18. 3. 2018 17:54
První Grand Prix začal nový ročník světového šampionátu silničních motocyklů. V Losailu se jelo tradičně za západu slunce a pak pod umělým osvětlením.
Jakub Kornfeil na motocyklu KTM v Losailu.
Jakub Kornfeil na motocyklu KTM v Losailu. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Losail - Jakub Kornfeil obsadil v závodě Moto3 ve Velké ceně Kataru silničních motocyklů deváté místo a po čtyřech závodech se vrátil do top 10 výsledkové listiny nejnižší kategorie světového šampionátu. Karel Abraham ve třídě MotoGP získal bod za 15. místo, pro vítězství si dojel loňský vicemistr Andrea Dovizioso na tovární Ducati.

Kornfeil v Losailu výborně začal spolupráci se stáji Redox PrüstelGP i návrat na motocykl KTM.

Český jezdec skvěle odstartoval,  z jedenácté pozice na roštu se v prvním kole dostal na čtvrtou. Cíl prvního kola dokonce proťal jako třetí, před ním jeli jen lídr Španěl Jorge Martin a Gabriel Rodrigo z Argentiny.

Martin svým pronásledovatelům poodjel, ale ve skupině za ním začaly boje o každou pozici, takže český závodník se pohyboval mezi třetím až šestým místem.

Patnáct kol před koncem se na stíhání lídra vydali Španěl Aron Canet a Enea Bastianini. Netrvalo dlouho a přidali se do boje o vedení. Ovšem už o dvě kola později se Ital Bastianini poroučel k zemi a stíhající skupina pěti vzájemně soupeřících jezdců i s Kornfeilem pracovala na tom, aby se dotáhla k vedoucímu duu. To se jí nakonec nepovedlo, navíc zezadu dorazili další závodníci a Kornfeil jel čtyři kola před cílem desátý.

O vítězi se rozhodlo ve španělském sprintu na cílové rovince, v němž byl šťastnější Martin. Kornfeil si na chvostu hlavní skupiny dojel pro deváté místo.

Dovizioso začal útok na titul

V závodě MotoGP se Abraham po startu mírně posunul na 18. příčku. V čele jel držitel pole position Johann Zarco na Yamaze před Marcem Marquezem s Hondou a Valentinem Rossim na Yamaze.

Ital se na chvíli probil na druhé místo, jenže pak při útoku na Zarca udělal chybu a dostal se před něj nejen Marquez, ale i krajan Dovizioso.

Pět kol před koncem se právě Dovizioso přehnal kolem Zarca a Francouze po tuhém boji překonal i obhájce titulu Marquez. O pár zatáček později se na úkor Zarca do top 3 vrátil Rossi.

V závěrečném souboji loňských rivalů v boji o titul se Dovizioso udržel před dotírajícím Marquezem a oslavil tak devátý vítězný závod v elitní kategorii. Na stupně vítězů se postavil také třetí Rossi.

Abraham se po slušném startu propadl na 20. místo. Postupně se na své Ducati posouval  vpřed a v posledním kole se dostal na 15. místo, které mu přineslo první bod této sezony.

Také v Moto2 se o vítězi rozhodovalo mezi dvěma jezdci. V italském finiši si pro třetí triumf v kariéře dojel Francesco Bagnaia, těsně za ním zaostal Lorenzo Baldassarri.

Zajímavé "představení" připravil Alex Marquez, jemuž doslova žhnuly zadní brzdy. I s takovým defektem však Španěl dojel třetí.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Losailu:

Moto3: 1. Martín 38:18,207, 2. Canet (oba Šp./Honda) -0,023, 3. Dalla Porta -6,746, 4. Antonelli (oba It./Honda) -6,791, 5. Rodrigo (Arg./KTM) -6,850, 6. Di Giannantonio (It./Honda) -6,916, …9. Kornfeil (ČR/KTM) -7,156.

Moto2: 1. Bagnaia 40:19,802, 2. Baldassarri (oba It./Kalex) -0,112, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -5,657, 4. Pasini (It./Kalex) -6,657, 5. Oliveira (Portug./KTM) -10,296, 6. Binder (JAR/KTM) -10,344.