Kornfeil si po trestu veze z Barcelony pět bodů, Abraham si dojel pro nejlepší výsledek sezony

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 17. 6. 2018 14:46
Motocyklisté bojovali o body v závodě mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně. Do top 15 se vešli oba čeští závodníci.
Jakub Kornfeil na KTM.
Jakub Kornfeil na KTM. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Barcelona - Jakub Kornfeil si ve Velké ceně Katalánska třídy Moto3 dojel nakonec pro pět  bodů za 11. místo, byť v cíli byl šestý. Za posun výsledkovou listinou může trest, který dostal. Karel Abraham byl v MotoGP 13., což je jeho nejlepší výsledek v letošní sezoně.

"Opravdu mám pocit, že jdou všechny okolnosti proti nám. Celý závod se ženu jako blázen a nakonec o výsledku rozhodne penalizace, která je podle mě absolutně nesmyslná. Vyjel jsem dvakrát, ani jednou jsem nic nezískal," láteřil po závodě Kornfeil.

"Poprvé jsem se vyhýbal kontaktu a podruhé jsem ztratil 9 míst. Jak můžu být za něco takového ještě penalizován? S novými pravidly prostě nemůžu souhlasit. Jestli dojedu šestý nebo jedenáctý, to je prostě obrovský rozdíl," dodal nazlobeně.

Český jezdec se v prvním kole ze 14. pozice na startu prodral až do první desítky, ale pak vyjel z trati a propadl se až mimo bodovanou patnáctku. Závodník týmu Prüstel Redox GP se však nevzdal, brzy se vrátil do top 15.

Po pádu tří jezdců z vedoucí skupiny s rázem posunul na osmou pozici. Další karambol v čele, jímž se původně desetičlenná skupina zredukovala na polovinu, mu zajistil už šestou příčku.

Na té po boji ve skupině proťal cílovou čáru. Jenže za zkrácení trati dostal trest 1,6 vteřiny, takže byl klasifikován na 11. pozici.

Vyhrál Ital Enea Bastianini, před Kornfeilovým týmovým kolegou Marcem Bezzecchim, který si tak upevnil vedoucí příčku v šampionátu o 23 bodů před Jorgem Martinem ze Španělska.

Festival pádů pokračoval i v královské třídě MotoGP. Protože se mu v Barceloně vyvaroval Abraham, dokončil český závodník v sedle Ducati závod na 13. pozici. Získané tři body jsou jeho letošním maximem.

Mezi odpadlíky byl i Esteve Rabat, jehož motocykl se za jízdy vzňal:

K radosti domácích fanoušků si pro druhé vítězství po sobě dojel Španěl Jorge Lorenzo na Ducati. Druhý skončil jeho krajan a lídr šampionátu Marc Marquez. Třetí byl Valentino Rossi z Yamahou,.

V Moto2 si pro své prví vítězství dojel Francouz Fabio Quartararo.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Bastianini (It./Honda) 38:36,883, 2. Bezzecchi (It./KTM) -0,167, 3. Rodrigo (Arg./KTM) -0,170, 4. McPhee (Brit./KTM) -0,257, 5. Suzuki -0,639, 6. Toba (oba Jap./Honda) -6,801, …11. Kornfeil (ČR/KTM) -7,638.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Bezzecchi 103, 2. Di Giannantonio (It./Honda) 84, 3. Martín (Šp./Honda) 80, 4. Bastianini 68, 5. Canet (Šp./Honda) 61, 6. Rodrigo 57, …9. Kornfeil 41.

Moto2: 1. Quartararo (Fr./Speed Up) 38:22,059, 2. Oliveira (Portug./KTM) -2,492, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -3,485, 4. Schrotter (Něm./Kalex) -4,398, 5. Vierge (Šp./Kalex) -4,687, 6. Binder (JAR/KTM) -7,637.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Bagnaia (It./Kalex) 119, 2. Oliveira 118, 3. Á. Márquez 94, 4. Baldassarri (It./Kalex) 93, 5. Vierge 70, 6. Mir (Šp./Kalex) 64.