Slzy v Mugellu. Devatenáctiletý Dupasquier těžkým zraněním podlehl

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 30. 5. 2021 15:04
Devatenáctiletý švýcarský motocyklový jezdec Jason Dupasquier podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie. Filip Salač skončil v nedělním klání třídy Moto3 jedenáctý.

Salač se po startu ze šesté řady záhy prosadil do první desítky. Český jezdec jako jeden z mála nasadil na zadní kolo tvrdší směs. Risk mu dlouho nevycházel, protože se postupně propadl až na chvost vedoucí patnáctičlenné skupiny.

V závěru se ale Salač dokázal prosadit, dokonce na chvíli znovu nahlédl do top 10. V cíli byl jezdec Rivacold Snipers Team nakonec odmávnut na jedenáctém místě. Ziskem pěti bodů tak nenavázal na druhé místo z předchozího závodu v Le Mans.

Triumf slavil domácí jezdec Dennis Foggia, loňský vítěz z Brna. Suverénní lídr šampionátu Pedro Acosta skončil po trestu na sedmém místě, přesto má v čele dál více než 50bodový náskok.

Jeho soupeř, švýcarský jezdec Dupasquier, v tu chvíli stále bojoval o život. "V noci podstoupil operaci hrudníku kvůli cévnímu zranění. Vážné poranění mozku přetrvává. Zůstává na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu," uvedli v neděli dopoledne zástupci florentské nemocnice Careggi v oficiálním prohlášení.

Do devatenáctiletého Dupasquiera v závěru kvalifikace Moto3 po pádu narazil stroj soupeře, který se mu nestačil vyhnout. Švýcarský mladík byl přímo na trati ošetřován zhruba půl hodiny, pak ho vrtulník transportoval s vážným zraněním hlavy do nemocnice ve Florencii.

O jeho úmrtí informovalo vedení světového šampionátu krátce po dnešním závodu třídy Moto3, v které Dupasquier nastupoval.

"Navzdory maximálnímu úsilí lékařů na okruhu a všech, kteří se pak o švýcarského jezdce starali, nám nemocnice oznámila, že Dupasquier bohužel svým zraněním podlehl. Za celou rodinu MotoGP posíláme lásku jeho týmu, jeho rodině a blízkým. Budeš nám moc chybět, Jasone," uvedli představitelé mistrovství světa.

Dupasquierův tým Prüstel GP, za který v minulosti závodil Jakub Kornfeil, se závodu Moto3 nezúčastnil. Ještě před zprávou o jezdcově úmrtí se rozhodl v Mugellu nezávodit také jeho krajan Thomas Lüthi v Moto2.

V MS silničních motocyklů je to první smrtelná nehoda od června 2016, kdy v tréninku Moto2 na Velkou cenu Katalánska přišel o život domácí jezdec Luis Salom.

Dupasquier, jehož otec Phillipe závodil v motokrosu, startoval v Moto3 druhou sezonu. Jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo v nedávném závodu v Jerezu. V šampionátu figuruje na 12. místě za Salačem.

V kategorii MotoGP triumfoval Francouz Fabio Quartararo a třetím vítězstvím v sezoně si upevnil vedení v pořadí šampionátu.

"Byl to hodně emotivní den, začínat po minutě ticha bylo zvláštní. Navíc já jsem hodně emotivní člověk. Pokaždé, když jsem projížděl devátou zatáčkou, tak jsem na něj myslel. Tohle vítězství je pro něj," řekl Quartararo, jenž svůj úspěch věnoval zesnulému Dupasquierovi.

Francouz porazil o 2,6 sekundy Portugalce Miguela Oliveiru, třetí skončil úřadující mistr světa Joan Mir ze Španělska. V průběžném pořadí vede Quartararo o 24 bodů před krajanem Johannem Zarcem.

Na třetí příčku hodnocení sezony klesnul domácí Francesco Bagnaia, který po pádu závod nedokončil. Stejně dopadl šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska.

V Moto2 si pro první letošní vítězství dojel Australan Rémy Gardner. Syn bývalého mistra světa Wayna Gardnera vede o šest bodů před Raúeml Fernándezem z Francie, který byl v neděli druhý.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 39:37,497, 2. Masiá (Šp./KTM) -0,036, 3. Rodrigo (Arg./Honda) -0,145, 4. Sasaki (Jap./KTM) -0,240, 5. D. Binder (JAR/Honda) -0,499, 6. Fenati (It./Husqvarna) -0,711, …11. Salač (ČR/Honda) -1,080.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Acosta (Šp./KTM) 111 b., 2. Masiá 59, 3. Sasaki 57, 4. García (Šp./GASGAS) 56, 5. Fenati 56, 6. D. Binder 47, …11. Salač 35.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:17,667, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) -0,014, 3. Bezzecchi -8,021, 4. Roberts (USA/Kalex) -8,004, 5. Schrötter (Něm./Kalex) -12,343, 6. Ogura (Jap./Kalex) -23,170.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Gardner 114, 2. R. Fernández 108, 3. Bezzecchi 88, 4. Lowes (Brit./Kalex) 66, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 60, 6. Roberts 44.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:16,344, 2. Oliveira (Portug./KTM) -2,592, 3. Mir (Šp./Suzuki) -3,000, 4. Zarco (Fr./Ducati) -3,535, 5. B. Binder (JAR/KTM) -4,903, 6. Miller (Austr./Ducati) -6,233.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Quartararo 105, 2. Zarco 81, 3. Bagnaia (It./Ducati) 79, 4. Miller 74, 5. Mir 65, 6. Viňales (Šp./Yamaha) 64.