Salač v Le Mans vybojoval životní výsledek, v závodě Moto3 byl druhý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 16. 5. 2021 14:52
Filip Salač obsadil druhé místo ve Velké ceně Francie silničních motocyklů kategorie Moto3. Český motocyklový závodník si tak v neděli dojel pro nejlepší výsledek své kariéry v mistrovství světa.
Filip Salač na Hondě při VC Francie třídy Moto3.
Filip Salač na Hondě při VC Francie třídy Moto3. | Foto: Snipers Team

Dosavadním maximem 19letého motocyklisty bylo páté místo ve Valencii v posledním podniku předloňské sezony. V Le Mans vyhrál Sergio Garcia ze Španělska, na nějž rodák z Mladé Boleslavi v cíli ztratil 2,3 vteřiny. Třetí dojel Riccardo Rossi z Itálie.

"Je to neuvěřitelné! Na tenhle den jsem čekal devatenáct let. Splnil jsme si svůj velký sen. Závod byl těžký a dlouhý. Cítil jsem velký tlak," uvedl jezdec, který se stal devátým československým či českým závodníkem na stupních vítězů v závodě MS.

Salač na vlhkém asfaltu výborně odstartoval a v prvním kole se už probil na druhou pozici. V následujícím kole se po pádu lídra Niccola Antonelliho dokonce dostal do vedení.

Okruh Bugatti znovu potvrdil svoji zrádnost a pádů přibývalo. K zemi šel dokonce i suverénní lídr MS Pedro Acosta. Španěl se přesto vrátil do závodu, dojel na bodech a ze svého náskoku v čele šampionátu příliš neztratil.

Mezitím Salač spolu s lídrem Sergiem Garcíou soupeřům ujeli, vedoucí dvojice získala náskok více než dvou vteřin. Oba ukazovali, že to na mokré trati umí, a svůj náskok před zbytkem závodního pole neustále navyšovali.

Byť Španěl jezdci Rivacold Snipers Teamu začal ujíždět, rodák z Mladé Boleslavi zachoval klid a po polovině Grand Prix výrazně zrychlil. Po Garcíově chybě se Salač deset kol před koncem znovu objevil v čele. Jenže jeho rival na stroji Gas-Gas vzápětí vrátil úder.

Rozdíl mezi lídrem a jeho českým pronásledovatelem se měnil kolo co kolo, ale k dalšímu souboji o vedení už nedošlo. Salač si tak v Le Mans vybojoval první umístění na stupních vítězů v závodě světového šampionátu.

V závodě MotoGP, kdy jezdci dostali kvůli měnícímu se počasí možnost měnit během Grand Prix motorku, vyhrál Jack Miller. Tovární jezdec Ducati tak zopakoval triumf z předchozího závodu v Jerezu.

Za Australanem skončili dva domácí jezdci. Druhý dojel Johann Zarco na další Ducati a třetí Fabio Quartararo s Yamahou. Ten se s 80 body dostal do čela šampionátu, když o jediný bod přeskočil Itala Francesco Bagnaiu, jenž byl v neděli čtvrtý.

Kousek od velkého comebacku byl Marc Marquez. Španěl, jenž přišel o většinu minulé sezony kvůli zranění. Ve Velké ceně Francie jezdec Hondy vedl, jenžespadl a závod pro něj předčasně skončil.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. García (Šp./Gas-Gas) 42:21,172, 2. Salač (ČR/Honda) -2,349, 3. Rossi (It./KTM) -5,589, 4. McPhee (Brit./Honda) -7,158, 5. Sasaki (Jap./KTM) -14,882, 6. Fernández (Šp./Husqvarna) -27,279.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Acosta (Šp./KTM) 103 b., 2. García 49, 3. Migno (It./Honda) 47, 4. Fenati (It./Husqvarna) 46, 5. Antonelli (It./KTM) 44, 6. Sasaki 44, …9. Salač 30.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 40:46,101, 2. Gardner (Austr./Kalex) -1,490, 3. Bezzecchi -4,599, 4. Arbolino (oba It./Kalex) -7,503, 5. Bendsneyder (Niz./Kalex) -11,887, 6. Schrötter (Něm./Kalex) -27,829.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Gardner 89, 2. R. Fernández 88, 3. Bezzecchi 72, 4. Lowes (Brit./Kalex) 66, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 60, 6. Roberts (USA/Kalex) 31.

MotoGP: 1. Miller (Austr./Ducati) 47:25,473, 2. Zarco (Fr./Ducati) -3,970, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -14,468, 4. Bagnaia (It./Ducati) -16,172, 5. Petrucci (It./KTM) -21,430, 6. Á. Márquez (Šp./Honda) -23,509.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Quartararo 80, 2. Bagnaia 79, 3. Zarco 68, 4. Miller 64, 5. Viňales (Šp./Yamaha) 56, 6. Mir (Šp./Suzuki) 49.