Salač se v Le Mans propracoval dopředu, odvezl si čtyři body

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 10. 2020 16:38
Filip Salač obsadil dvanácté místo v závodě Moto3 v rámci nedělní Velké ceny Francie silničních motocyklů a získal počtvrté v této sezoně body.
Filip Salač v Le Mans
Filip Salač v Le Mans | Foto: Rivacold Snipers Team

Salač v Le Mans senzačně vyhrál druhý páteční trénink, ale pak se mu tolik nedařilo a z kvalifikace si odvezl až 21. pozici.

Český jezdec se po startu ze sedmé řady dlouho pohyboval na hranici druhé a třetí desítky. V druhé části závodu se ale, také díky sérii pádů v čelní skupině, dokázal posunout dopředu a dojel si pro další čtyři body v hodnocení MS.

"Dvanácté místo a body to jsou, dá se to. Ale vůbec s tím nejsem spojený, protože jsem na této pozici dojel kvůli tomu, že přede mnou byly pády. Snažil jsem se probíjet dopředu, ale měl jsem problém dostat se přes soupeře na KTM, kterým to tady na rovinkách jelo hodně rychle," uvedl Salač.

V jednom z karambolů se potkali týmoví kolegové Romano Fenati a Alonso Lopez. Kolize nakonec skončila přátelským obětím.

Pro vítězství si v Le Mans dojel italský závodník Celestino Vietti, druhý dojel jeho krajan Tony Arbolino. Třetí pozicí se Španěl Albert Arenas vrátil do čela průběžného pořadí seriálu. Před Japoncem Ai Ogurou, jenž byl až devátý, má náskok šesti bodů. Salač je s dvaceti body dvacátý.

Krátce před startem závodu MotoGP začalo pršet. Na mokrou trať krátce po startu doplatil Valentino Rossi, který šel k zemi a závod pro Itala předčasně skončil.

Déšť zpočátku nejvíce vyhovoval jezdcům Ducati, kteří se drželi na prvních třech pozicích. Pak se k nim dotáhl Alex Rins, jenže Španěl se Suzuki sedm kol před cílem spadl.

Italská značka nakonec mohla slavit triumf, protože druhé vítězství v kariéře vybojoval Danilo Petrucci. Pro první stupně vítězů v MotoGP si dojel druhý Alex Marquez na Hondě, třetí skončil Pol Espargaro s KTM.

Závod opět zdramatizoval boj o titul. Vedoucí muž průběžného pořadí Fabio  Quartatro na domácí trati obsadil až deváté místo a má 115 bodů. O deset míně zatím vybojoval Joan Mir na Suzuki , třetí je Dovizioso (97) a hned za ním se drží tovární závodník Yamahy Mavercik Viňales (96).

V kategorii Moto2 vyhrál Brit Sam Lowes, vedení s MS si udržel italský závodník Luca Marini.

V Le Mans skončil Světový pohár MotoE. V soutěži identických elektrických  motocyklů získal Jakub Kornfeil celkem 15 bodů a obsadil 18. pozici

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Vietti (It./KTM) 37:37,384, 2. Arbolino (It./Honda) -0,142, 3. Arenas (Šp./KTM) -0,198, 4. Masiá (Šp./Honda) -0,336, 5. Migno (It./KTM) -0,569, 6. Sasaki (Jap./KTM) -0,834, …12. Salač (ČR/Honda) -15,381.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 15 závodů): 1. Arenas 135, 2. Ogura (Jap./Honda) 129, 3. Vietti 119, 4. Arbolino 115, 5. McPhee (Brit./Honda) 98, 6. Masiá 83, …20. Salač 20.

MotoGP: 1. Petrucci (It./Ducati) 45:54,736, 2. A. Márquez (Šp./Honda) -1,273, 3. P. Espargaró (Šp./KTM) -1,711, 4. Dovizioso (It./Ducati) -3,911, 5. Zarco (Fr./Ducati) -4,310, 6. Oliveira (Portug./KTM) -4,466.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 14 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 115, 2. Mir (Šp./Suzuki) 105, 3. Dovizioso 97, 4. Viňales (Šp./Yamaha) 96, 4. Nakagami (Jap./Honda) 81, 6. Morbidelli (It./Yamaha) 77.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 41:27,648, 2. Gardner (Austr./Kalex) -3,822, 3. Bezzecchi (It./Kalex) -4,184, 4. Fernández (Šp./Kalex) -5,884, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -21,668, 6. Roberts (USA/Kalex) -29,197.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 15 závodů): 1. Marini 150, 2. Bastianini (oba It./Kalex) 135, 3. Bezzecchi 130, 4. Lowes 128, 5. Martín (Šp./Kalex) 79, 6. Nagašima (Jap./Kalex) 72.

Konečné pořadí Světového poháru MotoE (po 7 závodech): 1. Torres (Šp.) 114, 2. Ferrari (It.) 97, 3. Aegerter (Švýc.) 97, …18. Kornfeil 15.