Po nepovedeném startu Kornfeil i Salač ve Francii bodovali, Abrahama diskvalifikovali

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 5. 2019 14:49
Jakub Kornfeil po sprintu z chvostu startovního pole vybojoval ve třídě Moto3 v nedělní Velké ceně Francie v rámci mistrovství světa devátou pozici. 17letý FIlip Salač byl patnáctý a poprvé v šampionátu bodoval. Karel Abraham viděl v MotoGP černou vlajku za pozdní výjezd z boxů po havárii v zaváděcím kole.
Moto3 2019: Jakub Kornfeil, KTM
Moto3 2019: Jakub Kornfeil, KTM | Foto: Redox PrüstelGP

Českým jezdcům v Le Mans vůbec nevyšel start a oba se propadli do třetí desítky. Salač měl hned v prvním kole kolizi se Sergiem Garcia. Zatímco Španěl šel k zemi, jeho soupeř pokračoval v závodě. Výletem mimo trať ale nabral velkou ztrátu.

Oběma tuzemským jezdcům však v dalším průběhu Grand Prix hrála do karet velká řada pádů, díky nimž se posunuli dopředu.

Havárie Japonce Ai Oguriho v Moto3, VC Francie 2019

Zatímco Kornfeil proťal cílovou čáru na devátém místě. "První dvě kola nebyla nic moc. Bylo tam hodně strkanic a pádů. Pak se ale vše ustálilo, já začal jet svoje tempo a získávat pozice," uvedl Kornfeil.

Nováček Salač se na 15. pozici dočkal svého vůbec prvního bodu v mistrovství světa. Pro druhé vítězství v kariéře si dojel Brit John McPhee, vítěz z Brna 2016. Závod dokončilo jen 17 jezdců.

Abraham a Joan Mir upadl v zaváděcím kole. A protože českého jezdce na rozdíl od Španěla dokázal jeho tým vypustit na trať až ve chvíli, kdy lídr závodu ukončil první okruh, byl Abraham z Grand Prix Francie vyloučen.

Závod suverénně ovládl obhájce titulu Marc Marquez. Španěl vybojoval značce Honda jubilejní 300. vítězství v mistrovství světa a navázal na triumf svého bratra Alexe v Moto2. Za lídrem šampionátu MotoGP skončili Italové Andrea Dovizioso a Danilo Petrucci na Ducati.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. McPhee (Brit./Honda) 37:48,689, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,106, 3. Canet (Šp./KTM) -0,757, 4. Rodrigo (Arg./Honda) -0,978, 5. Migno (It./KTM) -1,201, 6. Toba (Jap./Honda) -1,410, …9. Kornfeil -1,848, 15. Salač (oba ČR/KTM) -30,511.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Canet 74, 2. Dalla Porta 60, 3. Antonelli (It./Honda) 57, 4. Toba 51, 5. Masiá (Šp./KTM) 49, 6. Vietti (It./KTM) 45, …16. Kornfeil 22, 24. Salač 1.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 40:36,428, 2. Navarro (Šp./Speed Up) -1,119, 3. Fernández (Šp./Kalex) -1,800, 4. B. Binder(JAR/KTM) -6,015, 5. Vierge (Šp./Kalex) -7,057, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -9,401.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Baldassarri (It./Kalex) 75, 2. Lüthi 68, 3. Navarro 64, 4. Á. Márquez 61, 5. Schrötter (Něm./Kalex) 56, 6. Fernández 43.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:53,647, 2. Dovizioso -1,984, 3. Petrucci (oba It./Ducati) -2,142, 4. Miller (Austr./Ducati) -2,940, 5. Rossi (It./Yamaha) -3,053, 6. P. Espargaró (Šp./KTM) -5,935, …Abraham (ČR/Ducati) diskvalifikován.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. M. Márquez 95, 2. Dovizioso 87, 3. Rins (Šp./Suzuki) 75, 4. Rossi 72, 5. Petrucci 57, 6. Miller 42.