Kornfeil přidal plyn a stal se v Le Mans hrdinou. Po skoku přes motorku vybojoval šesté místo

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 20. 5. 2018 14:46
V cíli závodu Moto3 v Le Mans se dlouhé minuty počítaly penalizace, než byl konečně vyhlášen vítěz.
Jakub Kornfeil letí vzduchem ve Velké ceně Francie třídy Moto3.
Jakub Kornfeil letí vzduchem ve Velké ceně Francie třídy Moto3. | Foto: Archiv Jakuba Kornfeila

Le Mans - Jakub Kornfeil obsadil v závodě Moto3 Velké ceně Francie silničních motocyklů šesté místo. V Le Mans byla rozdána celá řada trestů, jednomu z nich neunikl ani závodník týmu Redox PrüstelGP. Karel Abraham v MotoGP dojel 17. a z Francie si tak žádné body neodvezl.

"Myslím, že dnešní závod jsme si všichni moc užili. Bojovat o vítězství byl nářez a jsem moc rád, že jsme v takovém tempu vydrželi celý závod," liboval si Kornfeil.

Český jezdec sice z druhého místa neodstartoval na jedničku, ale po pár stovkách metrů spolu s Jorgem Matinem ujel celému závodnímu poli. V druhém kole závodu se Kornfeil poprvé dostal do vedení a spolu s druhým mužem průběžného pořadí se v něm dlouho střídali.

Při tom několikrát vyjel mimo trať a projel šikanu vnitřkem, za což dostal trest od ředitelství závodu v podobě přidání 1,3 vteřiny ke konečnému času. Nebyl sám, podobně byl penalizován třeba i Ital Niccolo Antonelli.

"Co mě ale těší míň, je ta penalizace. Nevím, proč bych měl být trestaný za manévr, který mně nic nepřinese a jen přispěje k bezpečnému průjezdu celým sektorem… Ale co se dá dělat," zafilozofoval si závodník v sedle KTM.

Sedmnáct kol před koncem ale vedoucí dvojici dostihla skupina jezdců, v čele se objevil lídr seriálu a Kornfeilův týmový kolega Marco Bezzecchi a český jezdec klesl na pátou pozici. Na chvostu vedoucí skupiny se pak držel až do závěrečných kol.

Pak před ním spadl Enea Bastianini a český závodník se jen díky svému postřehu přes trávu skoro jako motokrosař vrátil na trať.

"Když jsem viděl, jak tam letí jeho motorka, jediné, co mě napadlo - přidej plyn a postav se do stupaček. Dopad byl dost tvrdý. Zadní tlumič šel nadoraz a byla to taková rána, že se mi nafoukl airbag v kombinéze. Byl jsem z toho dost otřesený a poslední kolo závodu bylo dost bolestivé. Už jsem se nemohl dočkat, až se protáhnu. Po odmávnutí jsem nechal motorku u traťáků, rozepnul kombinézu a bylo to trošku lepší. Na dnešní závod jen tak nezapomenu," popsal Kornfeil své pocity z dramatického momentu.

V posledním kole pak v zápalu boje spadl Bezzecchi, který s sebou vzal smolaře Martina, který odnesl chybu soupeře už druhou Granmd Prix po sobě. Z triumfu se tak radoval dojel Fabio Di Giannantonio. Jenže mladý italský jezdec dostal třívteřinový trest za zkrácení tratě, takže vítězem se po sečtení všech penalizací stal stal Španěl Alberto Arenas. Kornfeil byl nakonec klasifikován šestý a připsal si tak nejlepší výsledkem od druhé pozice v Malajsii 2016.

Dramatický závod MotoGP pro sebe rozhodl Marc Marquez na Hondě. Za vedoucím mužem mistrovství světa dojeli dva Italové: Danilo Petrucci na Ducati a Valentino Rossi s Yamahou.

Abraham se sice po nevydařené kvalifikaci posunul o sedm příček kupředu, ale na body to nestačilo a byl odmávnut na 17. pozici.

Do cíle ke zklamání více než sta tisíc diváků nedokončil domácí Johann Zarco. Jezdec týmu Tech3 vyhrál kvalifikaci, ale po boji o vedení po několika odjetých kolech spadl.

V závodě Moto2 vyhrál Ital Francesco Bagnaia, který tak letos oslavil už třetí triumf a upevnil si suverénní vedení v seriálu.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 37:40,056, 2. Migno (It./KTM) -0,160, 3. Ramírez (Šp./KTM) -0,709, 4. Di Giannantonio -1,811, 5. Antonelli (oba It./Honda)-2,305, 6. Kornfeil (ČR/KTM) -5,487.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 20 závodů): 1. Bezzecchi (It./KTM) 63, 2. Di Giannantonio 59, 3. Canet 56, 4. Martín (oba Šp./Honda) 55, 5. Migno 45, 6. Ramírez 37, …9. Kornfeil 36.

Moto2: 1. Bagnaia (It./Kalex) 40:40,162, 2. A. Márquez -2,709, 3. Mir (oba Šp./Kalex) -4,865, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -7,041, 5. Vierge (Šp./Kalex), 6. Oliveira (Portug./KTM) -9,943.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Bagnaia 98, 2. Oliveira 73, 3. A. Márquez 67, 4. Baldassarri 64, 5. Pasini (oba It./Kalex) 58, 6. Vierge 52.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:49,773, 2. Petrucci (It./Ducati) -2,310, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,350, 4. Miller (Austr./Ducati) -6,314, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -7,419, 6. Lorenzo (Šp./Ducati) -10,355, …17. Abraham (ČR/Ducati) -56,872.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. M. Márquez 95, 2. M. Viňales (Šp./Yamaha) 59, 3. Zarco (Fr./Yamaha) 58, 4. Rossi 56, 5. Petrucci 54, 6. Miller 49, …23. Abraham 1.