Salač letos ani na třetí pokus nebodoval. Aprilia poprvé vyhrála závod MotoGP

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 3. 4. 2022 20:44
Filip Salač upadl v nedělní velké ceně Argentiny silničních motocyklů a ve třídě Moto2, do níž přestoupil před letošní sezonou, stále body nezískal.

Po startu z osmé řady se český jezdec začal postupně propracovávat kupředu, ale od bodované patnáctky jej dělilo několik sekund. "Motocykl dnes fungoval dobře, ale měl jsem špatný start, nebo spíše špatné první kolo. Dva jezdci spadli a musel jsem se jim vyhýbat," uvedl jedzec.

Ve 12. kole naděje jezdce týmu Gresini definitivně vyhasly po pádu. "Hlavně mě mrzí, že jsem nebyl úplně ve své kůži na jedné ze svých nejoblíbenějších tratí. Všechno mě bolí. Kosti, hlava, myslím, že jsem tento víkend strávil více času na záchodě než na trati, ale nechci se na nic vymlouvat," dodal 20letý motocyklista.

Pro Salače tak pokračuje čekání na první body v Moto2. Při debutu po přestupu z Moto3 v katarském Losailu spadl, v Indonésii pak obsadil 21. pozici.

Pro druhé letošní vítězství si na okruhu v Termas de Río Hondo dojel jasný lídr seriálu Italy Celestino Vietti z týmu Valentina Rossiho VR46.

Senzační držitel pole position, teprve 16letý Fermín Aldeguer, dlouho bojoval o vedení. Ale v osmém kole mladičký Španěl udělal jezdeckou chybu a šel k zemi. Po divoce vypadajícím pádu naštěstí odešel po svých.

V Argentině se Aleix Espargaró zapsal do historie značky Aprilia. Při  jejím dvoustém startu v MotoGP dokázal pro Italy vybojovat vůbec první triumf v této třídě.

Španělský jezdec ukončil ještě delší čekání, byl to jeho 284. závod v seriálu. Zároveň se dostal do vedení elitní kategorie světového šampionátu. Vyrovnanost letošního ročníku dokumentuje fakt, že se v prvních třech podnicích na stupně vítězů postavilo devět různých jezdců.

V závodě třídy Moto3 vyhrál Sergio Garcia na stroji GasGas, který se tak dostal do vedení o čtyři body před v neděli druhým Italem Dennisem Foggiou v sedle Hondy. Španěl byl přitom ještě čtyři zatáčky před cílem na třetí pozici, pak ale zaútočil a dojel si pro pátý triumf v MS.

V souboji o vedení skončily po vzájemné kolizi naděje dvojice Andrea Migno a Jaume Masia. Pro oba favorizované jezdce to znamenalo druhý nedokončený závod ze tří dosud odjetých.

Aktualizujeme…

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. García (Šp./GasGas) 38:23,433, 2. Foggia (It./Honda) -0,146, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,375, 4. Rossi (It./Honda) -0,507, 5. Suzuki (Jap./Honda) -0,484, 6. Moreira (Braz./KTM) -0,587.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. García 58, 2. Foggia 54, 3. Guevara (Šp./GasGas) 28, 4. Toba (Jap./KTM) 27, 5. Öncü (Tur./KTM) 26, 6. Migno (It./Honda) 25.

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 39:44,098, 2. Čantra (Thaj./Kalex) -1,538, 3. Ogura (Jap./Kalex) -5,703, 4. Canet (Šp./Kalex) -5,880, 5. Dixon (Brit./Kalex) -6,584, 6. Arbolino (It./Kalex) -7,538, …Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Vietti 70, 2. Canet 49, 3. Čantra 45, 4. Ogura 36, 5. Lowes (Brit./Kalex) 35, 6. Arbolino 29.

MotoGP: 1. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 41:36,198, 2. Martín (Šp./Ducati) -0,807, 3. Rins -1,334, 4. Mir (oba Šp./Suzuki) -1,831, 5. Bagnaia (It./Ducati) -5,846, 6. Binder (JAR/KTM) -6,192.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. A. Espargaró 45, 2. Binder 38, 3. Bastianini (It./Ducati) 36, 4. Rins 36, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 35, 6. Mir 33.