O titulu Acosty rozhodla kontroverzní havárie, Salač si veze z Algarve šest bodů

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 7. 11. 2021 16:12
Filip Salač obsadil v závodě Moto3 v rámci nedělní Velké ceny Algarve silničních motocyklů jedenáctou příčku a získal tak pět bodů. Teprve 17letý Pedro Acosta ze Španělska se stal už jistým mistrem světa této třídy.

Český jezdec po startu ze třetí řady v úvodu závodu vypadl z první desítky, dokonce byl na 14. pozici. Na hranici bodované patnáctky se závodník týmu CarXpert PrüstelGP držel až do závěrečné fáze Velké ceny.

"Měl jsem dobrý start, ale bohužel jsem měl na startu motorku hodně vytočenou a trochu jsem spálil spojku, která pak hodně změkla. Než se mi podařilo ji kolečkem naštelovat, aby byla tvrdší, nemohl jsem pořádně podřazovat. Nešlo to úplně domačkávat a nechtěly mi tam padat kvalty," vysvětlil jezdec problémy se svojí KTM.

Na konci se mu podařil skok kupředu a v cíli byl klasifikován na 11. pozici. "Výsledek není takový, za jakým jsem mířil po pátku a sobotě, ale co se dá dělat," dodal jezdec.

V čele závodu se utkali oba aspiranti na titul mistra světa. Souboj nakonec rozhodla v posledním kole nehoda, při níž byl Ital Dennis Foggia sestřelen Jihoafričanem Darrynem Binderem. Ten dostal za zavinění kolize trest, takže Salač se nakonec posunul na desátou pozici.

Teprve 17letý Pedro Acosta zpečetil jisté prvenství v Portimau triumfem. Poprvé po 31 letech se tak mistrem světa nejslabší kubatury stal nováček, naposledy se to povedlo roku 1990 Italu Lorisi Capirossimu. Tehdy to byla ještě kubatura do 125 ccm.

"Nevím, co mám říct, celé poslední kolo jsem probrečel. Během sezony jsem se pořád snažil uspět, a teď to přišlo. Musím poděkovat všem, kteří mi k tomuto úspěchu pomohli," řekl v cíli dojatý Acosta.

V boxech to mezitím vřelo. Binder se přišel omluvit týmu Leopard Racing za svoji chybu, ale byl vyhozen a sám Foggia jeho omluvu odmítl.

Remy Gardner sice na okruhu v Portimau vyhrál, ovšem jeho pronásledovatel a týmový kolega ze stáje Red Bull KTM Ajo v jedné osobě Raul Fernandez dojel druhý, takže Australan si musí na korunovaci ještě počkat. Gardner má ale rozhodnutí ve svých rukou, protože vede o plných 23 bodů. Za vítězství v závěrečné Grand Prix je přitom k mání posledních 25 bodů.

Závod MotoGP byl předčasně ukončen v předposledním kole po pádu Ikera Lecuony a Miguela Oliveiry. Spadl také už jistý mistr světa Fabio Quartararo. Vyhrál Ital Francesco Bagnaia, který své značce Ducati zajistil titul v Poháru konstruktérů.

Letošní sezona MS silničních končí za týden Velkou cenou Valencie.

Velká cena Algarve, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 38:04,339, 2. Migno (It./Honda) -0,354, 3. Antonelli (It./KTM) -0,880, 4. Alcoba (Šp./Honda) -1,768, 5. Guevara (Šp./GASGAS) -1,839, 6. Sasaki (Jap./KTM) -1,874, …10. Salač (ČR/KTM) -6,591.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Acosta 259 b., 2. Foggia (It./Honda) 213, 3. García (Šp./GASGAS) 168, 4. Fenati (It./Husqvarna) 156, 5. Masiá (Šp./KTM) 155, 6. Antonelli 145, …17. Salač 58.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:36,275, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) -3,014, 3. Lowes (Brit./Kalex) -3,899, 4. Canet (Šp./Boscoscuro) -7,616, 5. Beaubier (USA/Kalex) -7,621, 6. Vietti (It./Kalex) -10,021.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Gardner 305, 2. R. Fernández 282, 3. Bezzecchi (It./Kalex) 214, 4. Lowes 181, 5. Augusto Fernández (Šp./Kalex) 158, 6. Canet 153.

MotoGP: 1 Bagnaia (It./Ducati) 38:17,720, 2. Mir (Šp./Suzuki) -2,478, 3. Miller (Austr./Ducati) -6,402, 4. A. Márquez (Šp./Honda) -6,453, 5. Zarco (Fr./Ducati) -7,882, 6. P. Espargaró (Šp./Honda) -9,573.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 267, 2. Bagnaia 227, 3. Mir 195, 4. Miller 165, 5. Zarco 163, 6. M. Márquez (Šp./Honda) 142.