Aktualizováno 11. 8. 2018 16:28
Český jezdec odstartuje v Rakousku z páté řady.
Jakub Kornfeil na své KTM.
Jakub Kornfeil na své KTM. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Spielberg - Týden po prvním pole position v kariéře na Velké ceně České republiky obsadil Jakub Kornfeil 13. místo v kvalifikaci na další díl mistrovství světa silničních motocyklů v Rakousku. Šestý muž průběžného pořadí tak odstartuje v neděli ve Spielbergu v třídě Moto3 z páté řady.

Kornfeil, jenž si na Masarykově okruhu dojel v závodě pro třetí místo, měl dnes na osychající trati ke kvalifikačnímu úspěchu z domácí trati daleko. Na nejrychlejšího muže, svého týmového kolegu Marca Bezzecchiho z Itálie, ztratil český jezdec 1,877 sekundy.

"Dneska to bylo dost složité, protože nám s programem pěkně zamíchalo počasí. Kvalifikace začínala za úplně mokrých podmínek, ale asfalt poměrně rychle osychal. Nebylo snadné se v tom zorientovat a správně se rozhodnout, protože různé části okruhu byly odlišné, co se týkalo podmínek," uvedl Kornfeil.

Heroický výkon podal Španěl Jorge Martín. Vítěz letošních pěti závodů, jenž si v pátečním tréninku v Brně zlomil ruku a zbytek Grand Prix vynechal, byl na druhém místě pouze o 78 tisícin pomalejší než Bezzecchi. První řadu zkompletoval další Španěl Albert Arenas.

V nejsilnější třídě MotoGP získal pole position lídr šampionátu Marc Márquez. Španěl na Hondě předstihl v nejrychlejším kvalifikačním kole o pouhé dvě tisíciny sekundy Itala Andreu Doviziosa. Třetí byl Márquezův krajan Jorge Lorenzo s druhou tovární Ducati.

Kvalifikace se nevydařila slavnému Italovi Valentinu Rossimu na Yamaze, jenž nepostoupil do druhé části kvalifikace a obsadil až čtrnácté místo. Český závodník Karel Abraham byl klasifikován na poslední 23. pozici a bude startovat z osmé řady.

Kvalifikace na Velkou cenu Rakouska ve Spielbergu, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Bezzecchi (It./KTM) 1:38,617, 2. Martín (Šp./Honda) -0,078, 3. Arenas (Šp./KTM) -0,638, …13. Kornfeil (ČR/KTM) -1,877.

Moto2: 1. Bagnaia (It./Kalex) 1:29,409, 2. Oliveira (Portug./KTM) -0,310, 3. Quartararo (Fr./Speed Up) -0,521.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 1:23,241, 2. Dovizioso (It./Ducati) -0,002, 3. Lorenzo (Šp./Ducati) -0,135, …23. Abraham (ČR/Ducati) nepostoupil do 2. části kvalifikace.