Trofej pro vítěze Zlaté přilby letos nemá "krvavé granáty", je kopií té z roku 1929

ČTK rav ČTK, rav
28. 9. 2018 12:31
"Je úplně stejná, jako byla ta první v roce 1929. Je stejná, jako ji udělali zakladatelé závodu," řekl pardubický klenotník Jiří Lejhanec, který má už téměř čtvrtstoletí na starosti výrobu legendární trofeje.
Trofej pro vítěze Zlaté přilby 2018
Trofej pro vítěze Zlaté přilby 2018 | Foto: Radek Vičík

Pardubice - Vítěz plochodrážního závodu Zlatá přilba si letos nasadí na hlavu repliku té první z roku 1929. Pro jubilejní 70. ročník zhotovil Jiří Lejhanec se svými spolupracovníky duplikát. "Je úplně stejná, jako byla ta první v roce 1929. Je stejná, jako ji udělali zakladatelé závodu," řekl Lejhanec.

Majitel pardubického zlatnictví už vyrábí helmu pětadvacet let. Jednu změnu přeci jen letošní helma má. Na první rytec vyryl Československo, na repliku Česká republika. Ornament s kvítky a ulitami kolem dokola je ale do detailu stejný, stejně jako dekorativní lemování kolem nápisu na čele helmy.

"Na ostatních přilbách byl znak republiky, na první nebyl. Letos je přilba kvůli ornamentu kolem dokola o malinko těžší, odhadem váží kilo a tři čtvrtě," podotkl Lejhanec.

Na trofeji kvůli historické podobě chybějí české granáty připomínající šest obětí slavného závodu. Každý z nich měl kapku krve.

Polotovar pro helmu začíná Lejhanec zpracovávat přibližně v dubnu. Je vyučeným slévačem a kovomodelářem. Plech dotvaruje a vyleští zcela do hladka. "Když kolem helmy projdete, váš odraz se nikde nezkřiví, nevlní, což je správně, letos jsem opravdu spokojený," řekl Lejhanec.

A hlavně galvanizér helmu pozlatí, stačí odhadem dva gramy zlata. Korpus je jinak celý ze stříbra. "Říká se, že na pozlacení celého svatého Václava v Praze by stačila jedna zlatá rakousko-uherská desetikoruna," dodal Lejhanec.

Další řemeslníci dělají rytecké práce, zlatník zhotovuje zdobné lemování, švadlena šije přezky v pardubických barvách červené a bílé, na závěr Lejhanec si připraví výstelku z pružného materiálu, aby vítěze netlačila na hlavě a dobře na ní držela. Každý závodník má jiný tvar hlavy.

 

Právě se děje

Další zprávy