Noční pohroma. Téměř celé zázemí argentinského okruhu hostícího MotoGP lehlo popelem

rav rav
6. 2. 2021 13:49
Po nuceném odložení závodu MS silničních motocyklů kvůli covidové situaci potkala pořadatele Velké ceny Argentiny v noci na sobotu další rána. Téměř celé zázemí okruhu v Termas de Río Hondo zničil mohutný požár.

První zprávy o ohni dostali hasiči v pátek kolem 23. hodiny. Záhy do areálu autodromu dorazily jednotky z Termas de Río Hondo i širokého okolí.

Záchranné složky sice po několika hodinách požár udolaly, ale následky jsou devastující. Shořelo téměř celé zázemí trati celkově zrenovované před sedmi lety. Požár zničil depo, tiskové středisko i VIP lože. Štěstím v neštěstí byl fakt, že nebyl nikdo zraněn. Po příčinách pohromy nyní pátrá argentinská policie.

"Noční požár bohužel zničil celou budovu boxů. Zdevastovaný sektor zahrnoval také tiskové středisko, prosty ředitelství závodu a VIP lóže," uvedlo vedení okruhu v tiskové zprávě, v níž ale byly i dobré zprávy: "Muzeum Juana Manuela Fangia, řídící věž ani prostory zdravotníků nebyly zasaženy, Odteď budeme dělat všechno pro to, abychom zorganizovali všechny chystané závody včetně závodu mistrovství světa plánovaného na listopad."

Podle původního kalendáře měl světový šampionát na Autódromo Termas de Río Hondo zavítat už 11. dubna. Jenže původně plánovaný druhý díl seriálu byl kvůli celosvětové koronavirové pandemii - podobně jako závod v americkém Austinu - přesunut na zatím přesně neurčený termín v samém závěru sezony.

 

Právě se děje

před 47 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy