Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 8. 8. 2020 15:50
Český jezdec Filip Salač nepostoupil do druhé části kvalifikace třídy Moto3 a do nedělní Velké ceny České republiky odstartuje v Brně ze sedmé řady.

Salač přišel v dopoledním tréninku o nejlepší čas, takže se nevešel do nejlepší čtrnáctky pro druhou část boje o pole position. V té první se dlouho držel v postupové čtyřce, z níž ale nakonec vypadl.

Přitom jeho kolega z týmu Rivacold Snipers Tony Arbolino zajel nejrychlejší čas. Český závodník na Itala ztratil tři čtvrtě vteřiny, od postupu ho dělilo jen 94 tisícin. Celkově Salačovi patří dvacátá pozice, která ho na startovním roštu pošle do sedmé řady.

Úplně vpředu bude Raul Fernandez, který oslavil svoji první pole position ve světovém šampionátu. 19letý Španěl v sedle KTM ukončil kralování Tacukiho Suzukiho z Japonska, jenž letos vyhrál všechny tři předchozí kvalifikace.

V kategorii MotoGP kvalifikaci ovládli Francouzi. Zatímco druhé místo lídra seriálu Fabia Quartarara na Yamaze se čekala, jeho krajan Johann Zarco vítězství, všechny šokoval. Pro nejrychlejší čas dne si totiž dojel na loňském modelu Ducati v barvách stáje Avinita.

Mimochodem, právě na tomto stroji měl podle původního kontraktu závodit Karel Abraham, než ho před sezonou tým vyměnil právě za Zarca.

"Jsem prostě šťastný. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem získal pole position. První pneumatiky v kvalifikaci klouzaly, ale po přezutí se mi už jelo lépe. Zadní kolo dobře sedělo, vybojoval jsem si tak pro zítřek tu nejlepší možnou pozici," radoval se jezdec, který v Brně vyhrál kvalifikaci už před pěti lety v kategorii Moto2. Ducati má díky němu první pole position od Malajsie 2018.

Kvalifikaci kategorie Moto2 ovládl 23letý Američan Joe Roberts, jmenovec trojnásobného mistra světa Kennyho Robertse. Lídr šampionátu Tecuja Nakašima z Japonska spadl už v první části boje o pole position a obsadil až 21. pozici.

Kvalifikace na Velkou cenu České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů: