Šesté místo je dobré, na pódium jsem neměl, uznal Kornfeil

ČTK ČTK
21. 8. 2016 14:18
Jakub Kornfeil znovu dokázal, že je mistrem jízdy na vodě a ve Velké ceně České republiky třídy Moto3 v Brně si dojel pro 6. místo.
Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil | Foto: Gold & Goose Photography

Brno - Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil opět potvrdil, že se mu na domácí Velké ceně v Brně daří. I při sedmém startu v závodě mistrovství světa na Masarykově okruhu bodoval, dnes dojel šestý. Přestože před startem víkendu věřil, že za deště bude schopen bojovat o stupně vítězů, což se mu nepodařilo, se ziskem deseti bodů byl spokojený.

"Je to hromada bodů, které se počítají. Na pódium jsem dnes neměl, to si musím přiznat. Kdyby mi to někdo řekl před závodem, bral bych to," uvedl Kornfeil, jenž do jedenáctého dílu seriálu výborně odstartoval a na začátku druhého kola byl druhý.

Pak se ale propadl a většinou bojoval ve skupince o sedmé místo. "V úvodu to bylo skvělé. Jenom jsem nedokázal udržet tempo kluků vepředu, což mě štvalo," řekl třiadvacetiletý jezdec.

Kornfeil ocenil práci mechaniků, kteří dobře připravili motocykl, i když podmínky se v Brně výrazně změnily až v neděli. Jen litoval, že se rozhodli vybrat nastavení na slabší déšť. Při závodě totiž opět začalo pršet silněji.

Chválil svou motorku

"Mysleli jsme si, že se vyjede stopa. Jenže při závodě jí bylo více než při ranním warm upu (předzávodním tréninku). Měli jsme motorku udělat měkčí a to jsme neudělali. Zase jsme měli vynikající převodovku a nebýt té, nebyl jsem ani šestý. Motorka jela neskutečně," řekl.

Rodák z Kyjova patří mezi nejzkušenější jezdce v kategorii Moto3 a v Brně se to snažil prodat. Jel hlavou. "Když jsem viděl kluky, jak zrychlují, tak když jsem se necítil, jel jsem si to svoje. Každé kolo stejně, abych ujížděl soupeřům za sebou. To, že mi ujížděli ti vepředu, s tím jsem byl smířený," uvedl Kornfeil.

Dlouho se mu drželo držet za zády skupinu šesti jezdců, v závěru jej ale dva předstihli. "Chtěl jsem je za sebou udržet, jak to šlo. Věděl jsem, že když se dostane někdo dopředu, tak mně může ujet. Cítil jsem je zleva zprava, takže jsem se snažil vždycky do zatáčky najíždět defenzívní stopu a to se mi dařilo až do cíle," vysvětlil. Ocenil ale Itala Enea Bastianiniho, který jej stejně předjel.

Stres před závodem byl obrovský

Přestože si déšť přál, je přesvědčený, že by v popředí jezdil i na suchu, což dokázal při trénincích a v kvalifikaci. "Šance na suchu byly stejné. Nemyslím si, že bychom nebyli konkurenceschopní. Celý víkend jsme byli kolem desítky," podotkl.

Zároveň ale přiznal, že tentokrát byl při domácí Velké ceně nervóznější než v minulých letech. "Bylo tady hodně potenciálních sponzorů, přijel ministr financí pan Babiš. Ten stres byl před závodem ohromný," řekl Kornfeil, jenž se s Andrejem Babišem i osobně setkal. "Byl tu jako politik, ale uvidíme. Třeba ho dokážeme zlomit. Probírali jsme různé věci a dával mi rady. Přátelské," pousmál se.

Kornfeil v současnosti řeší i svoji budoucnost v MS. "Začali jsme jednat už v Rakousku, máme nějaké nabídky. Brzy bude jasno, do Misana," řekl. Jisté prý je, že bude pokračovat v Moto3.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy