Salač bodoval ve Velké ceně Japonska, dojel si pro desáté místo

ČTK ČTK
25. 9. 2022 9:57
Filip Salač obsadil ve Velké ceně Japonska ve třídě Moto2 desáté místo a potřetí v sezoně se dostal do top ten. Závod vyhrál domácí jezdec Ai Ogura, druhou příčkou uhájil těsné vedení v seriálu mistrovství světa Španěl Augusto Fernández.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Gresini Racing

V královské MotoGP suverénně triumfoval Australan Jack Miller. Osmý Francouz Fabio Quartararo si upevnil vedení v MS, poté co jeho hlavní konkurent Francesco Bagnaia v posledním kole upadl.

Dvacetiletý Salač si v sobotní kvalifikaci vybojoval pátou pozici na startu, ale po zahájení závodu se propadl na konec první desítky. Na ní po 22 kolech také projel cílem a připsal si dalších šest bodů. V premiérové sezoně v Moto2 jich má na kontě 27 a nadále mu patří 21. místo. Lépe než v Motegi se dvacetiletý jezdec stáje Gresini Racing umístil pouze v srpnové britské Grand Prix v Silverstonu, kde dojel devátý.

Ogura vyhrál potřetí v sezoně a čtyři závody před koncem šampionátu se přiblížil k Fernándezovi na dva body.

Miller zvítězil v tomto ročníku MotoGP poprvé a ve své osmé sezoně v královské kubatuře teprve potřetí. Jihoafričan Brad Binder v závěru předjel Španěla Jorgeho Martína a druhým letošním pódiovým umístěním si vyrovnal maximum v sezoně.

Quartararovi i osmé místo stačilo ke zvýšení náskoku v čele pořadí MS na 18 bodů. Vedle Bagnaiova pádu mu pomohly i trable třetího muže celkové klasifikace Aleixe Espargara ze Španělska, který musel po zahřívacím kole pro náhradní motocykl a po startu z uličky v boxech obsadil nebodované 16. místo.

Šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska, který poprvé po třech letech startoval z pole position, promarnil ve 150. závodě v MotoGP šanci na 100. umístění na stupních vítězů. Po pádu v dopoledním warm upu nakonec skončil hned pod nimi čtvrtý, i pro něj to byl ale nejlepší výsledek v sezoně.

V nejslabší Moto3 zvítězil popáté v sezoně osmnáctiletý Španěl Izan Guevara a v čele šampionátu má už náskok 45 bodů.

Sedmnáctý závod z dvaceti se uskuteční už za týden v Thajsku.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Guevara (Šp./Gas Gas) 39:26,526, 2. Foggia (It./Honda) -0,593, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,741, 4. García (Šp./Gas Gas) -9,338, 5. Muňoz (Šp./KTM) -9,414, 6. Moreira (Braz./KTM) -9,743.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Guevara 254, 2. García 209, 3. Foggia 191, 4. Sasaki 174, 5. Masiá (Šp./KTM) 155, 6. Öncü (Tur./KTM) 154.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Kalex) 40:56,269, 2. Augusto Fernández (Šp./Kalex) -1,192, 3. López (Šp./Boscoscuro) -7,168, 4. Dixon (Brit./Kalex) -7,597, 5. Čantra (Thaj/Kalex) -12,255, 6. Arbolino (It./Kalex) -14,189, …10. Salač (ČR/Kalex) -23,140.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández 234, 2. Ogura 232, 3. Canet (Šp./Kalex) 177, 4. Vietti 162, 5. Arbolino (oba It./Kalex) 138, 6. Acosta (Šp./Kalex) 132, …21. Salač 27.

MotoGP: 1. Miller (Austr./Ducati) 42:29,174, 2. B. Binder (JAR/KTM) -3,409, 3. Martín (Šp./Ducati) -4,136, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -7,784, 5. Oliveira (Portug./KTM) -8,185, 6. Marini (It./Ducati) -8,348.

Průběžné pořadí (po 16 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 219, 2. Bagnaia (It./Ducati) 201, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 194, 4. Bastianini (It./Ducati) 170, 5. Miller 159, 6. B. Binder 148.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv Microsoftu na hospodářskou soutěž

Německý antimonopolní úřad zkoumá vliv americké softwarové společnosti Microsoft na hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters může tento postup vést k vyšetřování obchodních praktik podniku a k zákazu těchto praktik v případě, že se prokáže poškozování hospodářské soutěže.

"Úřad dnes zahájil řízení proti Microsoftu, aby zjistil, zda má firma mimořádný význam pro hospodářskou soutěž napříč trhy," píše se v tiskové zprávě úřadu. "Takové zjištění by nám umožnilo praktiky ohrožující hospodářskou soutěž včas zachytit a zakázat," prohlásil prezident úřadu Andreas Mundt.

Microsoft má podle Mundta díky svým produktům Windows a Office dlouhodobě velmi silnou pozici v oblasti operačních systémů a kancelářského softwaru. Mundt rovněž poukázal na rostoucí význam cloudových služeb Microsoftu a úspěch komunikační platformy Teams. "Navíc Microsoft působí také v dalších oblastech, včetně videoher," dodal.

Společnost Microsoft v reakci na oznámení úřadu uvedla, že jako velká technologická firma si uvědomuje svou zvýšenou zodpovědnost za zdravé konkurenční prostředí. "Budeme konstruktivně spolupracovat s úřadem, který se snaží porozumět naší roli na digitálních trzích," dodal americký podnik.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vyšetřovatelé v Paříži zjišťují v bankách okolnosti podvodů s dividendami

Vyšetřovatelé dnes v Paříži navštívili kanceláře několika velkých bank, zjišťují okolnosti podvodů při výplatě dividend a jejich zdanění. Byli v bance BNP Paribas, HSBC a také v Société Générale, která je vlastníkem české Komerční banky. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o součást vyšetřování, které zasahuje více evropských zemí.

Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.

Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy