Salač si v Texasu sáhl na dno, v Moto2 dočkal prvních dvou bodů

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 10. 4. 2022 20:47
Filip Salač obsadil 14. pozici v závodě Moto2 v rámci Velké ceny Ameriky silničních motocyklů a v této třídě poprvé bodoval od svého příchodu na začátku této sezony.
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC USA 2022
Filip Salač na motocyklu Moto2 týmu Gresini Racing při VC USA 2022 | Foto: Gresini Racing

Salač stál na startu v sedmé řadě. "Start závodu jsem měl tragický, v první zatáčce jsem se vyhýbal kolizi a jel až úplně poslední," popsal český závodník začátek závodu.

V druhém kole došlo k hromadnému pádu pěti jezdců a závodník týmu Gresini se rázem posunul těsně za bodovanou patnáctku.

V pátém kole přišel předjížděcí manévr, který jej posunul na 15. pozici. Jednu chvíli byl Salač dokonce na třinácté příčce.

Závěr Grand Prix se pro něj opět změnil v boj alespoň o bod. Itala Romana Fenatiho se mu podařilo v posledním kole předjet. Pak přišla nehoda dalšího soupeře, která jej v konečné výsledkové listině posunula na pozici číslo 14.

"Pak jsem se dostával dopředu, ale od desátého kola jsem fyzicky nemohl. Nevím, jestli je to antibiotiky, každopádně jsem byl úplně vyčerpaný. V posledních třech kolech jsem pomalu viděl hvězdičky, i tak se mi však podařilo v posledním kole předjet Fenatiho a byl jsem opravdu rád, že závod končí. Dnes jsem si opravdu sáhl na dno," dodal Salač.

V závodě na okruhu v Austinu bylo celkem 11 pádů  K zemi šli všichni tři nejlepší motocyklisté dosavadního pořadí: Celestino Vietti, Arón Canet i Somkiat Chantra.

Ital Vietti si ale díky dalším nehodám stále udržel v MS vedení. V neděli druhý Japonec Ai Ogura na něj ztrácí 14 bodů. Pro své první vítězství v Moto2 si v Austinu dojel Toni Arbolino z Itálie.

V závodě MotoGP slavil druhý letošní triumf Enea Bastianini. Italský týmový kolega Salače ze stáje Gresini Racing v sedle Ducati porazil o více než dvě vteřiny Alexe Rinse na Suzuki. Třetí byl Jack Miller s další Ducati.

Heroický výkon předvedl Marc Marquez. Španěl, který chyběl v předchozím dvou podnicích, měl problémy na startu a ocitl se na posledním místě. Tovární jezdec Hondy se nevzdal a probil se na konečnou šestou pozici.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 39:06,552, 2. Ogura (Jap./Kalex) -3,439, 3. Dixon (Brit./Kalex) -4,787, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -14,529, 5. Navarro -16,347, 6. Alcoba (oba Šp./Kalex) -17,388, …14. Salač (ČR/Kalex) -37,786.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 70, 2. Ogura 56, 3. Arbolino 54, 4. Canet (Šp./Kalex) 49, 5. Čantra 45 (Thaj./Kalex) 45, 6. Lowes (Brit./Kalex) 35, …21. Salač 2.

MotoGP: 1. Bastianini (It./Ducati) 41:23,111, 2. Rins (Šp./Suzuki) -2,058, 3. Miller (Austr./Ducati) -2,312, 4. Mir (Šp./Suzuki) -3,975, 5. Bagnaia (It./Ducati) -6,045, M. Márquez (Šp./Honda) -6,617.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Bastianini 61, 2. Rins 56, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 50, 4. Mir 46, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 44, 6. B. Binder (JAR/KTM) 42.

Moto3: 1. Masiá (Šp./KTM) 38:58,286, 2. Foggia -0,172, 3. Migno (oba It./Honda) -0,394, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,490, 5. Öncü (Tur./KTM) -1,113, 6. Artigas (Šp./CFMoto) -1,576.

Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Foggia 74, 2. García (Šp./GasGas) 58, 3. Migno 41, 4. Guevara (Šp./GasGas) 37, 5. Öncü 37, 6. Masiá 34.