Velká cena Aragonie skončila pro Salače pádem, MotoGP poprvé vyhrál Bagnaia

12. 9. 2021 12:13
Český motocyklista Filip Salač dobře rozjetou Velkou cenu Aragonie po pádu z šestého místa nedokončil. Závod kategorie Moto3 na okruhu v Alcaňizu vyhrál Ital Dennis Foggia, v královské MotoGP si první vítězství v kariéře připsal Francesco Bagnaia.
Filip Salač na KTM týmu PrüstelGP ve  Velké ceně Rakouska třídy Moto3 2021
Filip Salač na KTM týmu PrüstelGP ve Velké ceně Rakouska třídy Moto3 2021 | Foto: CarXpert Prüstel GP

Salač se sice po problémech po startu z jedenácté příčky propadl až na devatenáctou, ale ztracené pozice rychle získal zpět. Ve třetím kole už byl šestý, ale v jedné ze zatáček mu stroj podklouznul a závod pro něj skončil.

"Měl jsem dobrý start, zvolil jsem pro první zatáčku venkovní stopu, ale všichni byli dlouzí, takže jsem vyjel na ty zelené patníky, které kloužou. Měl jsem velký highsider, nechápu, jak jsem to ustál. Byl jsem úplně mimo motorku a dokázal se vrátit do sedla. Propadl jsem se na nějaké osmnácté místo," popsal úvod.

Během dvou kol se pak propracoval na šesté místo. "Ale bohužel jsem pak přehnal jedny brzdy a zavřel se mi předek. Upadl jsem a závod nedokončil. Strašně mě to mrzí, protože dneska byla motorka připravená na pódium, i já jsem byl rychlý. Kdykoliv jsem někoho dojel, byl jsem schopen ho okamžitě předjet a bylo jedno, jestli venkem, nebo vnitřkem. Chtěl bych se všem omluvit, hlavně týmu, který dobře pracoval, také všem partnerům," dodal Salač.

Devatenáctiletý Salač tak poprvé po návratu do šampionátu v barvách stáje CarXpert Prüstel nebodoval. V předchozích třech závodech obsadil jedenácté, dvanácté a naposledy před dvěma týdny v Silverstonu čtrnácté místo.

Třetí vítězství v sezoně si zajistil Foggia s náskokem 41 tisícin sekundy před Denizem Öncüem z Turecka. V průběžném pořadí se Ital posunul na třetí místo se ziskem 143 bodů. První je i přes pád Španěl Pedro Acosta (201), druhý jeho krajan Sergio García (155).

V MotoGP poprvé vyhrál Bagnaia. Italský jezdec odstartoval z pole position a v závěrečných kolech odrazil několik útoků šestinásobného mistra světa Marca Márqueze, kterého nakonec porazil o sedm desetin.

Třetí místo se ztrátou čtyř sekund obsadil domácí obhájce titulu Joan Mir. Právě před něj se Bagnaia s náskokem čtyř bodů posunul na druhé místo průběžného pořadí. V čele je s nástupem 53 bodů Francouz Fabio Quartararo, který dnes po špatném startu dojel osmý.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 37:53,710, 2. Öncü (Tur./KTM) -0,041, 3. Sasaki (Jap./KTM) -0,644, 4. Guevara (Šp./GASGAS) -0,708, 5. Antonelli (It./KTM) -0,878, 6. Migno (It./Honda) -1,180, …Salač (ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Acosta (Šp./KTM) 201, 2. García (Šp./GASGAS) 155, 3. Foggia 143, 4. Fenati (It./Husqvarna) 134, 5. Masiá (Šp./KTM) 111, 6. D. Binder (JAR/Honda) 104, …17. Salač 46.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 39:49,990, 2. Gardner (Austr./Kalex) -5,408, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -6,824, 4. Navarro -7,051, 5. Canet (oba Šp./Boscoscuro) -10,695, 6. Di Giannantonio (It./Kalex) -15,160.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Gardner 231, 2. R. Fernández 187, 3. Bezzecchi (It./Kalex) 179, 4. Lowes (Brit./Kalex) 127, 5. Canet 92, 6. A. Fernández 92.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 41:44,422, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,673, 3. Mir (Šp./Suzuki) -3,911, 4. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -9,269, 5. Miller (Austr./Ducati) -11,928, 6. Bastianini (It./Ducati) -13,757.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 214, 2. Bagnaia 161, 3. Mir 157, 4. Zarco (Fr./Ducati) 137, 5. Miller 129, 6. B. Binder (JAR/KTM) 117.