"Bolest je velmi silná." Salač v kvalifikaci spadl a poranil si dva prsty

Aktualizováno 22. 10. 2022 14:11
Filip Salač upadl v úvodu finálové části kvalifikace Moto2, souboje o pořadí na startovním roštu nedělní Velké ceny Malajsie nedokončil a do předposledního závodu sezony odstartuje z 18. místa.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Gresini Racing

Český jezdec týmu Gresini nejprve uspěl v první kvalifikaci, v níž obsadil druhé místo, v druhé ale nezaznamenal žádné měřené kolo. Navíc si poranil dva prsty na ruce a nad jeho startem visí otazník; rozhodnout má podle týmového webu nedělní lékařská prohlídka.

Salač musel absolvovat první část kvalifikace, protože v kombinaci časů ze tří tréninků obsadil první nepostupové, patnácté místo. Od čtrnáctého Alberta Arenase ho dělilo 221 tisícin sekundy. V jízdách o čtyři postupová místa do finále zaostal o pouhých 67 tisícin za Američanem Joem Robertsem, ale v rozhodující fázi z boje o pořadí na startu záhy vypadl.

Podle televizních záběrů vyvázl bez vážné újmy, ale na nerovném povrchu si při pádu v osmé zatáčce bolestivě pohmoždil prostředníček a prsteníček levé ruky. "Naštěstí nejsou zlomené, ale ta bolest je velmi silná. Uvidíme, jestli s nimi zítra dokážu hýbat a budu se moci zúčastnit závodu," uvedl Salač na týmovém webu.

Kvalifikaci vyhrál japonský lídr mistrovství světa Ai Ogura z Japonska, jeho rival v boji o titul Augusto Fernández ze Španělska byl šestý. V pořadí MS je od sebe dělí 3,5 bodu. Salač je průběžně dvacátý, předchozí Velkou cenu Austrálie po pádu ze čtvrtého místa nedokončil a nenavázal na životní druhou příčku z Grand Prix Thajska.

Do závodu královské MotoGP odstartuje z pole position Španěl Jorge Martín. Vedoucí muž šampionátu Francesco Bagnaia z Itálie byl v kvalifikaci devátý, obhájce titulu Fabio Quartararo z Francie, který ztrácí 14 bodů, skončil ještě o tři pozice za ním.

Kvalifikace na Velkou cenu Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 2:11,411, 2. Guevara -0,224, 3. García (oba Šp./GasGas) -0,263.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Kalex) 2:06,405, 2. Arbolino (It./Kalex) -0,083, 3. Canet (Šp./Kalex) -0,247, …18. Salač (ČR/Kalex) bez času.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 1:57,790, 2. Bastianini (It./Ducati) -0,456, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,664.