Salač navzdory bolesti nastoupil a bodoval. V Sepangu skončil jedenáctý

Aktualizováno 23. 10. 2022 10:17
Motocyklista Filip Salač obsadil ve Velké ceně Malajsie Moto2 jedenácté místo a i přes bolestivé zranění ruky ze sobotní kvalifikace dokázal bodovat. Předposlední závod sezony vyhrál Ital Tony Arbolino.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Gresini Racing

V královské třídě MotoGP zvítězil další italský jezdec Francesco Bagnaia a před závěrečnou Velkou cenou Valencie má na dosah první titul v kariéře. V průběžném pořadí vede před obhájcem titulu Fabiem Quartararem z Francie o 23 bodů.

Bagnaia vyhrál s náskokem tří desetin před krajanem Eneou Bastianinim. Třetí skončil už s třísekundovou ztrátou Quartararo. Po pěti závodech se dokázal dostat na stupně vítězů, na zdramatizování boje o titul to však bylo málo.

"Podařil se mi nejlepší start v životě a i díky tomu jsme udělali velký krok k titulu," řekl v televizním rozhovoru pětadvacetiletý Ital, který si připsal sedmý triumf v sezoně. V posledních devíti závodech vyhrál popáté a poosmé skončil na pódiu.

Bagnaia před závodem ve Valencii, kde se pojede 6. listopadu, vede o 23 bodů a stačí mu dojet na 14. příčce. "Jsem rád, že jsme boj o titul prodloužili až do Valencie, ale naše šance už jsou velmi malé," uvedl Quartararo.

V Moto2 se do čela mistrovství světa díky čtvrtému místu dostal Španěl Augusto Fernández. Z první příčky sesadil Japonce Aie Oguru, který v posledním kole ve zbytečném souboji o vítězství upadl a nedokončil.

Salač si při pádu v sobotní kvalifikaci poranil dva prsty a nad jeho startem visel otazník. Nakonec do závodu nastoupil a po startu až z 18. místa se dokázal posunout na bodované pozice.

Díky jedenácté příčce bodoval ve třetím z posledních čtyř závodů. Minule v Austrálii po pádu ze čtvrtého místa nedokončil, ale před tím v Thajsku dojel druhý a v Japonsku byl desátý.

Fernández před závěrečnou Velkou cenou Valencie vede o 9,5 bodu před Ogurou. Japonský jezdec přitom mohl do Španělska zamířit s ještě s větším náskokem.

Ogura ale závěr závodu pokazil. Nejprve přišel po špatně vyjeté zatáčce o vedení a v posledním kole při pokusu o návrat na první příčku nezvládl útok na Arbolina a po pádu nedokončil.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. McPhee (Brit./Husqvarna) 38:04,589, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,048, 3. García (Šp./GasGas) -0,146, 4. Masiá (Šp./KTM) -0,245, 5. Moreira (Braz./KTM) -0,319, 6. Foggia (It./Honda) -0,371.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Guevara (Šp./GasGas) 294, 2. García 241, 3. Foggia 233, 4. Sasaki 227, 5. Öncü (Tur./KTM) 180, 6. Masiá 177.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 38:25,233, 2. López (Šp./Boscoscuro) -11,411, 3. Dixon (Brit./Kalex) -11,802, 4. Fernández -13,206, 5. González (oba Šp./Kalex) -14,770, 6. Schrotter (Něm./Kalex) -17,166, …11. Salač (ČR/Kalex) -30,636.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Fernández 251,5, 2. Ogura (Jap./Kalex) 242, 3. Canet (Šp./Kalex) 200, 4. Arbolino 175,5, 5. Vietti (It./Kalex) 165, 6. Dixon 159,5, …20. Salač 42.

MotoGP: 1. Bagnaia 40:14,332, 2. Bastianini (oba It./Ducati) -0,270, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -2,773, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -5,446, 5. Rins (Šp./Suzuki) -11,923, 6. Miller (Austr./Ducati) -13,472.

Průběžné pořadí (po 19 z 20 závodů): 1. Bagnaia 258, 2. Quartararo 235, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 212, 4. Bastianini 211, 5. Miller 189, 6. Binder (JAR/KTM) 168.