Salač se argentinském závodě posunul o šest míst, Rossiho tým poprvé vyhrál v MotoGP

Aktualizováno 2. 4. 2023 19:48
Filip Salač obsadil ve Velké ceně Argentiny silničních motocyklů třídy Moto2 sedmé místo a bodoval i v druhém závodě letošní sezony.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Gresini Racing

Český jezdec po startu z páté řady potvrdil, že mu to na mokré vozovce jede, a v prvních zatáčkách se posunul o šest míst dopředu na sedmou pozici. Kolem tohoto místa se pohyboval během celé úvodní fáze Grand Prix.

Zatímco vedoucí trojka začala soupeřům ujíždět, Salač se dokázal držet v následující čtyřčlenné skupině. Po polovině zkráceného závodu se pole začalo trhat a jezdec týmu Gresini se ocitl v čele "vláčku" jezdců bojujících o šestou pozici.

V samém závěru se 21letý jezdec, který byl čtvrtý v úvodním podniku v Portugalsku, mírně propadl. V cíli mu patřila osmá pozice, ale díky trestu Thajce Somkiata Čantry byl nakonec klasifikován sedmý. Na vítěze ztratil 13,1 sekundy, v průběžném pořadí MS je pátý.

"Dnešek zkomplikoval déšť. Podařilo se mi dobře odstartovat a v prvních kolech jet tak, že jsem neztratil kontakt se skupinou před námi. Stále jsem však měl problém najít pohodu s předkem motorky. Proto jsem se rozhodl neriskovat a neztratit cenné body," uvedl po závodě jezdec týmu Gresini.

V Termas de Río Hondo v Moto2 triumfoval Tony Arbolino z Itálie, druhý byl Španěl Alonso Lopez a třetí dojel čerstvý otec Jake Dixon z Británie.

Rossiho tým oslavil první triumf v MotoGP

V MotoGP si pro první vítězství v elitní třídě dojel za deště Marco Bezzecchi, který tak navázal na druhé místo ze sprintu a ujal se vedení v šampionátu. Za Italem z týmu Valentina Rossiho, jehož jezdci v MotoGP předtím nikdy nevyhráli, dojeli další dva závodníci na Ducati Alex Marquez a Johann Zarco. Vítěz sobotního sprintu Brad Binder spadl a závod nedokončil.

Závod byl poznamenaný absencí celé řady jezdců. Po nehodách a zraněních ze zahajovacího víkendu v Portugalsku chyběli exmistr světa Marc Marquez a Pol Aspargaro ze Španělska, Ital Enea Bastianini a Portugalec Miguel Oliveira.

Přímo v dějišti závodu k marodům přibyl další bývalý šampion Joan Mir. Španěl z továrního týmu Hondy neprošel dopolední zdravotní prohlídkou nařízenou po těžkém pádu v sobotním sprintu. Lékaři mu start zakázali kvůli zranění hlavy a krku.

V dramatickém závodě Moto3 plném pádů vyhrál na mokrém asfaltu Japonec Tacuki Suzuki na Hondě.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. Suzuki (Jap./Honda) 35:18,099, 2. Moreira (Braz./KTM) -4,571, 3. Migno (It./KTM) -4,699, 4. Holgado (Šp./KTM) -8,814, 5. Ogden (Brit./Honda) -11,512, 6. Nepa (It./KTM) -11,865.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Holgado 38, 2. Moreira 36, 3. Suzuki 27, 4. Muňoz (Šp./KTM) 20, 5. nepa 19, 6. Migno 16.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 26:26,606, 2. López (Šp./Boscoscuro) -0,663, 3. Dixon (Brit./Kalex) -1,961, 4. Canet -7,769, 5. García (oba Šp./Kalex) -11,954, 6. D. Binder (JAR/Kalex) -12,274, 7. Salač (ČR/Kalex) -13,100.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Arbolino 41, 2. Canet 33, 3. Acosta (Šp./Kalex) 29, 4. Dixon 26, 5. Salač 22, 6. López 20.

MotoGP - sprint: 1. B. Binder (JAR/KTM) 19:56,873, 2. Bezzecchi -0,072, 3. Marini (oba It./Ducati) -0,877.

Hlavní závod: 1. Bezzecchi44:28,518, 2. Zarco (Fr./Ducati) -4,085, 3. Á. Márquez (Šp./Ducati) -4,681, 4. Morbidelli (It./Yamaha) -7,581, 5. Martín (Šp./Ducati) -9,746, 6. Miller (Austr./KTM) -10,562.

Průběžné pořadí (po 2 z 21 závodů): 1. Bezzecchi 50, 2. Bagnaia (It./Ducati) 41, 3. Zarco 35, 4. Á. Márquez 33, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 32, 6. Miller 25.