Rossiho návrat vzbudil emoce. "Doktor" oslnil výsledkem, Pedrosa kritizoval jeho závodní styl

Radek Vičík Radek Vičík
25. 9. 2017 15:34
Valentino Rossi ozdobil bleskový návrat po zranění bojem o stupně vítězů v závodě MS silničních motocyklů třídy MotoGP na okruhu Motorland Aragon. "Jsem rád za výsledek, kterého jsem dosáhl, ale šampionem je podle mě Marquez," uvedl Ital v cíli.
Valentino Rossi na okruhu Motorland Aragon.
Valentino Rossi na okruhu Motorland Aragon. | Foto: Yamaha Racing

Alcaňiz - Trvalo jen 23 dní, než se Valentino Rossi poté, co si zlomil nohu, vrátil zpět do sedla motorky. Start populárního "Doktora" vyvolal řadu smíšených emocí.

V kvalifikaci MotoGP na Velkou cenu Aragonie všechny šokoval třetím místem. Po povedeném startu dlouho bojoval o místa na stupních vítězů a konečná pátá pozice byla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu malým zázrakem.

"Moc jsem toužil po návratu na motorku. Bral jsem to s chladnou hlavou a nepřipouštěl jsem si nic, co by na mě zvyšovalo tlak. Jsem rád za výsledek, který jsem dokázal, ale šampionem je podle mě Marquez. Z posledních šesti Grand Prix čtyři vyhrál a v Rakousku bojoval o triumf do posledních metrů. Dovizioso může vyhrávat, ovšem nejrychlejší je on," uvedl Rossi v cíli nedělního závodu na trati Motorland Aragon.

"V příštích závodech chci bojovat o stupně vítězů. To, že jsem přišel o Misano, mě hodně naštvalo. Ale občas prostě přijdou špatné chvilky. Co mě fakt těší, je fakt, že návrat přišel téměř okamžitě. Do dalšího závodu chybějí tři týdny, takže mám další čas na rekonvalescenci. Také proto, že po třech podnicích hned po sobě tlak výrazně zesílí," připomněl devítinásobný mistr světa náročný program závěrečné fáze světového šampionátu..

Ovšem především španělští fanoušci a také někteří závodníci kritizovali továrního jezdce Yamahy za nebezpečnou defenzivní jízdu ve chvíli, kdy si bránil pozici před dotírajícími soupeři.

Nejhlasitějším kritikem byl Dani Pedrosa. Pilot Hondy se z šestého místa na startu postupně probil na druhou příčku, přičemž se v závěru Grand Prix na trati "potkal" také s Rossim.

"To, jak se mě na rovince snažil vytlačit na levou stranu, bylo nefér. Tlačit někoho v rychlosti 300 km/h na čáru, kde může spadnout, není zrovna nejlepší věc," prohodil Španěl na adresu italského soupeře a svého předjížděcího manévru v 16. kole.

Rossi následovně Pedrosovu argumentaci lakonicky shodil ze stolu: "Když se mu to nelíbí, tak ať závodí sám. Mně to dělají všichni ostatní, když je chci předjet. Zvlášť v posledních kolech. Možná jsem byl o metr dál, ale tihle jezdci si snad myslí, že jim patří celá trať."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy