Podmol odletěl na X-Games. Cíl je jasný: medaile

Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2017 10:15
Libora Podmola čeká na X-Games obhajoba zlata ve skoku vysokém na motorce. Pár hodin poté vystartuje do disciplíny best trick a ve freestylu je náhradníkem.
Libor Podmol.
Libor Podmol. | Foto: Milan Kammermayer

Minneapolis, Praha - Libor Podmol jako jediný český sportovec odletěl v úterý ráno na letní X-Games. Olympiáda extrémních sportů začnou v Minneapolis už ve čtvrtek.

Český freestyle motokrosař se představí ve dvou disciplínách během jediného dne. V sobotu od 19:00 hodin našeho času bude ve step-upu, tedy ve skoku do výšky přes laťku, obhajovat zlatou medaili z loňského roku. A od 2:00 hodin nedělního rána odstartuje do disciplíny best trick. První závod nabídne v přímém přenosu Nova Sport 2, druhý pak stanice Nova Sport 1).

Koberec místo doskočiště

"Bude to náročné, ale věřím si. Jsem zdravě naštvaný a chci se porvat o medaile," vyhlásil Podmol, který je také náhradníkem v disciplíně freestyle.

Podmol se na X-Games připravoval doma na své zahradě ve Znosimi. Na kopec hlíny dal laťku a na dopad položil koberec.

"Šlo spíše o pocit. Na závodě skáčeme s motorkou do výšky deseti metrů, na zahradě vyletím jenom tři metry do vzduchu," dodal český jezdec, který v loňském ročníku olympiády extrémních sportů skočil do výšky 33 stop, tedy 10,058 metru.

O první místo se však musel podělit s Australanem Jarrydem McNeilem. "Také letos bude konkurence veliká. Z šesti jezdců může vyhrát prakticky kdokoliv," uvedl Podmol, který má z X-Games již šest medailí, z toho dvě zlaté.

Český freestyle motokrosař kladl důraz hlavně na mentální přípravu. Kromě posilování se zaobíral balančními cviky, v rámci meditace si přeskok přes laťku představoval v mysli.

"Skok do výšky je totiž psychická disciplína. Vyhraje ten, kdo více chce. Bojujeme totiž proti strachu, který nám brání skočit výš. Trénuji tak, abych si věřil," popisuje Podmol, kterého inspiruje také nová knížka od mentálního kouče Mariana Jelínka.

Motor jen na dvě minuty

"V jeho knize 'Neztraťte motivaci v době blahobytu' se mi líbila pasáž o tom, že není důležité, jak často něco děláme, ale kolik do toho dáváme srdce. Do těchto X-Games chci dát celé své srdce. Už teď jsem v závodním módu, do Ameriky si jedu pro medaili," dodal 33letý freestyle motokrosař.

Jednou z klíčových věcí bude také seřídit správně motocykl. Podmolova Yamaha, se kterou závodil také v minulém roce, je nastavená na maximální výkon.

"Motor vydrží být nastartovaný dvě minuty, pak se přehřeje. Proto ji pouštím těsně před startem," dodal mistr světa z roku 2010. "Do USA si proto bereme motorové mapy a hodně rozet. Na místě ji budeme dolaďovat."

V Minneapolisu se pojede pod zataženou střechou, což by mohlo Podmolovi vyhovovat. "Jsem zvyklý závodit v uzavřené hale ze světového šampionátu. Vím co čekat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy