Podmol odletěl na X-Games. Cíl je jasný: medaile

Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2017 10:15
Libora Podmola čeká na X-Games obhajoba zlata ve skoku vysokém na motorce. Pár hodin poté vystartuje do disciplíny best trick a ve freestylu je náhradníkem.
Libor Podmol.
Libor Podmol. | Foto: Milan Kammermayer

Minneapolis, Praha - Libor Podmol jako jediný český sportovec odletěl v úterý ráno na letní X-Games. Olympiáda extrémních sportů začnou v Minneapolis už ve čtvrtek.

Český freestyle motokrosař se představí ve dvou disciplínách během jediného dne. V sobotu od 19:00 hodin našeho času bude ve step-upu, tedy ve skoku do výšky přes laťku, obhajovat zlatou medaili z loňského roku. A od 2:00 hodin nedělního rána odstartuje do disciplíny best trick. První závod nabídne v přímém přenosu Nova Sport 2, druhý pak stanice Nova Sport 1).

Koberec místo doskočiště

"Bude to náročné, ale věřím si. Jsem zdravě naštvaný a chci se porvat o medaile," vyhlásil Podmol, který je také náhradníkem v disciplíně freestyle.

Podmol se na X-Games připravoval doma na své zahradě ve Znosimi. Na kopec hlíny dal laťku a na dopad položil koberec.

"Šlo spíše o pocit. Na závodě skáčeme s motorkou do výšky deseti metrů, na zahradě vyletím jenom tři metry do vzduchu," dodal český jezdec, který v loňském ročníku olympiády extrémních sportů skočil do výšky 33 stop, tedy 10,058 metru.

O první místo se však musel podělit s Australanem Jarrydem McNeilem. "Také letos bude konkurence veliká. Z šesti jezdců může vyhrát prakticky kdokoliv," uvedl Podmol, který má z X-Games již šest medailí, z toho dvě zlaté.

Český freestyle motokrosař kladl důraz hlavně na mentální přípravu. Kromě posilování se zaobíral balančními cviky, v rámci meditace si přeskok přes laťku představoval v mysli.

"Skok do výšky je totiž psychická disciplína. Vyhraje ten, kdo více chce. Bojujeme totiž proti strachu, který nám brání skočit výš. Trénuji tak, abych si věřil," popisuje Podmol, kterého inspiruje také nová knížka od mentálního kouče Mariana Jelínka.

Motor jen na dvě minuty

"V jeho knize 'Neztraťte motivaci v době blahobytu' se mi líbila pasáž o tom, že není důležité, jak často něco děláme, ale kolik do toho dáváme srdce. Do těchto X-Games chci dát celé své srdce. Už teď jsem v závodním módu, do Ameriky si jedu pro medaili," dodal 33letý freestyle motokrosař.

Jednou z klíčových věcí bude také seřídit správně motocykl. Podmolova Yamaha, se kterou závodil také v minulém roce, je nastavená na maximální výkon.

"Motor vydrží být nastartovaný dvě minuty, pak se přehřeje. Proto ji pouštím těsně před startem," dodal mistr světa z roku 2010. "Do USA si proto bereme motorové mapy a hodně rozet. Na místě ji budeme dolaďovat."

V Minneapolisu se pojede pod zataženou střechou, což by mohlo Podmolovi vyhovovat. "Jsem zvyklý závodit v uzavřené hale ze světového šampionátu. Vím co čekat."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy