Po šesti letech je šampionem superbiků někdo jiný než Rea, triumfoval Turek

21. 11. 2021 11:18
Britský jezdec Jonathan Rea po šesti letech opustil trůn pro mistra světa v závodech superbiků. Novým šampionem se stal Turek Toprak Razgatlioglu, který v závěrečných závodech v Indonésii udržel náskok na prvním místě celkového pořadí. Český motocyklista Oliver König při debutu v šampionátu první závod nedojel, do druhé jízdy kvůli zranění nenastoupil.
Toprak Razgatlioglu (Yamaha).
Toprak Razgatlioglu (Yamaha). | Foto: Yamaha Racing

Pětadvacetiletý Razgatlioglu si titul zajistil už v prvním závodu, kdy dojel za Reou druhý. Rea pak vyhrál i druhou jízdu, v konečné klasifikaci MS však na tureckého soupeře ztratil 13 bodů.

Kvůli hustému dešti s hromobitím se na okruhu Mandalika v sobotu nezávodilo. Devatenáctiletý König v kvalifikaci uzavřel osmnáctičlenné pole s odstupem šesti desetin sekundy na předposledního jezdce.

Závod pak pro něj po nadějném startu a posunu na bodované pozice skončil už v druhém kole, kdy v zatáčce upadl. Do druhého závodu nenastoupil.

Z nedělního programu vypadl sprint, jenž tradičně předchází druhému klasickému závodu. Závěrečnou jízdu rozhodčí kvůli mokré trati zkrátili z 21 na 12 kol.

Závěrečný závod mistrovství světa superbiků v Mandalice (Indonésie):

První závod: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 32:12,219, 2. Razgatlioglu (Tur./Yamaha) -0,670, 3. Redding (Brit./Ducati) -2,155, …König (ČR/Kawasaki) nedokončil.

Druhý závod: 1. Rea 20:53,598, 2. Redding -0,283, 3. Van der Mark (Niz./BMW) -7,437.

Konečné pořadí MS (po 13 závodech): 1. Razgatlioglu 564, 2. Rea 551, 3. Redding 501.