Po šesti letech je šampionem superbiků někdo jiný než Rea, triumfoval Turek

ČTK ČTK
21. 11. 2021 11:18
Britský jezdec Jonathan Rea po šesti letech opustil trůn pro mistra světa v závodech superbiků. Novým šampionem se stal Turek Toprak Razgatlioglu, který v závěrečných závodech v Indonésii udržel náskok na prvním místě celkového pořadí. Český motocyklista Oliver König při debutu v šampionátu první závod nedojel, do druhé jízdy kvůli zranění nenastoupil.
Toprak Razgatlioglu (Yamaha).
Toprak Razgatlioglu (Yamaha). | Foto: Yamaha Racing

Pětadvacetiletý Razgatlioglu si titul zajistil už v prvním závodu, kdy dojel za Reou druhý. Rea pak vyhrál i druhou jízdu, v konečné klasifikaci MS však na tureckého soupeře ztratil 13 bodů.

Kvůli hustému dešti s hromobitím se na okruhu Mandalika v sobotu nezávodilo. Devatenáctiletý König v kvalifikaci uzavřel osmnáctičlenné pole s odstupem šesti desetin sekundy na předposledního jezdce.

Závod pak pro něj po nadějném startu a posunu na bodované pozice skončil už v druhém kole, kdy v zatáčce upadl. Do druhého závodu nenastoupil.

Z nedělního programu vypadl sprint, jenž tradičně předchází druhému klasickému závodu. Závěrečnou jízdu rozhodčí kvůli mokré trati zkrátili z 21 na 12 kol.

Závěrečný závod mistrovství světa superbiků v Mandalice (Indonésie):

První závod: 1. Rea (Brit./Kawasaki) 32:12,219, 2. Razgatlioglu (Tur./Yamaha) -0,670, 3. Redding (Brit./Ducati) -2,155, …König (ČR/Kawasaki) nedokončil.

Druhý závod: 1. Rea 20:53,598, 2. Redding -0,283, 3. Van der Mark (Niz./BMW) -7,437.

Konečné pořadí MS (po 13 závodech): 1. Razgatlioglu 564, 2. Rea 551, 3. Redding 501.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy