Zazářil jako kometa, pak si před 10 lety dojel pro smrt. Simoncelli se stal legendou

Zazářil jako kometa, pak si před 10 lety dojel pro smrt. Simoncelli se stal legendou
I když mezi absolutní motocyklovou elitou MotoGP Marco Simoncelli absolvoval jen necelé dvě sezony, zapsal se i tak do srdcí fanoušků.
Legendu o kometě, která zářila příliš jasně, až sežehla samu sebe, podtrhuje fakt, že v sedle motorky našel také svoji smrt. Stalo se tak 23. října 2011 ve Velké ceně Malajsie v Sepangu.
O týden později přišel osudový Sepang.
Vedle rakve byly vystaveny Simoncelliho helma a motorka Honda.
Foto: Reuters
Radek Vičík Dan Poláček Radek Vičík, Dan Poláček
23. 10. 2021 8:00
Před deseti lety, 23. října 2011, dotlouklo srdce talentovaného italského motocyklového závodníka Marca Simoncelliho. Zemřel na následky havárie v závodě MotoGP v malajsijském Sepangu. Připomeňte si s námi jeho kariéru i odkaz, který je stále živý i mezi fanoušky v Česku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Úřad průmyslového vlastnictví loni uznal nejméně patentů od roku 2011

Úřad průmyslového vlastnictví ČR loni vydal či validoval českým a zahraničním přihlašovatelům 5 076 patentů, což je nejméně od roku 2011, kdy jich uznal 5 029. V meziročním srovnání jich bylo zhruba o 1 700 méně. Na zahraniční přihlašovatele loni připadalo 93 procent patentů, čeští vynálezci jich obdrželi zbylých sedm procent, tedy 355. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Čeští přihlašovatelé podali v loňském roce k patentové ochraně 507 přihlášek svých vynálezů nebo nových technických řešení, což je nejméně za dobu vedení statistiky Českého statistického úřadu, tedy od roku 1995. V meziročním srovnání klesl jejich počet o 34.

Mezi českými přihlašovateli, jimž Úřad průmyslového vlastnictví udělil patent, dominují podniky, v loňském roce jich získaly 166. Následovaly veřejné vysoké školy s 98 patenty, 53 patentů náleželo fyzickým osobám a 34 veřejným výzkumným institucím. "Mezi podnikovými patenty převažovaly ty, které byly uděleny domácním firmám, konkrétně se jednalo o 135 patentů. Zahraničním afilacím jich pak bylo v roce 2022 uděleno 31," uvedl Karel Eliáš z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Dva lidé zemřeli při pádu letadla na bavorské straně Šumavy

Dva mrtvé si vyžádal pád malého letadla na bavorské straně Šumavy. Podrobnosti o neštěstí nedaleko českých hranic policie dosud nesdělila.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 24 minutami

Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry vyzval sociální sítě k boji proti dezinformacím

Český premiér Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry evropských zemí v otevřeném dopise vyzval největší sociální sítě, aby efektivněji bojovaly s dezinformacemi. Mezi adresáty dopisu jsou například firma Twitter nebo společnost Meta, která provozuje Facebook a Instagram.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy