Z outsidera kandidátem na titul MotoGP. Ital využil zaváhání šampiona a může slavit

Radek Vičík Radek Vičík
20. 10. 2022 20:05
Letošní sezona MotoGP je plná zvratů. V neděli se může z titulu radovat Ital Francesco Bagnaia, který byl ještě v polovině ročníku outsiderem s obrovskou ztrátou na obhájce titulu Fabia Quartarara.
Fabio Quartararo a Francesco Bagnaia
Fabio Quartararo a Francesco Bagnaia | Foto: Reuters

Tak výsledkově "rozhoupanou" sezonu fanoušci silničních závodů motocyklů už dlouho nepamatují. Ještě v půlce června měl Fabio Quartararo jasně nakročeno k obhajobě titulu mistra světa ve třídě MotoGP.

Po triumfu na německém Sachsenringu si v čele seriálu držel 34bodový náskok před Španělem Aleixem Espargarem. Francesco Bagnaia se v té době krčil na šestém místě s deficitem 81 bodů.

Jak to, že to je právě Ital, kdo se v neděli v Sepangu může stát mistrem světa?

Rok továrního pilota Yamahy Quartarara by se dal rozdělit na dvě části. Zatímco v prvních deseti podnicích třikrát vyhrál a byl třikrát druhý, od závodu v Sasku si připsal jen jedno druhé místo a hlavně tu jsou čtyři Velké ceny úplně bez bodů.

Naopak Bagnaia ve službách Ducati zajel po Sachsenringu téměř rekordní sérii čtyř triumfů po sobě, k nimž přidal další tři pozice na "bedně". Nebodoval jen v Japonsku.

Třetí místo ze zatím poslední Grand Prix na australském Phillip Islandu ho poprvé v sezoně posunulo do čela šampionátu. Díky rivalově výpadku navíc hned s náskokem 14 bodů, který může s trochou štěstí v Malajsii proměnit ve svůj první titulu mistra světa.

Bagnaia by tak ukončil patnáct let marného čekání Ducati na korunu krále MotoGP. Na motorce z Boloně se to naposledy povedlo Casey Stonerovi z Austrálie v sezoně 2007.

Vedle Quartarara má ještě čistě matematickou šanci být šampionem i Espargaro se ztrátou 27 bodů na lídra, ale to už je asi jen v říši teorie.

V Sepangu se pojede předposlední podnik sezony, v níž je k mání už jen poslední padesátka bodů (25 za vítězství v Malajsii a pak i ve Valencii) . Bagnaia by se v případě nedělního úspěchu stal šampionem na té samé trati, kde v roce 2018 získal titul mistra světa Moto2.

Ale na korunovaci 25letý Ital zatím nemyslí. "Určitě to bude důležitý závod. Ale pokud nad tím budu přemýšlet, jen začnu na sebe zvyšovat tlak. Budu se prostě snažit závodit tak, jak se mi dařilo po letní pauze," uvedl Bagnaia.

Quartararo v krátké přestávce mezi závody v Austrálii a Malajsii mobilizuje všechny psychické síly, aby se vzepjal k protiúderu.

"V Austrálii jsem spadl po vlastní chybě. Teď musím otočit list. Mám před sebou jedinou práci: pokusit se vyhrát. To bude nejtěžší práce v mé dosavadní kariéře. Ale cítím se připraven porvat se o titul," řekl Francouz, který nebodoval ve třech z posledních čtyř Grand Prix.

Velká cena Malajsie třídy MotoGP startuje tuto neděli už v 9:00 našeho času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Po potopení lodi u tuniských břehů je pohřešováno nejméně 34 afrických migrantů

Nejméně 34 afrických migrantů je pohřešováno poté, co se s nimi u Tuniska potopila loď, informuje agentura Reuters. Je to už páté potopení lodi u břehů země za dva dny, řekl Reuters soudce Fauzí Masmúdí. Při neštěstích podle něj zahynulo sedm lidí a dalších 67 stále nebylo nalezeno. Podle informací agentury AFP loď vyplula ve čtvrtek z tuniského Sfaxu a zachráněny byly jen čtyři osoby.

Pobřeží Sfaxu se stalo významným výchozím bodem lidí prchajících do Evropy před chudobou a násilím v různých částech Afriky či na Blízkém východě. Italský ostrov Lampedusa je odtud vzdálený necelých 200 kilometrů. Tuniský prezident Kaís Saíd letos v únoru prohlásil, že nezdokumentovaná imigrace ze subsaharské Afriky je spiknutím, jehož cílem je změna demografického složení Tuniska. Toto prohlášení zkritizovaly jak lidskoprávní organizace, tak i Africká unie.

Saíd tehdy bezpečnostním složkám nařídil, aby vyhnaly všechny migranty, kteří v zemi žijí nelegálně. Prezidentova slova vedla k tomu, že z Tuniska začali utíkat i lidé, kteří původně o nebezpečné cestě do Evropy ani neuvažovali, uvedl nejmenovaný představitel Organizace spojených národů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Svaz měst a obcí nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty

Svaz měst a obcí ČR (SMO) nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty, uvedl. Odmítá, aby výběr 300 rušených poštovních poboček předcházel jednáním se zástupci měst a obcí. O věci chce jednat. Stanovisko SMO dnes ČTK poskytla Alexandra Kocková ze sekce organizace a marketingu svazu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně sdělil, že pobočky ke zrušení určí analýza, odmítá i kritiku způsobu komunikace změn.

O plánované transformaci státního podniku, která by zřejmě měla stát víc než osm miliard korun, Rakušan informoval po středečním jednání vlády. Finanční model transformace by měl být schválen letos na jaře a celý plán transformace má být hotový do konce letošního června. Na začátku dubna vláda jako první transformační krok bude schvalovat snížení počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší, a rušení poboček v dubnu projednat se zástupci měst a obcí.

SMO se nelíbí to, že výběr poboček ke zrušení by měl předcházet jednáním se zástupci měst a obcí. "S tímto postupem zásadně nesouhlasíme," uvedl místopředseda SMO a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Vláda podle něj včas a dostatečně nekomunikuje. "Tak zásadní informaci, jako je rušení poboček poštovního úřadu, se dozvídáme z médií?" podotkl. SMO podle Žbánka vnímá špatnou finanční situaci České pošty, chce se ale podílet na její transformaci, protože starostové mají znalost místního prostředí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Razýmová a Janatová byly osmé v týmovém sprintu

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová byly osmé ve sprintu dvojic volnou technikou na finále Světového poháru v Lahti. Adam Fellner s Michalem Novákem, jenž se hned na svém prvním úseku zapletl do pádu, obsadili ve Finsku jedenáctou pozici.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint dvojic:

Muži: 1. Valnes, Klaebo (Nor.) 16:28,29, 2. De Fabiani, Pellegrino (It.) -0,68, 3. Amundsen, Skar (Nor.) -2,67, 4. Grate, Anger (Švéd.) -2,94, 5. Chappaz, Jouve (Fr.) -7,44, 6. Sossau, Stölben (Něm.) -7,74, …11. Fellner, Novák (ČR) -34,98.

Ženy: 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.) 18:47,78, 2. Myhreová, Kalvaaová (Nor.) -4,57, 3. Gimmlerová, Rydzeková (Něm.) -5,12, 4. Joensuuová, Kaharaová (Fin.) -5,41, 5. Finková, Krehlová (Něm.) -5,46, 6. Anderssonová, Ilarová (Švéd.) -10,39, …8. Razýmová, Janatová (ČR) -22,00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy