Rossi při návratu po zranění obsadil páté místo, Češi nebodovali

Aktualizováno 24. 9. 2017 15:26
Závod MotoGP v Aragonii vyhrál Marc Marquez, Valentino Rossi dojel pátý. Karel Abrahám závod nedokončil a nedařilo se ani Jakubovi Kornefeilovi v Moto3.
Valentino Rossi na startu GP Aragonie.
Valentino Rossi na startu GP Aragonie. | Foto: Yamaha Racing

Alcaňiz (Španělsko) - Karel Abraham ani Jakub Kornfeil nedosáhli na body v motocyklové Velké ceně Aragonie. Abraham po pádu nedokončil závod královské třídy MotoGP, Kornfeil v Moto3 zaznamenal na 25. místě nejhorší výsledek v sezoně. Prvenství v Alcaňizu vybojovali aktuální lídři mistrovství světa - Španělé Marc Márquez (MotoGP) a Joan Mir (Moto3) a Ital Franco Morbidelli (Moto2). Jeho krajan Valentino Rossi v nejsilnější třídě i se zlomenou nohou obsadil páté místo.

Devítinásobný mistr světa Rossi po nečekaném třetí příčce v kvalifikaci dlouho jezdil na druhém místě, ale pouhých 24 dní po úrazu přece jen tempo neudržel. Až na první místo se naopak z páté startovní pozice postupně probil úřadující šampion Márquez a po pátém vítězství si upevnil vedení v MS. S Andreou Doviziosem měl dosud stejný bodový zisk, ale Ital dojel až sedmý a nyní ztrácí 16 bodů.

Stupně vítězů byly zásluhou Daniho Pedrosy a Jorgeho Lorenza kompletně španělské, v první šestici narušil nadvládu domácích jezdců jen Rossi. Osmatřicetiletý idol přišel po zranění jen o závod v San Marinu, ale i přes heroický výkon v Alcaňizu se mu vidina desátého titulu opět vzdálila. Z páté pozice ztrácí na Márqueze 56 bodů.

Abraham nepromítl nadějné tréninkové jízdy a dobrý pocit z předchozích dnů do výsledku v závodě. Po startu z 15. místa se držel na bodované pozici, ale brzy bez cizího přičinění v pravotočivé zatáčce upadl. Do sedla se sice hned vrátil, ale zanedlouho odstoupil a potřetí v sezoně neprojel cílovou čárou.

Kornfeil startoval až z 25. pozice a v závodě, který začal kvůli mlze později a byl zkrácen na 13 kol, nedokázal navázat na sedmé místo z předchozí Grand Prix San Marina. To bylo jedno z jeho pouhých dvou letošních umístění na bodovaných pozicích, ještě byl jedenáctý ve Francii. Jako jeden z mála jezdců přitom dosud dokončil všech 14 závodů, počtvrté se ale nevešel ani do elitní dvacítky.

Dvacetiletý Mir vyhrál už osmý závod v sezoně a má ze všech lídrů nejblíže k titulu mistra světa. Pořadí vede o 80 bodů a ve zbývajících čtyřech závodech už jich je k mání jen sto. Tentokrát zvítězil o setiny v těsném dojezdu před Italy Fabiem Di Giannantoniem a Eneou Bastianinim. Jeho největší rival Romano Fenati rovněž z Itálie dojel až desátý.

Osmé vítězství v sezoně vybojoval také Morbidelli, jeho náskok v průběžné klasifikaci Moto2 ale není tak výrazný. Italský jezdec zvýšil vedení před Švýcarem Thomasem Lüthim na 21 bodů.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu:

Moto3: 1. Mir (Šp./Honda) 25:57,607, 2. Di Giannantonio -0,043, 3. Bastianini (oba It./Honda) -0,051, 4. Martín -0,170, 5. Canet (oba Šp./Honda) -0,392, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,590, …25. Kornfeil (ČR/Peugeot) -17,595.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Mir 271, 2. Fenati (It./Honda) 191, 3. Canet 173, 4. Di Giannantonio 137, 5. Martín 134, 6. McPhee 106, …22. Kornfeil 14.

Moto2: 1. Morbidelli 40:09,904, 2. Pasini (oba It./Kalex) -0,145, 3. Oliveira (Portug./KTM) -0,577, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,181, 5. Binder (JAR/KTM) -4,331, 6. Navarro (Šp./Kalex) -7,328.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Morbidelli 248, 2. Lüthi 227, 3. Oliveira 157, 4. Á. Márquez (Šp./Kalex) 155, 5. Bagnaia (It./Kalex) 130, 6. Pasini 124.

MotoGP: 1. M. Márquez 42:06,816, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -0,879, 3. Lorenzo (Šp./Ducati) -2,028, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) -5,256, 5. Rossi (It./Yamaha) -5,882, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -6,962, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. M. Márquez 224, 2. Dovizioso (It./Ducati) 208, 3. M. Viňales 196, 4. Pedrosa 170, 5. Rossi 168, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 117, …18. Abraham 28.