Salač začal brněnskou Grand Prix až šestadvacátým časem

7. 8. 2020 16:22
Motocyklový jezdec Filip Salač obsadil až 26. místo v úvodních trénincích na Velkou cenu České republiky v Brně.
Filip Salač na motocyklu Honda stáje VNE Snipers Team při GP Španělska 2020 třídy Moto3 | Foto: Red Bull Content Pool

Jediný Čech na startu závodu mistrovství světa byl dopoledne dvacátý, v odpolední části si o jedno místo pohoršil, v kombinaci časů na tom byl ale ještě hůře. Osmnáctiletý pilot zajel čas 2:10,327 a za nejrychlejším Argentincem Gabrielem Rodrigem zaostal o 1,715 sekundy.

"Určitě nejsem tam, kde jsem chtěl být. Pracujeme ale na tom, aby se to v sobotu zlepšilo. Mám hodně velké problémy s předkem, protože trať je strašně hrbolatá. Uvidíme, jak to bude zítra," řekl Salač.

Pilot týmu Rivacold Snipers si nejrychlejší čas připsal v předposledním kole dopoledne, v odpolední části jako většina soupeřů zajížděl pomalejší časy. Z elitní desítky se ve druhém tréninku zlepšil jen Španěl Jaume Masiá, jenž ale dopoledne upadl. Lídr kategorie Moto3 Albert Arenas ze Španělska byl dnes osmý.

"Trať byla teplejší a i výkony motorek se v horku snižují. Já jsem udělal zásadní chybu a čekal jsem, že odpoledne nebude teplota tak hrozná a šetřil jsem si měkké gumy na odpoledne, což ostatní neudělali. Myslel jsem si, že bude trať více nagumovaná, bude to více držet, ale nebylo to správně," přiznal Salač.

V MotoGP byl nejrychlejší vítěz dosavadních dvou závodů MS Fabio Quartararo z Francie, který zajel první čas až v posledním kole obou tréninků. Druhý Ital Franco Morbidelli za ním ale zaostal jen o sedm tisícin sekundy a ještě další dva soupeři se vešli do jedné desetiny.

"Pozitivní je, že jednotlivá kola máme velmi rychlá, ale musíme zapracovat na tempu. Vím, v čem je problém, takže ho můžeme odstranit," řekl Quartararo, jenž na trati dával gesty najevo nespokojenost.

Závodní víkend již skončil pro Itala Francesca Bagnaiu, který si zlomil nohu a musel na operaci do nemocnice. "Podle rentgenových snímků má zlomenou holenní kost. Ještě jej čeká magnetická rezonance, abychom věděli, jak jsou na tom vazy. Poté se rozhodneme, jak a kdy jej budou operovat," řekl šéf týmu Pramac Ducati Francesco Guidotti. Je tak prakticky jisté, že Bagnaia nepojede ani za týden v Rakousku, kde seriál MS pokračuje.

V Moto2 se vstup do závodního víkendu nejvíce vydařil Britovi Samu Lowesovi, který nejlepší čas zajel v dopolední části. Lídr šampionátu Tecuja Nakašima z Japonska byl šestý.

Čtvrtý díl světového šampionátu se koná na jihu Moravy poprvé v historii bez přítomnosti diváků. V sobotu jsou na programu nejprve třetí tréninky a ve 12:35 odstartují kvalifikace. Vlastní bodované závody se pojedou tradičně v neděli.

Úvodní tréninky na Velkou cenu České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů (kombinace časů ze dvou tréninků):

Moto3: 1. Rodrigo (Arg./Honda) 2:08,612, 2. Toba (Jap./KTM) -0,106, 3. Fernández (Šp./KTM) -0,227, …26. Salač (ČR/Honda) -1,715.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 2:02,480, 2. Bastianini (It./Kalex) -0,209, 3. Marini (It./Kalex) -0,319.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 1:56,502, 2. Morbidelli (It./Yamaha) -0,007, 3. Oliveira (Portug./KTM) -0,048.