Márquez je po pádech rivalů potřetí mistrem světa MotoGP, Kornfeil bodoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2016 11:12
Po roční pauze je mistrem světa nejprestižnější kategorie MotoGP opět Marc Márquez. Španěl navázal na celkové triumfy v MotoGP z let 2013 a 2014. Ve 23 letech je už pětinásobným mistrem světa, neboť dva tituly má ze slabších kubatur.
Marc Márquez
Marc Márquez | Foto: Reuters

Motegi - Španělský motocyklový jezdec Marc Márquez se stal potřetí mistrem světa v královské třídě MotoGP. Titul si zajistil vítězstvím ve Velké ceně Japonska, před závěrečnými třemi závody v sezoně. Jakub Kornfeil získal v Motegi v závodu Moto3 tři body za 13. místo, i když startoval až ze sedmé řady.

Márquez navázal na celkové triumfy v MotoGP z let 2013 a 2014. Ve 23 letech je už pětinásobným mistrem světa, neboť dva tituly má ze slabších kubatur. K návratu na trůn mu v Motegi pomohly pády jeho rivalů, průběžně druhého Itala Valentina Rossiho a krajana Jorgeho Lorenza, kteří ho už ve zbylých třech závodech nemohou předstihnout.

"Je to úžasný pocit. Když jsem se ráno probudil, cítil jsem se normálně jako před každým jiným závodem, protože jsem si říkal, že je nemožné získat titul už tady," připustil Márquez, který šel do závodu s náskokem 52 bodů na Rossiho a 66 bodů na Lorenza.

Jako první vypadl ze hry Rossi, vítěz sobotní kvalifikace skončil na zemi v sedmém kole při nahánění vedoucího Márqueze. K prodloužení boje o titul musel Lorenzo dojet na stupních vítězů, ale místo toho pět kol před koncem napodobil svého týmového kolegu z Yamahy a upadl.

"Když jsem viděl, že je Lorenzo venku, všechno se mi vykouřilo z hlavy. Několikrát jsem zapomněl zařadit. Ani jsem nevěděl, na kterém okruhu jedu. Bylo hrozně těžké se soustředit," líčil staronový šampion z týmu Honda, který si připsal páté vítězství v sezoně.

Tým mi věřil, trička už byla nachystána

"Pak jsem se ohlédl a viděl za sebou Doviziosa, tak jsem se zase zkoncentroval. Když jsem projel cílem, říkal jsem si, že ani nebudeme moct slavit, protože nemáme nic připraveného. Ale tým mi věří, takže už měli nachystaná trička," uvedl nadšený Márquez.

Titul věnoval babičce, která na jaře zemřela. "Babička vždycky říkala: buď opatrný, ale nic není nemožné, jen pořád bojuj! Samozřejmě by byla hrozně šťastná," řekl Španěl.

Kornfeil po nepovedené kvalifikaci, v níž zajel až jednadvacátý čas, obsadil v závodu 14. místo. Po diskvalifikaci původně třetího Japonce Hirokiho Ona kvůli porušení váhového limitu si ještě o jednu příčku polepšil. Těsný souboj o prvenství v Moto3 vyhrál Ital Enea Bastianini, který porazil o 17 tisícin sekundy už jistého šampiona Brada Bindera z JAR.

"Dnes to nebylo úplně nejhorší. Výsledek ale není takový, jaký bychom si přáli. Já jsem spokojený, protože vím, že jsem odvedl absolutní maximum. Celý víkend jsme se prali s motocyklem a bohužel to ani během závodu nebylo jiné. Jet rychleji prostě nešlo," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

Hned po startu ze sedmé řady musel zpomalit kvůli pádu několika soupeřů a klesl až na 30. místo. "I tak jsem ale docela rychle předjížděl, přestože jsem se na motorce opravdu necítil dobře. Dali jsme si cíl skončit v top ten, ale to nebylo možné. Do Austrálie si ale vezeme další body a věřím, že se nám celý víkend podaří mnohem lépe," dodal desátý jezdec průběžného pořadí Moto3.

Nerozhodnutá zůstává pouze třída Moto2, jejíž závod v Japonsku vyhrál Švýcar Thomas Lüthi. Obhájce titulu Johann Zarco z Francie za ním dojel s odstupem necelých čtyř desetin sekundy druhý a v čele šampionátu má náskok 21 bodů před Španělem Álexem Rinsem.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy