Kornfeil zazářil. Po startu z osmé řady si dojel v Nizozemsku pro páté místo

1. 7. 2018 12:08
Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si připsal nejlepší umístění v letošní sezoně. V nizozemském Assenu dojel na pátém místě.
Jakub Kornfeil na motocyklu KTM.
Jakub Kornfeil na motocyklu KTM. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr - Rony Lekl

Assen - Motocyklový závodník Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně Nizozemska v Assenu pátý ve třídě Moto3 a připsal si nejlepší výsledek v letošní sezoně mistrovství světa. Kvůli penalizaci za příliš pomalou jízdu v tréninku přitom startoval až z 23. místa. Zvítězil Španěl Jorge Martín.

Závod královské třídy MotoGP vyhrál lídr šampionátu Marc Márquez a zvýšil náskok v čele MS na 41 bodů. Karel Abraham do cíle nedojel, skončil už po jedenáctém z 26 okruhů. Španělskou nadvládu v Assenu narušil jen italský vítěz kategorie Moto2 Francesco Bagnaia.

Kornfeil ráno naznačil své ambice šestým místem v předzávodním tréninku a po startu z osmé řady se rychle prodral na bodované pozice. Následně se zařadil do skupiny, která bojovala o šesté místo, a často se objevoval v jejím čele.

"Během celého víkendu jsme měli ohromnou rychlost, už v trénincích. Věděl jsem, že když to využiju i v závodě, zajedu dobrý výsledek. Problém byl jen ten, že se pole začalo trhat strašně rychle. Zasekl jsem se v prvních třech kolech. Ale jezdci ve skupině nejeli tak rychle jako já," uvedl Kornfeil na webu České televize.

Když v závěrečných kolech upadli na předních pozicích John McPhee i lídr šampionátu a Kornfeilův týmový kolega Marco Bezzecchi, posunul se český závodník dokonce na čtvrtou příčku. O tu ho sice ve finiši o 111 tisícin sekundy připravil Španěl Jaume Masia, přesto Kornfeil překonal dosavadní letošní maximum, šesté místo z Francie.

"Mrzí mě to, chtěl jsem bramboru. Ale zase si říkám, mohl jsem v naší skupince skončit třeba třetí nebo čtvrtý, což by bylo mnohem horší. Jsem rád, že jsem udržel páté místo," řekl člen stáje Redox PrüstelGP. "Bohužel v nejrychlejší zatáčce před cílem, před šikanou, jsem dostal highsider. Ustál jsem to, ale proto jsem ztratil asi pět deset kilometrů v hodině. Potom mně to tam Masiá poslal na brzdy," popsal pětadvacetiletý závodník.

Do nejlepší desítky se Kornfeil prosadil z osmi letošních závodů popáté, bodoval posedmé. V průběžném pořadí MS si polepšil na osmé místo. Hodně ale litoval nezdaru Bezzecchiho. "V Barceloně dojel Bezzecchi na pódiu, já dostal penalizaci. Nikdy to není, že oba jezdci skončí, jak si tým představuje. Škoda, věřím, že třeba už na Sachsenringu to prolomíme a oba závodníci se umístí třeba v první pětce," dodal Kornfeil.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Martín 37:56,485, 2. Canet (oba Šp./Honda) -0,665, 3. Bastianini (It./Honda) -0,718, 4. Masiá (Šp./KTM) -10,842, 5. Kornfeil (ČR/KTM) -10,953, 6. Dalla Porta (It./Honda) -11,321.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Martín 105, 2. Bezzecchi (It./KTM) 103, 3. Di Giannantonio (It./Honda) 91, 4. Bastianini 84, 5. Canet 81, 6. Rodrigo (Arg./KTM) 65, …8. Kornfeil 52.

Moto2: 1. Bagnaia (It./Kalex) 39:30,436, 2. Quartararo (Fr./Speed Up) -1,748, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) -2,179, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -4,094, 5. Mir (Šp./Kalex) -4,342, 6. Oliveira (Portug./KTM) -5,230.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 19 závodů): 1. Bagnaia 144, 2. Oliveira 128, 3. Á. Márquez 110, 4. Baldassarri (It./Kalex) 93, 5. Mir 75, 6. Vierge (Šp./Kalex) 70.