Stačila jediná chyba a po Kornfeilových stupních vítězů byla veta

Radek Vičík Radek Vičík
6. 5. 2019 8:15
Jakub Kornfeil si v nedělní Velké ceně Španělska silničních motocyklů musel přidat jako na houpačce. Po každém postupu vpřed přišla nějaká komplikace. Nakonec z toho ale bylo sedmé místo, nejlepší výsledek v letošní sezoně MS.
Jakub Kornfeil na KTM ve Velké ceně Španělska třídy Moto3
Jakub Kornfeil na KTM ve Velké ceně Španělska třídy Moto3 | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Před třemi týdny utrpěl český jezdec v Austinu po nezaviněném pádu zlomeninu klíční kosti. Ale ani operace ho nepřipravila o další závod, který hostil španělský Jerez.

Po startu z dvanáctého místa se jezdec stáje Redox PrüstelGP brzy prodral do vedoucí skupiny. Boje v ní byly těsné a neúprosné. Postupně odpadli Marcos Ramirez, Gabriel Rodrigo, Romano Fenati, Sergio Garcia i Raul Fernandez.

Kornfeil si dával největší pozor na Itala Fenatiho, který byl v Texasu u jeho nešťastného zranění. "S ním je to vždy těžký boj, protože má hodně osobitý styl. Hodně otevírá vnitřní stranu a pak se rychle vrací do stopy. I tak bylo ale tempo velice dobré a časy 1:46 jsou možná vůbec nejrychlejší, jaké jsem kdy během závodu v Jerezu jel," uvedl jezdec s číslem 84.

V nájezdu do posledního kola byl Kornfeil třetí a měl zaděláno na první letošní pódium. Jenže to 26letému závodníkovi po chybě v polovině posledního okruhu uteklo. Osudná byla šestá zatáčka, kterou probrzdil a dal tak šanci svým soupeřům.

"První dva se trošku utrhli, takže jsem si řekl, že na prvním a druhém sektoru to musím udržet a nějak přežít do poslední části okruhu, kde jsem měl trošku navrch. Celý můj záměr byl o co nejpozdějších brzdách do vracečky po dlouhé rovince. Bohužel jsem tam probrzdil a ztratil několik pozic," vysvětlil Kornfeil .

Byť se pak snažil ze všech sil svoji chybu napravit, stačilo to na konečné sedmé místo. I tak to je letos zatím nejlepší výsledek. "V závěrečném sektoru jsem pak ztratil přední kolo a tím se vyřadil z boje o pódium. Je to velká škoda, protože dneska jsme byli opravdu kousíček. Na druhé straně jsme si opět dokázali, že na to máme, a je na nás, abychom to potvrdili za dva týdny v Le Mans," dodal český závodník.

Jeho týmový kolega Filip Salač cíl Velké ceny Španělska neviděl. Kvůli technické poruše motocyklu KTM musel přibližně v polovině závodu odstoupit a dál tak čeká na své první body z MS.

"Motorka úplně ztratila výkon a všichni mě předjeli. Nakonec se vypnula úplně a já musel odstoupit. Přišli jsme na to, že to byla technická závada s elektronikou," uvedl teprve 17letý nováček.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy