Velká stíhací jízda vynesla Kornfeilovi v Katalánsku desáté místo

16. 6. 2019 12:29
Jakub Kornfeil obsadil po stíhací jízdě desáté místo ve Velké ceně Katalánska silničních motocyklů. Jeho týmový kolega Filip Salač slibně rozjetý závod Moto3 v Barceloně po pádu nedokončil.
Závodník třídy Moto3 Jakub Kornfeil.
Závodník třídy Moto3 Jakub Kornfeil. | Foto: Jakub Kornfeil via Flickr

Šestadvacetiletý Kornfeil po nepovedené kvalifikaci odstartoval z 22. místa a navíc mu úvod nevyšel, takže klesl až k závěru třetí desítky. Stíhací jízdou se i díky mnoha pádům jezdců před ním posunul až do vedoucí skupiny a v závěrečném kole vybojoval elitní desítku.

Smolný závod prožil druhý český člen týmu Redox PrüstelGP Salač. Osmnáctiletý nováček v seriálu měl na rozdíl od Kornfeila vynikající začátek a po startu ze závěru třicetičlenného pole se posunul až k bodovanému patnáctému místu.

Sedmnáct kol před cílem se ale zamotal do pádu šesti jezdců, a i když svou KTM znovu rozjel, pokračoval s velkou ztrátou. Nakonec musel odstoupit poté, co po plexisklu na motorce přišel i o ochranný štít, jenž mu odlétl z poškozené helmy. Navíc pak zamířil na lékařskou prohlídku.

Pro první výhru v kariéře si v závodě, v němž se měnilo pořadí v čele i několikrát za kolo, dojel Španěl Marcos Ramírez. Stal se zároveň už dvanáctým různým vítězem posledních dvanácti závodů MS nejslabší kategorie. Vedení v šampionátu zvýšil druhým místem jeho krajan Arón Canet, Kornfeil je sedmnáctý.

Závod královské MotoGP skončil pro Abrahama už brzy po startu. Český jezdec skončil na zemi v sedmé zatáčce a na okruh se nevrátil.

Vítězství vybojoval mistr světa Marc Márquez ze Španělska, jemuž nahrála hromadná nehoda jeho hvězdných soupeřů už z druhého kola. Márquezův krajan a týmový kolega z Hondy Jorge Lorenzo upadl při pokusu o předjíždění a vzal s sebou na zem obě tovární yamahy Valentina Rossiho a Mavericka Viňalese a také ducati Andrey Doviziosa.

Ani jeden z nich už v závodě nepokračoval a Márquez si neohroženě dojel pro vítězství. "Malá chyba s velkými následky. Chtěl bych se Maverickovi, Andreovi a Valentinovi omluvit," sypal si popel na hlavu bývalý šampion Lorenzo.

Márquez vyhrál s náskokem dvou a půl sekund před francouzským nováčkem Fabiem Quartararem, jenž si na soukromé yamaze dojel pro první stupně vítězů z pole postion a necelé dva týdny po operaci předloktí. Třetí byl Ital Danilo Petrucci s ducati.

Po čtvrtém vítězství ze sedmi závodů zvýšil Márquez vedení v průběžném hodnocení MS před Doviziosem už na 37 bodů. Třetí je Španěl Álex Rins.

Bratři Márquezovi slavili v Barceloně double, neboť pro třetí výhru v třídě Moto2 za sebou si dojel mladší Álex a také on vede pořadí šampionátu.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Ramírez (Šp./Honda) 38:36,156, 2. Canet (Šp./KTM) -0,119, 3. Vietti (It./KTM) -0,146, 4. López (Šp./Honda) -0,235, 5. Foggia (It./KTM) -0,947, 6. Ogura (Jap./Honda) -1,008, …10. Kornfeil -2,472, Salač (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Canet 103, 2. Dalla Porta 80, 3. Antonelli (oba It./Honda) 75, 4. Vietti 68, 5. Masiá (Šp./KTM) 65, 6. Arbolino (It./Honda) 51, …17. Kornfeil 30, 28. Salač 1.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 38:25,678, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,989, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -2,532, 4. Fernández (Šp./Kalex) -3,802, 5. Bastianini -7,472, 6. Marini (oba It./Kalex) -13,996.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 111, 2. Lüthi 104, 3. Navarro 89, 4. Baldassarri (It./Kalex) 88, 5. Schrötter (Něm./Kalex) 73, 6. Marini 68.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:31,175, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -2,660, 3. Petrucci (It./Ducati) -4,537, 4. Rins (Šp./Suzuki) -6,602, 5. Miller (Austr./Ducati) -6,870, 6. Mir (Šp./Suzuki) -7,040, …Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. M. Márquez 140, 2. Dovizioso (It./Ducati) 103, 3. Rins 101, 4. Petrucci98, 5. Rossi (It./Yamaha) 72, 6. Miller 53, …24. Abraham 2.