Königa čeká velké finále sezony, v Indonésii bude debutovat v MS superbiků

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 11. 2021 9:42
Motocyklový jezdec Oliver König se o víkendu poprvé v kariéře představí v závodě mistrovství světa superbiků. Talentovaný český reprezentant nastoupí v barvách týmu Pedercini Racing do posledního závodu seriálu, který se uskuteční v Indonésii.
Oliver König na Kawasaki v závodě Supersport 300 v rámci MS superbiků v Mostě 2021
Oliver König na Kawasaki v závodě Supersport 300 v rámci MS superbiků v Mostě 2021 | Foto: Václav Duška jr.

"Je to pro mě obrovský krok. Získám velmi cenné zkušenosti, za které budu moc vděčný. Neuvěřitelně se těším, protože jízda na litrové motorce je úžasným zážitkem pro mě," uvedl König v tiskové zprávě.

König letos startoval v MS v kategorii supersport 300, získal 64 bodů a obsadil celkově 11. místo. Teď usedne na výrazně výkonnější motocykl.

"Obecně říkám, že Oliverovi velká motorka a superbike sedí. V minulých týdnech si byl zatrénovat na maďarském Pannoniaringu a s litrovým strojem tam byl jen půl vteřiny od traťového rekordu. Když jsem viděl data, nepochopil jsem. Jel fakt rychle," řekl Miloš Čihák, manažer týmu Movisio by Mie, za který český motocyklista letos jezdil.

Devatenáctiletý König si navíc letos již superbiky vyzkoušel. V Itálii odjel závod šampionátu Alpe Adria a obsadil třetí a čtvrté místo. Navíc sváděl vyrovnané boje se zkušeným Australanem Anthonym Westem, který má na kontě starty v MS všech kategorií. Přímo v Cremoně vše sledoval i šéf týmu, za který v Indonésii pojede, Lucia Pedercini.

"Oliverovy výkony na něj udělaly velký dojem, dostali jsme nabídku se zúčastnit posledního závodu sezony. Jeho filozofie je totiž taková, že dává prostor mladým jezdcům. Celé se to upeklo velmi rychle, byli jsme ve správný čas na správném místě. Domluva byla věcná a jednoduchá," řekl Čihák.

Žádné velké cíle pro premiérový start mezi elitou si König nedává. "Jedu proti nejlepším na světě, důležité je si pohlídat zbytečné nováčkovské chyby. Zatím cítím spíše nervozitu, také trochu z toho, že má prý podle předpovědí pršet. Ale jakmile sednu na motorku a rozjedu se, rozzáří se mi oči," uvedl König.

"V pátek dostaneme naloženo asi kolem pěti vteřin, v sobotu čtyři, a když to v neděli stáhneme na 3,5 vteřiny, tak budeme házet klobouky do vzduchu a všichni mu budou gratulovat," doplnil Čihák.

Český jezdec bude u napínavého závěru sezony, ve kterém se rozhodne o titulu. Dosavadním lídrem šampionátu je Turek Toprak Razgatlioglu, který vede před obhájcem titulu Jonathanem Reaou o 30 bodů. Jenže ve hře bude ještě 62 bodů.

"Nejvíce obdivuji Topraka. To, co umí s motorkou na trati a mimo ni, je neuvěřitelné. Má stroj hodně pod kontrolou, je na úplně jiném levelu než ostatní," prozradil König svého favorita v boji o titul šampiona superbiků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy